P2P půjčky: vyšší rizika i zisky

Přímé spojení mezi věřiteli a dlužníky prostřednictvím internetového systému, tedy tzv. P2P (peer to peer) půjčky, začíná být stále častější formou finančních služeb na mimobankovním trhu. Investorům nabízí vyšší výnos a dlužníkům nižší úrok než v bance. Zároveň jsou P2P půjčky lákavé i pro ty, kterým by banka půjčku neposkytla.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Investor při vyšším výnosu ovšem musí počítat s vyšším rizikem. Věřitelé totiž nemají záruku v podobě Fondu pojištění vkladů, který odškodňuje klienty bank, protože na P2P platformy se nevztahuje povinnost do fondu přispívat. A pokud špatně odhadnou finanční možnosti dlužníka, mohou o půjčku přijít dokonce bez náhrady. Záleží totiž jen na nich, jak si dokážou své investice zajistit.

Poskytování P2P půjček zatím český právní řád nijak neupravuje. V závislosti na zvolené struktuře a režimu poskytování P2P půjček příslušnou platformou se však mohou uplatnit ustanovení obecných zákonů, například živnostenského zákona, zákona o spotřebitelském úvěru či zákona o platebním styku. Změnu, která se dotkne P2P platforem, by mohla přinést novela zákona o úvěru pro spotřebitele, kterou připravuje ministerstvo financí.

Například úvěrů mezi dvěma podnikateli se však tato novela netýká a nevěnuje se jim, podobně jako vztahům mezi dvěma spotřebiteli, ani Česká obchodní inspekce, která sleduje pouze vztahy mezi podnikateli a spotřebiteli. A monitoruje rovněž činnost internetových platforem jako zprostředkovatelů půjček, zda dodržují zákon o ochraně spotřebitele. V současné době již prošetřuje několik stížností na smlouvy týkající se P2P půjček.

Úlohou P2P platformy při sjednávání těchto půjček je přímo spojit věřitele s dlužníky prostřednictvím internetového systému. Některé mají vypracovaný systém na oceňování rizik při sjednávaných půjčkách, podle kterého jsou i nastavovány podmínky této transakce. Tento systém je schopen reagovat na jednotlivé výkyvy bonity dlužníků a zároveň nabízet dlužníkům odpovídající podmínky úvěrování. Jiné platformy vypracovávají rating firem, které se přes ně ucházejí o půjčku.

Portál e15.cz nabízí přehled platforem, které se sjednáváním P2P půjček v Česku zabývají. V červenci odstartoval projekt Zonky zaštítěný Home Creditem. Nejstarší podobnou službou v Česku je Bankerat, který funguje už pět let a za nímž stojí někdejší bankovní manažer Roman Kakos. Ten letos rozjel projekt Pujčméfirmě.cz, na kterém se podílí i bývalý šéf české Raiffeisenbank Lubor Žalman. Americký finančník Michael Sonenshine přišel s platformou SymCredit, internetový podnikatel Pavel Matoušek již odstartoval projekt Benefi.cz.

Sdílet:
  1. Ještě bych doplnila aukci P2P půjček http://banking-online.cz/ , která začala tento rok v květnu. Je škoda ji vynechat, protože cílí na bonitní klientelu, nabízí nejnižší úrok i poplatky a celkově jsou zde spíš konzervativní a bezpečné půjčky.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Reklamace zboží z e-shopu odradí od dalšího nákupu až polovinu zákazníků

Analýza
Téměř dvě třetiny Čechů mají zkušenost s reklamací zboží, které si objednali na internetu. Pokud přitom narazí na nějaký problém, u poloviny z nich hrozí, že si příště vyberou jiný e-shop. Ukazuje to výzkum, který si nechala zpracovat konzultační společnost Acomware. Podle České obchodní inspekce přitom při kontrolách většina internetových prodejců stále nedodržuje platné zákony a předpisy.
Rolovat nahoru