Osmá šokující předpověď pro rok 2023: OPEC+, Indie a Čína opustí MMF a dohodnou se na nové měně

Téma týdne
Zatímco méně než pětina mezinárodního obchodu připadá na USA, více než třetina mezinárodního obchodu je fakturována v amerických dolarech a téměř 60 procent světových devizových rezerv tvoří právě dolar.
Více než třetina mezinárodního obchodu je fakturována v amerických dolarech a téměř 60 procent světových devizových rezerv tvoří dolar. Ilustrační foto: Pixabay.com

Sankce po ruské invazi na Ukrajinu vyvolaly otřesy napříč zeměmi, které nejsou vojensky spojeny s USA, protože jejich rozsah daleko překročil rozměr sankcí vůči Íránu, Venezuele a dalším zemím v posledních desetiletích. Tyto země si kladou otázku, zda by jejich americká aktiva – a dokonce i aktiva v eurech, jenech a librách – mohla také být přes noc zmrazena.

Země, které nejsou na straně USA, si uvědomí, že je dolar americkou vládou čím dál víc využíván jako zbraň, a rozhodnou se opustit jak dolar, tak MMF (Mezinárodní měnový fond).

PSALI JSME:
Anatomie dominance dolaru

Vytvoří mezinárodní clearingovou unii ICU (International clearing Union, pozn. red.) a novou rezervní měnu Bancor (měnový kód KEY, pozn. red.) založenou na původní Keynesově myšlence z dob před Brettonwoodským systémem. Spojené státy tak budou mít se zneužíváním dolaru v rámci mezinárodního měnového systému utrum.

Mnozí spekulovali, že by se novou rezervní měnou mohl stát čínský renminbi (jüan), ale Čína neprojevila zájem o zrušení přeshraniční kontroly kapitálu. Dalším důležitým aspektem, který brání využití čínské měny v obchodě je to, že mnoho spojenců i mimo těch amerických se obává zvýšení čínského vlivu a moci.

PSALI JSME:
Čína ovládá světovou produkci vzácných kovů, lithia či kobaltu. V krajním případě může způsobit obdobu ropného šoku 70. let

Přirozeným řešením pro Čínu a její mnohé obchodní partnery, zejména vývozce energií a dalších komodit, by spíše bylo nalezení nového rezervního aktiva v zahraniční měně, s nímž by bylo možné obchodovat. Inspiraci nacházejí v knize britského ekonoma Johna Maynarda Keynese na rekonstrukci mezinárodního měnového systému po druhé světové válce bez hegemona.

Na epochální konferenci svolané do Astany v Kazachstánu se scházejí vedoucí představitelé zemí OPEC+, pevninské Číny, Hongkongu, Indie, Brazílie, Pákistánu, zemí Střední Asie a desítek zemí Africké unie, aby vytvořili ICU založenou na nové účetní jednotce a rezervě.

PSALI JSME:
Slabší dolar je pro oddlužení globální ekonomiky nezbytný

Aktiva vytvoří Bancor (kód měny KEY, pozn. red., v češtině „klíč“). „Klíč“ může být držen pouze centrálními bankami a je používán jako účetní jednotka pro vypořádání mezinárodních obchodů a jako rezervní aktivum.

Nový „klíč“ je indexován ke koši komodit, přičemž největší váhu má ropa. Měny zemí jsou kryté „klíčem“ za fixní směnné kurzy a jsou upravovány podle relativních posunů běžného účtu mezi členskými zeměmi. Všechny členské země nově vytvořené měnové unie ICU vystupují z MMF. Saúdská Arábie a Hongkong ukončily přijímání plateb v dolarech.

Autor je analytik trhu v hongkongské pobočce Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Zavřít reklamu ×
  • Proč to považujete za skvělou zprávu? Vám se bude líbit diktát petrolejářů z Asie a Afriky?

   • a vám se líbí, že kdokoliv se znelíbí USA, tak na něho uvrhnou „sankce“, ale hlavně mu ukradnou dolary z mezinárodních bank. Vždyť i ti chudáci Němci se bojí žádat svoje zlato – deponované v USA. Nechápete text – asi. Jo, na UA se bojuje také o toto. Proto „sankce“ dodržuje jen minimum připo…ných zemí !!

  • Autor trochu opomněl, že takové věci se netvoří na dva, tři roky. Založit měnu na ropě je spíše zbožné přání. Za 10, 15 let bude její vliv úplně jinde a navíc se to nehodí Číně.
   Ale k Silvestru takové zprávy patří.

 1. A je to tady. Zmražením ruských dolarových aktiv se spustil proces, který hodně změní ekonomiku světa. USA mělo strach ze spojenectví EU-Rusko, kde by se časem mohlo platit v eurech, nikoliv dolarech, přičemž tohle byla mnohem menší hrozba, než co nastane teď. USA ztratí vliv a hodnota dolaru se může velice rychle přiblížit její skutečné hodnotě (tu raději nebudu ani psát).

  • USA samozřejmě neztratí vliv. Krachující Brazílie, nevyzpytatelná Indie, Rusko na úrovni rozvojové 3.země, pár afrických států, Čína bude mít za pár let problémy sama se sebou. Opravdu si myslíte, že ruští miliardáři přesunou své majetky a úspory do nějaké pofiderní nové měny a ze západu na východ ?

   • Neztratí vliv ? Tak si vygooglujte, co USA vyváží! 1 – Zbraně = proto vyvolává války. 2 – Ropu/plyn za cenu zničení krajiny. Googole – frakování !! 3 – Dotované !!! zemědělské produkty. To už ale končí. Doma miliony hladových lidí. Hnojiva = z Ruska 🙂

 2. Dobrá zpráva. Konec nadvlády USA ve všem. Zneužívání měny pro uplatňování mocenské politiky snad skončí. Svět se mění a to je jedině dobře.

 3. Dobrá zpráva. dalo se čekat,že uskupení BRICS bude obchodovat v jiné měně. Nevíme,co to způsobí,ale nadvláda dolaru nic dobrého nepřinesla. A USA jako hegemon také ne.

   • Rusové ani Čína zatím nepracují na zničení EU. USA na tom makají na 110%. Počkejte do 15. ledna. Macron a spol. vyhlašují. Bude válka ! Obchodní – mezi EU a USA. Jenže bez ruských levných surovin EU KONČÍ. kdo to neví, je tupec !!

  • Není výkonnější ekonomiky na světě než ta USA. Skutečnost, že má dluhy není podstatné, schopnost splácet je je neuvěřitelná, navíc se věřitelé vnucují. Čína je ekonomický kolos na hliněných nohou.

   • HDP Číny a USA jsou srovnatelné. Rozdíl je v tom, že HDP Číny je ze 70% tvořen průmyslem a z 30% službami a zemědělstvím. V USA je tomu obráceně a ten průmysl je tam především zastoupen zbrojařskými a farmaceutickými firmami. Stačí, když jdete do běžného obchodu s průmyslovým zbožím a podíváte se na to, co je vyrobeno v Číně a co v USA. Dokonce i ty výrobky s nakousnutým jablkem vyrábí Čína. Jinak z USA neobjevíte téměř nic.

    • No, s tím rozdílem, že to know how je americké. Jinak co se týče těch zbojařských firem v USA, tak ani nemáme ponětí, jaké zbraně USA již mají. Nedávno trochu něco proniklo o laserových zbraních. Oni je nemohou dodávat např. na Ukrajinu, nebo prodávat. Je to v zájmu jejich bezpečnosti a svobodného světa tedy i nás. Nebo chcete zde ruský oligarchismus nebo čínský komuniszmus?

     • máme to chápat jako vyhrožování? dopadne to stejně jako „arabské jaro“ pravý důvod byla právě ochrana obchodu v dolaru.

   • Bože muj, vy jste tak tupý až to bolí. Bez levnych ruských energii nebude zadnej evropsky prumysl. Dojde k jeho přesunu do USA a do Azie, nebudou v Evropě umělé hnojiva, bude nižší úroda. Vysledek budeme v Evrope trit bidu s nouzi jako po 2.sv.vojne. Nevím co to máte za vzdělání, ale moc kvalitní určitě nebude.

 4. Změna je potřeba.USA a jejich vazalové totiž začaly stejné praktiky bývalého SSSR a ten dopadl špatně.Každý,kdo chce někoho ovládat,končí špatně,jak nám dokazuje historie.

 5. Jsou to jenom bláboly, které se nestanou ani náhodou, nechápu, že většina lidí tomu věří, jak snadná je manipulace.

 6. zapomínáte, že tam kde není svoboda, nemůže být dobrá ekonomika. Všechny vyjmenované státy, co chtějí mít „nový dolar“, tak jsou s ekonomkou na tom bídně a komunistická Čína s ekonomikou podléhající straně a vládě?

  • Čína je mnohaletý hegemon v ekonomickém růstu a asijská pracovitost i snaživost ve vzdělávání nezná mezí. Pokud vyřeší Čínskou republiku budou na vrcholu i s procesory.
   Čína má opravdové bohatství a to je schopnost vyrobit prakticky vše samo, a umí to již nepotřebuje Evropu, vůbec a zbytek světa téměř. Samozřejmě některé suroviny, ale Rusko dodá vše oč si řeknou. A levně. Čínu už dnes nikdo nezastaví a diktát je spíš výhoda. Kde by se daly postavit tak gigantické stavby jako v Číně? Hned naběhne hromada neziskovek, tu pro záchranu žáby tu pro mokřad tu pro památku z šedesátých let. Slabost demokracie se jasně projevuje a diktatury které dokáží udržet korupci v přijatelných mezích budou mít vždy navrch.
   Komunisti udělali chybu v motivaci lidí ke snaze být lepší. Nic to člověku nepřineslo, když se připojila korupce šli do kytek. Princip byl však lepší, jen ho zničil člověk

 7. Ekonomickým poškozením USA zachráníme svět a ukončíme války. A to za to stojí. BRICS funguje a rozšiřuje se. EU brzy padne a ČR jako kolonie západu bude zničena.

 8. KDYBY byl o takovou měnu zájem, už by dávno byla… Jenže zájem se nedá vnutit, dolar je tam, kde je, rozhodnutím mnoha nezávislých lidí. Tohle je komická předpověď.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.