Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Názor
Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak oproti březnu, kdy vzniklo 565 tisíc nových pracovních míst, výrazně zrychlilo. Analytici i přesto očekávali o zhruba sto tisíc nových pracovních míst více.
Zlepšení na americkém trhu práce jednoznačně souvisí s příznivým vývojem pandemie a rychlým průběhem očkování. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nové zaměstnance nabíraly především společnosti v oblasti pohostinství a služeb souvisejících s trávením volného času, tedy ty, které byly současnou pandemií zasaženy nejvíce a které na jejím počátku naopak zaměstnance propouštěly.

Zlepšení na americkém trhu práce jednoznačně souvisí s příznivým vývojem pandemie a rychlým průběhem očkování, v důsledku čehož mohlo dojít k uvolnění protiepidemických opatření. Otevřít tak znovu mohly obchody i zmíněné restaurace. S tím, jak se rychle zlepšují očekávání ohledně ekonomického vývoje v USA lze předpokládat, že počet pracovních míst bude růst také v následujících měsících.

PSALI JSME:
Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa. Za cenu rekordního schodku obchodní bilance

Data ADP institutu jsou zároveň optimistickou předzvěstí oficiálních dat z amerického trhu práce, tzv. payrolls, které budou zveřejněny v pátek. Počet pracovních míst v nezemědělském sektoru se podle našeho odhadu v dubnu zvýšil o 900 tisíc.

Ve srovnání s únorem 2020, kdy trh práce v USA dosáhl vrcholu, zde i přes předchozí oživení v březnu stále chybělo zhruba 8,4 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti podle nás v dubnu klesla z šesti procent na 5,7 procenta. V souladu s výše uvedeným očekáváme, že její pokles bude pokračovat také v dalších měsících a na konci letošního roku by se mohla dostat ke čtyřem procentům.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Data z amerického trhu práce potvrdila nástup postcovidového oživení v USA

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru