Pád First Republic Bank odstartoval v americkém bankovním sektoru dominový efekt

Analýza
V USA se v úterý znovu rozhořely obavy místních bank, aniž by k tomu existoval zjevný spouštěcí impuls. Sektor i nadále trápí strukturální problémy a regulační orgány nabízejí jen krátkodobou úlevu. Riziko dalších runů na banky a jejich úzké vazby na investiční nemovitosti jasně ukazují zranitelnost celého bankovního sektoru a naznačuje, že může dojít k dalšímu zpřísnění úvěrových podmínek.
Pád First Republic Bank odstartoval v americkém bankovním sektoru dominový efekt. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Opětovné vzplanutí obav o americké regionální banky možná překvapilo svým načasováním, ale rozhodně ne trendem samotným. Úleva, která zavládla po záchraně First Republic Bank, měla jen krátké trvání a nezájem o akcie regionálních bank po uzavření dohody s JP Morgan patrně ještě povzbudil obchodníky spekulující na pokles cen.

Bankovní sektor i nadále trápí strukturální problémy, mezi něž patří i fakt, že značnou část portfolia tvoří cenné papíry držené do splatnosti (což může v tuto chvíli znamenat značné ztráty, pozn. aut.), a také velký podíl nepojištěných vkladů.

To jsou všechny vklady přesahující limit 250 000 dolarů pojištěný vládní korporací FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation). Situaci ještě komplikují zvýšené náklady na pojištění u FDIC. Největší problém pak nastává, když dostatečný počet vkladatelů ztratí důvěru v banky a začne z nich vybírat své prostředky.

Takové vybírání vkladů se může proměnit v sebenaplňující proroctví a způsobit run na banku. V konečném důsledku pak přežití bank nezáleží na jejich skutečné síle, ale na tom, nakolik vnímají masy, které jim svěřují svoje peníze, bankovní vklady jako bezpečné.

PSALI JSME:
Bankovní krize v USA a její následky

S tím, jak se banky snaží navýšit objem depozit, se zároveň musí vyrovnat s rostoucí konkurencí. Zvyšující se úrokové sazby dělají z dluhopisů, fondů peněžního trhu a další investic lukrativnější způsob zhodnocení peněz firem i jednotlivců. Banky navíc čelí i riziku dalšího zpřísnění regulace.

Hrozící problémy s investičními nemovitostmi

Tlak na akcie bank zvyšují mimo jiné i jejich vazby na investiční nemovitosti, jež mohou napovědět, které další banky jsou v ohrožení. I viceprezident Berkshire Hathaway Charlie Munger nedávno varoval před nadcházející bouří na americkém trhu s investičními nemovitostmi.

Podle něj dojde k propadu jejich cen, zatímco jsou americké banky „plné“ dle jeho názoru „nenávratných půjček“. Vzhledem ke stále častější možnosti pracovat z domova, případně v nějakém hybridním režimu, je jedním z významných zdrojů rizika segment kancelářských prostor.

Rostoucí ceny půjček navíc komplikují život vlastníkům nemovitostí a ztěžují financování mnoha staveb. Pokud developeři nebudou splácet půjčky, může to být pro zainteresované americké úvěrové instituce velká rána, a to může mít i vcelku rychlý a přímý dopad na poskytování bankovních úvěrů v rámci celé ekonomiky.

PSALI JSME:
V USA klesají úvěry nejvíce v historii. Zvyšuje se tak riziko recese

Průzkum evropských bankovních úvěrů vysílá varovné signály

V úterý byl také zveřejněn průzkum bankovních úvěrů realizovaný Evropskou centrální bankou (ECB) v prvním čtvrtletí letošního roku, z něhož vyplývá, že úvěrové podmínky bank eurozóny v oblasti půjček a úvěrových rámců pro obchodní podniky v tomto čtvrtletí znovu výrazně zpřísnily a tempo jejich zpřísňování je nejvyšší od krize veřejného dluhu eurozóny v roce 2011.

Banky navíc hlásí i další výrazné čisté zpřísnění úvěrových podmínek u půjček na bydlení. Za nižší objem nových půjček ale nemůže jen strana nabídky, ale i slabší poptávka.

Čistá poptávka firem po úvěrech v letošním prvním kvartále výrazně poklesla kvůli vysokým úrokovým sazbám. Inflace zůstává i nadále vysoká, zejména v sektoru služeb, a zdá se, že narůstají obavy z ekonomických důsledků nedávného zpřísnění.

Vyhlídky v oblasti likvidity se zhoršují

Za nedávné posílení trhu částečně mohlo náhlé navýšení likvidity. Centrální banky totiž napumpovaly do ekonomik zhruba jeden bilion amerických dolarů. Šlo mimo jiné o nový prostředek zajištění likvidity, jehož prostřednictvím Fed (centrální banka USA, pozn. red.) zareagoval na krizi Silicon Valley Bank, o nákupy japonských vládních dluhopisů ze strany Bank of Japan (BOJ) a o nedostatečně razantní kvantitativní zpřísňování ze strany ECB.

Od konce ledna už americké ministerstvo financí vybralo ze svého účtu u Fedu zhruba 500 miliard dolarů, ale tento zdroj likvidity nyní vysychá, protože na účtu zbývá necelých 100 miliard. Musíme naopak počítat s rizikem úbytku likvidity, protože se objevují obavy ohledně dluhového stropu a ECB zrychluje kvantitativní zpřísňování. Pravděpodobná je i změna politiky BOJ. Částečnou kompenzaci může zajistit uvolňování ze strany čínské centrální banky, ale to bude patrně omezené a cílené.

Riziko ekonomických důsledků

Regionální banky ve Spojených státech mohou i nadále čelit odlivu vkladů. Výše uvedený graf ukazuje postupný pokles objemu depozit vyplývající z výsledků za první čtvrtletí. Riziko systémové krize sice zůstává i nadále nízké, je ale třeba sledovat, které další regionální banky mohou čelit hrozbě runu.

Pravděpodobné je i další zpřísnění úvěrových podmínek, neboť banky budou v nadcházejících měsících ve svých obchodních aktivitách konzervativnější a budou se snažit udržet si kapitál. Fed již informoval o prudkém propadu komerčních úvěrových aktivit v posledních dvou březnových týdnech, a to zejména u menších bank.

Totéž naznačuje i ECB. Větší opatrnost mezi bankami může vést k útlumu obchodních aktivit, a zvýšit tak pravděpodobnost recese. To by ohrozilo zejména firmy, které jsou více závislé na externím financování.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
V USA se rozjíždí další kolo bankovní paniky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB