Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Názor
Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční údaje z úřadů práce, protože vychází z jiné – přísnější – metodiky. Počítá se pouze s těmi nezaměstnanými, kteří si hledají práci a jsou ochotni do ní rychle nastoupit.
Ve druhém čtvrtletí letošního roku ve službách panovala největší ochota zaměstnance po dlouhém útlumu opět nabírat zaměstnance. Ilustrační foto: Pixabay.com

Současně v ekonomice rostla zaměstnanost, a to především ve službách, které po covidových lockdownech konečně zažívají restart a nabíraly proto i zaměstnance. Patrné to bylo především v obchodě a cestovním ruchu. Už průběžné ukazatele důvěry naznačovaly, že právě zde panovala největší ochota zaměstnance po dlouhém útlumu opět nabírat.

Podle údajů statistického úřadu se rovněž zvýšil počet podnikatelů alias OSVČ bez zaměstnanců, což je možné dát do souvislosti i s oblíbeností švarcsystému v některých právě se rozvíjejících oborech služeb.

Údaje druhého čtvrtletí ukázaly, že český trh práce byl schopný hladce absorbovat velké množství příchozích z Ukrajiny, aniž by došlo k tlaku na růst nezaměstnanosti místních. Uprchlíci našli uplatnění tam, kde by jinak bylo jen obtížné zaměstnance hledat, zejména u méně kvalifikovaných činností právě ve službách.

PSALI JSME:
Budoucností českého trhu práce jsou Filipínci a pracovníci z postsovětských republik

Ekonomika jede z hlediska kapacity pracovních sil téměř na hranici svých možností a bez výraznějšího technologického skoku či uvolnění zaměstnanců z tzv. přežívajících firem se v budoucnu neobejde. Svědčí o tom maximální míra ekonomické aktivity, respektive pokles počtu ekonomicky neaktivních pracovníků.

Ochlazení, kterému se ekonomika zřejmě ve druhém pololetí nevyhne, přinese zmírnění napětí na trhu práce. Ostatně první signály v podobě PMI (propouštění v průmyslu, pozn. aut.) nebo pokles nabízených volných míst to už naznačují.

O jak silný útlum nakonec půjde, lze v tuto chvíli vzhledem k nejistotě jen spekulovat. V každém případě šok, jaký český trh práce zažil po světové finanční krizi, nás s největší pravděpodobností nečeká.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost se dále mírně snížila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

USA: Trh práce a růst mezd zřetelně zpomalují

Počet propuštěných zaměstnanců v technologickém sektoru, od Amazonu po Twitter, se celosvětově zvýšil na 135 000 v 850 společnostech a investoři se obávají recese způsobené bílými límečky. To je nepravděpodobné. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …