Ovoce a zelenina v obchodech rychle zdražují, zkuste farmářské trhy

Analýza
Některé druhy ovoce a zeleniny podražily oproti loňsku až o dvacet procent. Podle odborníků navíc jejich cena dál poroste. Důvodem je koronakrize a růst nákladů na výrobu potravin.

„Když jsme na základě požadavků obchodních řetězců začali lepit na jednotlivé kusy ovoce naše značky, jako to dělají zahraniční producenti, využili jsme toho k vlastnímu průzkumu. Etiketovací stroje totiž dokáží polepit každou řadu ovoce v jedné bedýnce jinak, vybavuje si Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky.

„Takže jsme to zkusmo prostřídali: Na jedné řadě bylo označení původu, na další neutrální nálepky. A zpovzdálí jsme pozorovali, jak zřetelně označená česká jablka mizí, zatímco ostatní zůstávají,“ dodává.

Většinu spotřeby pokrývá dovoz

Zároveň říká, že v pěstování ovoce nejsme a nikdy jsme nebyli soběstační. „Česká republika většinu spotřeby dováží – podle jednotlivých druhů od 50 až po 90 procent,“ uvádí Ludvík. Jednou z možností, jak nakoupit české potraviny, je proto navštívit některý z farmářských trhů.

„Zelináři nabízejí saláty, ředkve a ředkvičky, pórek, poslední květák a brokolici, brambory, kořenovou zeleninu, fazole, dýně, chilli papričky, papriky, cukety a rajčata. Koupit lze letošní jablka a hrušky mnoha odrůd, čerstvé i sušené české houby plus také pěstované speciální Shiitake,“ vypočítává Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky.

Podle Ludvíka někteří lidé rádi tvrdí, že nakupují výhradně na farmářských trzích, stejně jako sledují výhradně dokumenty na ČT2. „Ve skutečnosti zajdou na farmářské trhy dvakrát do roka a odnesou si pár jablek, aby neměli těžkou tašku. Takže pokud jde o odbyt výpěstků, významnou roli tyhle trhy nehrají a ani hrát nemohou,“ je přesvědčen předseda zájmového sdružení, které je, mimo jiné, zapojeno do projektu Fandíme řemeslu.

PSALI JSME:
České třešně zná celý svět. Proč je vozíme z Itálie?

Ceny kolísají o desítky procent

Jedním z důvodů, proč lidé nakupují více v obchodech než na farmářských trzích, byla až dosud nižší cena. To už ale neplatí, supermarkety nabízejí zpravidla ovoce a zeleninu z dovozu, jejichž ceny rychle rostou.

„Vzhledem k tomu, že se většina ovoce a zeleniny prodávané v Česku dováží ze zahraničí, není cenotvorba v rukou našich pěstitelů, ale odvíjí se od cen v zemích, odkud se do Česka ovoce a zelenina dováží. Proto také mají ceny ovoce a zeleniny vysokou volatilitu, to znamená, že se velmi rychle mění, třeba o desítky procent za týden, vysvětluje agrární analytik Petr Havel.

Podle něj záleží totiž na tom, odkud se produkty dováží a v jaké oblasti jsou ceny v době tamní sklizně, případně zda pocházejí z naskladněných zásob. „Vliv na rostoucí cenu má i aktuálně omezená prostupnost hranic, ani ne tak pro zboží, jako pro sezónní pracovníky. Ceny podle všeho dál porostou díky stále rostoucí byrokracii a regulacím,“ domnívá se analytik.

Na zahrádce i v bytě

Češi si ale dovedou poradit s rostoucími cenami i jinak. Z průzkumu české technologické společnosti Seznam.cz vyplývá, že z celkového počtu dotazovaných si hned čtvrtina lidí letos pěstuje více ovoce i zeleniny než loni.

PSALI JSME:
Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?

Pěstitele navíc najdeme nejen na vesnici, kde si ji pěstují tři čtvrtiny obyvatel, ale často i mezi obyvateli velkých měst. „Je zde patrný trend, kdy se lidé této činnosti věnují třeba i v bytech a nejenom na vlastních zahrádkách,“ říká Darek Pikálek, marketingový a uživatelský výzkumník Seznam.cz.

Pokud se, jak říká, podíváme na ovoce a zeleninu, které se běžně zavařují, tak je jasné, že se pěstování vyplatí. I kdybychom chtěli ovoce a zeleninu nakupovat ve slevách v akcích, zdražení je výrazné.

„V meziročním srovnání akčních cen v období srpen až září byla například průměrná akční cena malin 34,40 Kč, což je o 22 % více než loni. Růst ceny byl i u broskví. Zatímco loni stálo kilo v akci 24,70 Kč, letos za něj dáme zhruba o 40 % víc. Zdražení se nevyhnulo ani borůvkám. Loni přišlo půl kila na 74,90 Kč, letos si za ně dokonce ještě o čtvrtinu připlatíme,“ ilustruje růst cen Petr Miklík, analytik srovnávače akčních cen Kupi.cz.

Takové meruňky nebo okurky na zavařování se podle něj v akci letos vůbec neobjevily.

PSALI JSME:
Ovoce zdražuje nejvíce za posledních minimálně deset let

Zavřít reklamu ×
  1. Naštěstí mám skoro všechno svoje vypěstované na zahrádce a nepotřebuji kupovat šmakulády,které západ odvezl na skládku a odtud šupem do ČR…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.