Optimismus jen na první pohled: Stavebnictví letos v květnu rostlo

Názor
České stavebnictví letos v květnu poprvé od vypuknutí koronavirové krize loni na jaře rostlo, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) přidalo meziročně 5,8 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 15,1 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 1,2 procenta.
Květnová statistika působí zdánlivě optimisticky, ale jen na první pohled. Loňský květen byl ve stavebnictví ve znamení šoku z koronavirového lockdownu, takže srovnávající základna je extrémně nízká. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet zahájených bytů v celém Česku v květnu 2021 meziročně vzrostl o 20,3 procenta na 4 060 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 25,1 procenta. V bytových domech zaznamenal ČSÚ růst počtu zahájených bytů o 25,2 procenta. Počet dokončených bytů v květnu 2021 meziročně klesl o 4,1 procenta na 2 807 bytů.

Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, celkem už 2507. Na druhém místě se drží Jihomoravský kraj s 1917 zahájenými byty těsně následovaný Prahou s 1846 zahájenými byty. Více než tisíc bytů se začalo letos stavět už jen v Jihočeském kraji (1485 bytů) a Moravskoslezském kraji (1003 byty).

Také z pohledu dokončených bytů nové výstavbě dominují střední Čechy s 2451 dokončenými byty. Druhé místo obsadilo hlavní město s 2183 dokončenými byty a třetí příčka patří jižní Moravě (1508 bytů).

PSALI JSME:
Stavebnictví v květnu povyrostlo

Květnová statistika působí zdánlivě optimisticky, ale jen na první pohled. Musíme si totiž uvědomit, že loňský květen byl ve stavebnictví ve znamení šoku z koronavirového lockdownu, takže srovnávající základna je extrémně nízká. Sektor navíc stále sráží strukturální nedostatky, jako je obrovská a nesmyslně složitá legislativa a často zastaralé územní plány obcí a krajů.

Nový stavební zákon, který může výrazně urychlit povolování všech potřebných staveb, sice poslanci na konci května schválili, senátoři ale dali přednost politikaření a odmítli ho. Nyní tak budou muset znovu rozhodnout poslanci, čímž jen ztrácíme drahocenný čas. České stavebnictví se potýká s obrovskými problémy už dlouhé roky a jedině srozumitelná a přehledná legislativa mu může účinně pomoct. Včera bylo pozdě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví konečně nabralo dech?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.