Optimistický výhled pro trhy na konci roku

S blížícím se závěrem roku přichází pro Českou republiku pozitivní zprávy. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zůstala inflace v listopadu na 2,8 procenta, což odpovídá hodnotám ze října. Očekávání ekonomů, že sezónní vlivy zvýší inflaci až na 3,1 procenta, se nenaplnila. Růst cen pro české domácnosti tak zůstává v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB; 1-3 %).
Možná obchodní válka s USA by v příštím roce mohla dále zatížit evropskou ekonomiku potýkající se s pomalým růstem. Silný dolar by pak mohl nepříznivě ovlivnit evropské a české exportéry. Ilustrační foto: Pixabay.com
Možná obchodní válka s USA by v příštím roce mohla dále zatížit evropskou ekonomiku potýkající se s pomalým růstem. Silný dolar by pak mohl nepříznivě ovlivnit evropské a české exportéry. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nízká inflace pomohla nejen domácnostem, ale i trhu. Pražská burza letos zaznamenala zisk přes 21 procent, čímž se zařadila mezi nejvýkonnější burzy v Evropě. A zisky mohou pokračovat: Prosinec je díky tzv. Santa Rally tradičně silným měsícem pro akciové trhy po celém světě. Pražský index PX není výjimkou. Investoři se však ptají: Přinese rok 2025 další růst?

Před rokem čelily české domácnosti vysoké inflaci, která v listopadu 2023 dosahovala 7,3 procenta. Dnes je situace dramaticky odlišná. Díky efektivní měnové politice ČNB a zmírnění globálních tlaků se inflace stabilizovala. Cenová stabilita zároveň vytvořila prostor pro snížení úrokových sazeb, což dále podpořilo domácí ekonomiku a trh práce a pozitivně ovlivnila pražskou burzu a důvěru investorů.

Tuzemská centrální banka však zůstává obezřetná a na začátek roku 2025 očekává mírné zpomalení ekonomiky. Zvýšené úrokové sazby však centrální bance ponechávají flexibilitu, aby v případě potřeby podpořila spotřebitele a podniky. Výhled na příští rok zůstává optimistický. Očekávám, že nízká inflace a klesající úrokové sazby budou v dalším roce přetrvávajícím trendem.

To by mělo podpořit oblasti ekonomiky citlivé na tyto faktory, jako jsou spotřební zboží, nemovitosti a průmysl. Na obzoru se však rýsují také výzvy včetně možné obchodní války s USA, která by mohla dále zatížit evropskou ekonomiku potýkající se s pomalým růstem, a to zejména v průmyslovém sektoru.

Dalším potenciálním problémem je silný dolar, který by mohl nepříznivě ovlivnit evropské a české exportéry. Pokud se však podaří správně vyvážit obchodní strategii, může být tento dopad zmírněn. Z investičního hlediska jsou evropské akcie naopak atraktivně oceněné ve srovnání s americkými protějšky, což může při případném oživení trhu představovat příležitosti pro investory a přilákat nový kapitál.

Naše očekávání pro příští rok zůstávají optimistická, ale nepředvídatelné geopolitické a ekonomické výzvy mohou komplikovat budoucí předpovědi.

Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena