Osobní bankroty se mají zbavit předražených expertů

Zhruba půl milionu Čechů má dnes tak vysoké dluhy, že je v podstatě vyloučeno, že by je mohli splatit. Institut osobního bankrotu, kdy věřitelé sice z většiny ostrouhají, ale dlužníci alespoň projevují snahu svou zoufalou situaci řešit, je však schvalován jen u asi 20 000 lidí ročně. Novela insolvenčního zákona, kterou připravuje ministerstvo spravedlnosti, by měla tento trend změnit.

Osobní bankroty se mají zbavit předražených expertů. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Především proto, že by proces návrhu na vyhlášení osobního bankrotu měl brzy zlevnit. Měla by totiž skončit rozšířená praxe mnohých zprostředkovatelských firem, které zneužívají tísně lidí žádajících o oddlužení a za své služby si účtují často nehorázně vysoké poplatky, čímž je dostávají do ještě větších dluhů.

Podle současné legislativy může návrh na osobní bankrot vypracovat kdokoli. Nově by měli návrhy podávat pouze advokáti, notáři, insolvenční správci a akreditované veřejně prospěšné společnosti.

A zastropovaná bude i výše odměny. Advokáti za podání návrhu na osobní bankrot budou smět dlužníkům účtovat maximálně 5000 korun, u oddlužení manželů 7500 korun. Neziskové organizace budou tuto službu poskytovat zdarma.

„Osobní bankrot má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu splácení jeho dluhu. Dnes ale dlužníkům mnoho ‚oddlužovacích společností‘ nabízí zpracování insolvenčního návrhu bez potřebné kvalifikace a nelegálně. Špatně zpracovanými návrhy tyto společnosti dlužníka ještě více poškozují a samy těží z jeho tíživé životní situace či neinformovanosti,“ zdůvodnil návrh ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) pro Právo.

Podle zjištění ministerstva spravedlnosti není výjimkou, aby si oddlužovací společnosti řekly za zpracování návrhu i 50 000 korun, obvyklá částka se pohybuje mezi osmi až dvaceti tisíci. Někteří ‚zprostředkovatelé‘ nabízejí za poplatek pomoc s osobním bankrotem i lidem, u nichž vědí, že nemají dostatečný příjem a nikdy nemohou splnit podmínky pro oddlužení. Často se dokonce tváří jako finanční poradny. Insolvenční zprostředkovatelé si tak přijdou ročně na stovky miliónů korun.

V Česku přitom působí bezplatné finanční poradny, které návrh na oddlužení sestaví zdarma. Podle zkušeností neziskových organizací však bezplatnou pomoc vyhledají řádově pouze stovky lidí. Většina lidí se podle zkušeností odborníků nechá nalákat falešnými sliby insolvenčních zprostředkovatelů.

Bezplatnou poradnu kvůli sestavení insolvenčního návrhu měsíčně navštíví zhruba stovka klientů. Loni však bylo měsíčně v průměru podáno více než 1800 žádostí o osobní bankrot.

Novelu insolvenčního zákona, která pomůže lidem žádajícím o osobní bankrot, začala projednávat Legislativní rada vlády. Novela má začít platit v polovině příštího roku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB