P2P půjčky: vyšší rizika i zisky

Přímé spojení mezi věřiteli a dlužníky prostřednictvím internetového systému, tedy tzv. P2P (peer to peer) půjčky, začíná být stále častější formou finančních služeb na mimobankovním trhu. Investorům nabízí vyšší výnos a dlužníkům nižší úrok než v bance. Zároveň jsou P2P půjčky lákavé i pro ty, kterým by banka půjčku neposkytla.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Investor při vyšším výnosu ovšem musí počítat s vyšším rizikem. Věřitelé totiž nemají záruku v podobě Fondu pojištění vkladů, který odškodňuje klienty bank, protože na P2P platformy se nevztahuje povinnost do fondu přispívat. A pokud špatně odhadnou finanční možnosti dlužníka, mohou o půjčku přijít dokonce bez náhrady. Záleží totiž jen na nich, jak si dokážou své investice zajistit.

Poskytování P2P půjček zatím český právní řád nijak neupravuje. V závislosti na zvolené struktuře a režimu poskytování P2P půjček příslušnou platformou se však mohou uplatnit ustanovení obecných zákonů, například živnostenského zákona, zákona o spotřebitelském úvěru či zákona o platebním styku. Změnu, která se dotkne P2P platforem, by mohla přinést novela zákona o úvěru pro spotřebitele, kterou připravuje ministerstvo financí.

Například úvěrů mezi dvěma podnikateli se však tato novela netýká a nevěnuje se jim, podobně jako vztahům mezi dvěma spotřebiteli, ani Česká obchodní inspekce, která sleduje pouze vztahy mezi podnikateli a spotřebiteli. A monitoruje rovněž činnost internetových platforem jako zprostředkovatelů půjček, zda dodržují zákon o ochraně spotřebitele. V současné době již prošetřuje několik stížností na smlouvy týkající se P2P půjček.

Úlohou P2P platformy při sjednávání těchto půjček je přímo spojit věřitele s dlužníky prostřednictvím internetového systému. Některé mají vypracovaný systém na oceňování rizik při sjednávaných půjčkách, podle kterého jsou i nastavovány podmínky této transakce. Tento systém je schopen reagovat na jednotlivé výkyvy bonity dlužníků a zároveň nabízet dlužníkům odpovídající podmínky úvěrování. Jiné platformy vypracovávají rating firem, které se přes ně ucházejí o půjčku.

Portál e15.cz nabízí přehled platforem, které se sjednáváním P2P půjček v Česku zabývají. V červenci odstartoval projekt Zonky zaštítěný Home Creditem. Nejstarší podobnou službou v Česku je Bankerat, který funguje už pět let a za nímž stojí někdejší bankovní manažer Roman Kakos. Ten letos rozjel projekt Pujčméfirmě.cz, na kterém se podílí i bývalý šéf české Raiffeisenbank Lubor Žalman. Americký finančník Michael Sonenshine přišel s platformou SymCredit, internetový podnikatel Pavel Matoušek již odstartoval projekt Benefi.cz.

Sdílet:
  1. Ještě bych doplnila aukci P2P půjček http://banking-online.cz/ , která začala tento rok v květnu. Je škoda ji vynechat, protože cílí na bonitní klientelu, nabízí nejnižší úrok i poplatky a celkově jsou zde spíš konzervativní a bezpečné půjčky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Banky bojují o hypoteční klienty zatím marně

Letní měsíce zpravidla bývají i v oblasti hypoték ve znamení klidu zbraní. Lidé si raději užívají dovolené, a nákup bytu či domu odkládají na pozdější měsíce. Proto ani aktivita bank v lákání nových klientů nebývá …

Zlatá rybka jenom pro někoho

Equa bank svým klientům oznámila, že od 29. srpna zvyšuje úrokovou sazbu na spořicím účtu na jednu z nejvýhodnějších na českém trhu. Z původních 1,3 % ročně zvýší úrokovou sazbu na 1,5 %, ale jak je u této instituce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vozidlo končí až nosičem na jízdní kola

Poradna
Plánujete si vzít na dovolenou nebo na víkend jízdní kola? Pak byste měli v první řadě vyřešit, jak je budete přepravovat. Při rodinné dovolené v kufru auta asi těžko. Střešní nosiče výrazně zvyšují spotřebu a musíte to s nimi umět. Podle názoru odborníků je nejbezpečnější variantou nosič za autem, což však v sobě skrývá jedno úskalí. A sice nutnost na nosič umístit registrační značku vašeho vozu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru