Optimistická říjnová data z německého průmyslu

Názor
V přímém kontrastu s vývojem tuzemské průmyslové produkce v říjnu jsou poměrně optimistická data z Německa. Zde průmyslová produkce pozitivně překvapila, když v říjnu meziměsíčně klesla pouze o 0,1 procenta, zatímco se čekal pokles o 0,6 procenta.
V přímém kontrastu s vývojem tuzemské průmyslové produkce v říjnu jsou poměrně optimistická data z Německa. Zde průmyslová produkce pozitivně překvapila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazně směrem k lepšímu byl navíc revidován údaj za září, z meziměsíčních +0,6 procenta na +1,1 procenta. Z hlediska struktury byly německé statistiky vylepšeny výrazným růstem stavebnictví (meziměsíčně o 4,2 %), které je v Německu zahrnováno do souhrnného ukazatele průmyslové produkce.

Ve zpracovatelském průmyslu klesla produkce meziměsíčně o 0,5 procenta, což je stále o poznání mělčí pokles, než v ČR. Produkce automobilů byla v Německu meziměsíčně nižší o 2,1 procenta, avšak po předchozím růstu o 9,5 procenta.

Pozitivní byl v říjnu i vývoj továrních objednávek, a to nejen v Německu, ale i v USA. Jejich reálný objem se v obou zemích zvýšil meziměsíčně o zhruba procento a předčil očekávání trhu. V Německu navíc došlo k výrazné revizi zářijového poklesu objednávek z mínus čtyř procent na -2,9 procenta meziměsíčně.

PSALI JSME:
Říjnová průmyslová produkce výrazně pod očekáváními

Ekonomika eurozóny podle konečného odhadu hrubého domácího produktu (HDP) rostla ve třetím letošním čtvrtletí mezičtvrtletním tempem o 0,3 procenta, což je o desetinu více, než ukazoval předběžný odhad.

K dobrému výsledku přispěl hlavně pokračující růst spotřeby domácností (mezičtvrtletně o 0,9 %) podpořený vyšším růstem mezd, expanzivní fiskální politikou jednotlivých evropských států a také stále vysokým stavem úspor domácností nahromaděných během pandemie.

Silný meziměsíční pokles maloobchodních tržeb v eurozóně za říjen však pro poslední letošní čtvrtletí indikuje zhoršení spotřebitelské poptávky. Finanční situace firem zůstala ve třetím čtvrtletí příznivá, a to i díky schopnosti dále přenášet zvýšené náklady na spotřebitele. To přispělo k výrazné akceleraci růstu fixních investic z 0,9 procenta na 3,6 procenta mezičtvrtletně.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.