Oslunění bytu nahradí požadavek na denní osvětlení

Názor
V minulém životě jsem byl asi krtek nebo delfín. Šero mi vyhovuje. Nechápal jsem, proč mají nějaké předpisy určovat povinnou míru proslunění bytů. Míra prostupu slunečního záření do bytu by měla být osobní volbou, nikoli povinností stanovenou obecně závazným právním předpisem. Vždyť kromě Slovenska není podobné nařízení nikde v Evropě.
Požadavek na tzv. oslunění bytu nahradí požadavek denního osvětlení. Foto: Pixabay

Kdyby podobná nesmyslnost platila již v minulosti, byla by Praha bez Vinohrad, Žižkova, Dejvic a dalších čtvrtí s blokovou zástavbou. Výsledkem zrušeného nařízení byla až neuvěřitelná kreativita architektů, kteří ve snaze vyhovět požadovanému proslunění bytů, kroutili své budovy, prolamovali fasády a dodělávali patvary balkonů a lodžií. A byty, které i přes veškerou snahu nevyhověly předpisu, byly kolaudovány a prodávány jako ateliéry. Stejně však sloužily k bydlení. Paradoxem je, že do těchto ateliérů může během roku slunce svítit daleko více a častěji, než do bytu vyhovujícího normě oslunění. Vliv na kvalitu bydlení tak toto nařízení nemělo žádný.

Navíc nikdo nikdy nepodložil, že by norma na povinnou míru oslunění prospívala lidskému zdraví, naopak s jistotou víme, že ubližovala městu. Vynětí normy z Pražských stavebních předpisů umožní městu tlačit developery do kvalitnějších projektů.

Konečně tak alespoň trochu zvítězil zdravý rozum. Požadavek na tzv. oslunění bytu nahradí požadavek denního osvětlení. To znamená, že by všechny pobytové místnosti musely mít okna. Podle schválené novely by pak součet ploch všech oken nesměl být menší než jedna desetina podlahové plochy místnosti. Prvek denního osvětlení navíc doplnil požadavek dostatečného odstupu budov od sebe. Změny by mohla umožnit výstavbu udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter svého okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má například mít stromořadí. Neměly by také vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody.

Nyní by se vedení pražského magistrátu (až se dohádá kvůli rekonstrukci nebo bourání Libeňského mostu) mělo zaměřit i na další a mnohem závažnější problémy pražského rezidenčního trhu. Za hlavní považuji zastaralý územní plán, který nebyl aktualizován už dlouhých osmnáct let. Ten stávající se zcela vyčerpal a těch posledních pár pozemků vhodných pro bytovou výstavbu je extrémně předražených. Urychleně by se proto měly připravit další plochy pro bydlení. Čekat než se definitivně schválí připravovaný Metropolitní plán, je neúnosné.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.