Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Názor
Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční údaje z úřadů práce, protože vychází z jiné – přísnější – metodiky. Počítá se pouze s těmi nezaměstnanými, kteří si hledají práci a jsou ochotni do ní rychle nastoupit.
Ve druhém čtvrtletí letošního roku ve službách panovala největší ochota zaměstnance po dlouhém útlumu opět nabírat zaměstnance. Ilustrační foto: Pixabay.com

Současně v ekonomice rostla zaměstnanost, a to především ve službách, které po covidových lockdownech konečně zažívají restart a nabíraly proto i zaměstnance. Patrné to bylo především v obchodě a cestovním ruchu. Už průběžné ukazatele důvěry naznačovaly, že právě zde panovala největší ochota zaměstnance po dlouhém útlumu opět nabírat.

Podle údajů statistického úřadu se rovněž zvýšil počet podnikatelů alias OSVČ bez zaměstnanců, což je možné dát do souvislosti i s oblíbeností švarcsystému v některých právě se rozvíjejících oborech služeb.

Údaje druhého čtvrtletí ukázaly, že český trh práce byl schopný hladce absorbovat velké množství příchozích z Ukrajiny, aniž by došlo k tlaku na růst nezaměstnanosti místních. Uprchlíci našli uplatnění tam, kde by jinak bylo jen obtížné zaměstnance hledat, zejména u méně kvalifikovaných činností právě ve službách.

PSALI JSME:
Budoucností českého trhu práce jsou Filipínci a pracovníci z postsovětských republik

Ekonomika jede z hlediska kapacity pracovních sil téměř na hranici svých možností a bez výraznějšího technologického skoku či uvolnění zaměstnanců z tzv. přežívajících firem se v budoucnu neobejde. Svědčí o tom maximální míra ekonomické aktivity, respektive pokles počtu ekonomicky neaktivních pracovníků.

Ochlazení, kterému se ekonomika zřejmě ve druhém pololetí nevyhne, přinese zmírnění napětí na trhu práce. Ostatně první signály v podobě PMI (propouštění v průmyslu, pozn. aut.) nebo pokles nabízených volných míst to už naznačují.

O jak silný útlum nakonec půjde, lze v tuto chvíli vzhledem k nejistotě jen spekulovat. V každém případě šok, jaký český trh práce zažil po světové finanční krizi, nás s největší pravděpodobností nečeká.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost se dále mírně snížila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.

Nezaměstnanost se dále mírně snížila

Podíl nezaměstnaných osob v červnu poklesl o další desetinu na 3,1 procenta. Po sezónním očištění nezaměstnanost stagnovala na 3,3 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 231 tisíc z květnových 235 tisíc. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB