bool(false)

P2P půjčky: vyšší rizika i zisky

Přímé spojení mezi věřiteli a dlužníky prostřednictvím internetového systému, tedy tzv. P2P (peer to peer) půjčky, začíná být stále častější formou finančních služeb na mimobankovním trhu. Investorům nabízí vyšší výnos a dlužníkům nižší úrok než v bance. Zároveň jsou P2P půjčky lákavé i pro ty, kterým by banka půjčku neposkytla.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Investor při vyšším výnosu ovšem musí počítat s vyšším rizikem. Věřitelé totiž nemají záruku v podobě Fondu pojištění vkladů, který odškodňuje klienty bank, protože na P2P platformy se nevztahuje povinnost do fondu přispívat. A pokud špatně odhadnou finanční možnosti dlužníka, mohou o půjčku přijít dokonce bez náhrady. Záleží totiž jen na nich, jak si dokážou své investice zajistit.

Poskytování P2P půjček zatím český právní řád nijak neupravuje. V závislosti na zvolené struktuře a režimu poskytování P2P půjček příslušnou platformou se však mohou uplatnit ustanovení obecných zákonů, například živnostenského zákona, zákona o spotřebitelském úvěru či zákona o platebním styku. Změnu, která se dotkne P2P platforem, by mohla přinést novela zákona o úvěru pro spotřebitele, kterou připravuje ministerstvo financí.

Například úvěrů mezi dvěma podnikateli se však tato novela netýká a nevěnuje se jim, podobně jako vztahům mezi dvěma spotřebiteli, ani Česká obchodní inspekce, která sleduje pouze vztahy mezi podnikateli a spotřebiteli. A monitoruje rovněž činnost internetových platforem jako zprostředkovatelů půjček, zda dodržují zákon o ochraně spotřebitele. V současné době již prošetřuje několik stížností na smlouvy týkající se P2P půjček.

Úlohou P2P platformy při sjednávání těchto půjček je přímo spojit věřitele s dlužníky prostřednictvím internetového systému. Některé mají vypracovaný systém na oceňování rizik při sjednávaných půjčkách, podle kterého jsou i nastavovány podmínky této transakce. Tento systém je schopen reagovat na jednotlivé výkyvy bonity dlužníků a zároveň nabízet dlužníkům odpovídající podmínky úvěrování. Jiné platformy vypracovávají rating firem, které se přes ně ucházejí o půjčku.

Portál e15.cz nabízí přehled platforem, které se sjednáváním P2P půjček v Česku zabývají. V červenci odstartoval projekt Zonky zaštítěný Home Creditem. Nejstarší podobnou službou v Česku je Bankerat, který funguje už pět let a za nímž stojí někdejší bankovní manažer Roman Kakos. Ten letos rozjel projekt Pujčméfirmě.cz, na kterém se podílí i bývalý šéf české Raiffeisenbank Lubor Žalman. Americký finančník Michael Sonenshine přišel s platformou SymCredit, internetový podnikatel Pavel Matoušek již odstartoval projekt Benefi.cz.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}
  1. Ještě bych doplnila aukci P2P půjček http://banking-online.cz/ , která začala tento rok v květnu. Je škoda ji vynechat, protože cílí na bonitní klientelu, nabízí nejnižší úrok i poplatky a celkově jsou zde spíš konzervativní a bezpečné půjčky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru