Oslavy 30 let svobody s klíči z roku 1989

Značka FAB oslavuje 30. výročí sametové revoluce projektem Klíče ke svobodě, který realizuje ve spolupráci s Pavlem Šťastným, jedním ze spoluorganizátorů oslav 30 let svobody a autorem loga Občanského fóra, a Institutem H21. 30 let od sametové revoluce budou symbolizovat klíče FAB z roku 1989, rozdávané v ulicích Prahy.
Ilustrační foto: Jakub Zeman

„Klíče FAB byly v roce 1989 symbolem nenásilné sametové revoluce, naší touhy po svobodě. Návrh organizátorů rozdat je po třiceti letech znovu nám přišel skvělý. Od chvíle, kdy pánové Fáborský a Šeda v roce 1911 v Rychnově nad Kněžnou založili Továrnu na železné zboží, klíče FAB zažily vznik Československa, dvě války, první republiku, socialismus a sametovou revoluci. Třicet let po ní si připomínáme, že je stále nutné klíče ke svobodě pečlivě střežit. Jsme rádi, že letos budou lidé zvonit přesně stejnými klíči jako tenkrát,“ říká Jan Galda, ředitel výrobního závodu FAB v Rychnově nad Kněžnou.

„Návštěvníci Festivalu svobody, který oslavy 30 let sametové revoluce pořádá, dostanou jeden ze tří barevných klíčů na třech hlavních stanovištích: modrý na Albertově, bílý na Národní a červený na Václaváku. Pokud navštíví všechna tři místa, jako vzpomínka jim zůstane klíčová trikolora,” říká Pavel Šťastný, jeden ze spoluorganizátorů oslav 30 let svobody a autor loga Občanského fóra. „Další možnost, jak získat klíče, a to rovnou celou trojici, je navštívit neziskový sektor na piazzetě Národního divadla a vyměňovat si klíče s ostatními návštěvníky tak, aby díky dialogu vznikla barevná trikolora,” doplňuje Petr Bouška z Institutu H21, který s nápadem klíčů jako spojujícího předmětu pro návštěvníky přišel. Tuto aktivitu najdou návštěvníci na náměstí Václava Havla u ulice Národní v rámci programu Korza Národní v neděli 17. listopadu od 12 do 18 hodin.

Značka FAB byla v roce 1989 výhradním výrobcem klíčů v tehdejší ČSSR, a na Letné a náměstích po celé republice tak cinkaly právě tyto klíče. Dnes je jako výrobní a vývojové centrum součástí největší světové skupiny pro výrobu zabezpečení rezidenčních i průmyslových objektů ASSA ABLOY.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru