Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Názor
Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak oproti březnu, kdy vzniklo 565 tisíc nových pracovních míst, výrazně zrychlilo. Analytici i přesto očekávali o zhruba sto tisíc nových pracovních míst více.
Zlepšení na americkém trhu práce jednoznačně souvisí s příznivým vývojem pandemie a rychlým průběhem očkování. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nové zaměstnance nabíraly především společnosti v oblasti pohostinství a služeb souvisejících s trávením volného času, tedy ty, které byly současnou pandemií zasaženy nejvíce a které na jejím počátku naopak zaměstnance propouštěly.

Zlepšení na americkém trhu práce jednoznačně souvisí s příznivým vývojem pandemie a rychlým průběhem očkování, v důsledku čehož mohlo dojít k uvolnění protiepidemických opatření. Otevřít tak znovu mohly obchody i zmíněné restaurace. S tím, jak se rychle zlepšují očekávání ohledně ekonomického vývoje v USA lze předpokládat, že počet pracovních míst bude růst také v následujících měsících.

PSALI JSME:
Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa. Za cenu rekordního schodku obchodní bilance

Data ADP institutu jsou zároveň optimistickou předzvěstí oficiálních dat z amerického trhu práce, tzv. payrolls, které budou zveřejněny v pátek. Počet pracovních míst v nezemědělském sektoru se podle našeho odhadu v dubnu zvýšil o 900 tisíc.

Ve srovnání s únorem 2020, kdy trh práce v USA dosáhl vrcholu, zde i přes předchozí oživení v březnu stále chybělo zhruba 8,4 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti podle nás v dubnu klesla z šesti procent na 5,7 procenta. V souladu s výše uvedeným očekáváme, že její pokles bude pokračovat také v dalších měsících a na konci letošního roku by se mohla dostat ke čtyřem procentům.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Data z amerického trhu práce potvrdila nástup postcovidového oživení v USA

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru