Padá bitcoin, něco si přej

Názor
Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn děje.
Bitcoin nadále zůstává postaven pouze na víře, že mnou držené mince odkoupí někdy v budoucnu někdo jiný za vyšší hodnotu, než činila moje investice. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou.

Jeden bitcoin se minulý týden prodával za cenu těsně pod 30 tisíci dolary. To je jistě úctyhodná cena. Dokud ale pohledem do zpětného zrcátka nezjistíme, že na začátku roku byla jeho cena 47 tisíc dolarů a v listopadu loňského roku dosáhl bitcoin rekordní hodnoty 69 tisíc dolarů. Aktuální cena tak představuje ztrátu přes 50 procent.

Z celého bitcoinového trhu se tak během několika málo měsíců vypařilo téměř tři čtvrtě bilionu dolarů. Nutno říct, že v této sumě jsou ze značné míry zahrnuty i nemalé úspory drobných neprofesionálních investorů a spekulantů, kteří svěřili bitcoinu svoji finanční budoucnost.

PSALI JSME:
Co způsobilo poslední propad ceny bitcoinu?

Bitcoinoví investoři, fandové, jsou sice známi svým neutuchajícím odhodláním držet své pozici za každých podmínek, reálně se však ukazuje, že ustát ztrátu poloviny zainvestovaných peněz není jednoduché a každý na to nemá dostatečně pevné nervy.

Bitcoin je výkladní skříní kryptoměnového trhu, představuje jeho celou jednu třetinu, a je tak nejvíce vidět. Druhou největší měnou je ethereum, jehož majitelé ale aktuálně také moc neslaví. Jejich ztráta od listopadového vrcholu je ještě o něco větší, než u majitelů bitcoinu, a to sice necelých 60 procent.

Majitelům bitcoinu i etherea však mohou slepě závidět investoři do dvojice kryptoměn s názvy Terra a Luna. Na jejich vzájemné provázanosti stál ambiciózní projekt stablecoinu, kryptoměny, která si měla udržovat svoji hodnotu navázanou na vývoj dolaru, tedy s minimálním kolísáním.

PSALI JSME:
Stinné stránky bitcoinu

S ohledem na totální krach, v podstatě stoprocentní ztrátu, ke které došlo v uplynulých dnech, je zřejmé, že projekt nevyšel. Nešlo přitom o žádnou drobnost, v těchto měnách bylo zainvestováno na 60 miliard dolarů, ze kterých nezbylo prakticky nic.

Pád projektu Terra/Luna byl tak určitě jedním z důvodů poklesů celého kryptoměnového trhu, pro nějž to byl zásah v podobě oslabení důvěryhodnosti. Nebyla to však tato rána, která stojí za aktuálními ztrátami bitcoinu a etherea.

S podobnými problémy se totiž kryptoměnový svět umí vyrovnat. Koneckonců není snad měsíce, kdy by nedošlo k nějakému menšímu či většímu krachu či vykradení kryptoměnové burzy. Příkladem bylo nedávné zadržení dvojice podvodníků, kterým se v roce 2016 podařilo z burzy Bitfinex ukrást 120 tisíc bitcoinů.

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (6): Jediný hackerský útok vás může snadno připravit o celou investici do kryptoměn

Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou.

Kryptoměny jsou investory po celém světě vnímány jako jedno z mnoha rizikových alternativních aktiv. Pokud jsou podmínky příznivé, investoři je nakupují, jakmile se situace obrátí, zbavují se jich. Tuto výhybku aktuálně představuje dlouho očekávané zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky.

Obecně řečeno dochází nyní na postupné utahování rozjeté monetární politiky, která v podobě „tištění“ obrovského množství peněz přestavovala náplast na covidový šok mnoha vyspělých i rozvíjejících se ekonomik.

PSALI JSME:
Co se dá vyrobit z bitcoinu

Američtí investoři (a nejen oni, pozn. aut.) si nyní nejsou jisti, zda jejich ekonomika nemíří do recese. Pokud k tomu přičteme geopolitické napětí dané ruskou agresí na Ukrajině, se všemi ekonomickými a energetickými dopady, je zřejmé, že nervozita, obavy a strach jsou nyní převládající emoce napříč kapitálovými trhy.

Výše uvedené je tedy tím klíčovým důvodem propadů kryptoměn. Ale nejen jich, situace na akciovém trhu také není bůhvíjak růžová. Na rozdíl od kryptoměn však mají akciové trhy dvě velké výhody, resp. důvody, proč nepanikařit a proč nad nimi nelámat hůl. Tím prvním jsou staletí historie a zkušeností s tržní ekonomikou postavenou na fungování akciových společností.

Tím druhým, zásadním, je vnitřní hodnota. Akcie vždy budou, na rozdíl od bitcoinu, představoval podíl na něčem skutečném, hmotném, co generuje zisk a představuje hodnotu v reálném světě. Bitcoin nadále zůstává postaven pouze na víře, že mnou držené mince odkoupí někdy v budoucnu někdo jiný za vyšší hodnotu, než činila moje investice.

Autor je produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyděláváte na těžbě bitcoinu? Pak pozor – i na to se vztahuje daňová povinnost

Zavřít reklamu ×
  1. Tento článek je zavádějící.. byl psán včera a bitcoin byl v pohodě a i dnes oproti včerejšku něco málo připisuje. Vždy když budete něco takového číst, stačí nadpis, tak hned běžte se podívat na jakoukoliv směnárnu , burzu s krypto , ať víte…. Tak že tak !?

  2. Mno, mala zpetna vazba. Ten clanek je silny kompilat a pro cloveka zahrnuteho v trhu se to zda jako bullshit. Nezohlednuje spoustu veci. Vnitřní hodnota je dle pisatele prazda, pritom ta sit realne neco dela a pali energii. Takze z podstaty veci nemuze byt prazdna (samozrejmne hodne lidi tvrdi ze je… nepochopeni toho co je hodnota veci) Take by dle pisatele mel bitcoin fungovat nezavisle od ekonomiky, to je uplne nepochopeni podstaty veci a ekonomie samotne. Funguje snad naka omezena komodita nezavisle od ekonomiky ? Treba zlato? Pritom bitocin je prirovnavan k digitalnimu zlatu. To ze autor vyslovene nezminuje dlouhe korelace S&P 500 s bitcoinem (nechava to spise jako poznamku) a predtim korelace se zlatem… je take pominuti dulezitych faktu. Prosim autora aby se bud dovzdelal, doinformoval a nebo to prenechal povolanejsim co budou psat objektivnejsi clanky. Nehlede na to ze komentuje kratkodoby vykyv dlouhodobym pohledem… (ani jedna vychozi pozice neni spravne).

  3. Autor je produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
    to mi stačí 😀 Lidi prosím kašlete na poradce a hledejte si informace sami z více zdrojů, jde o vaše peníze… Btc, zlato, akcie…. je to úplně jedno… Poradci dostanou svou provizi ať to roste nebo padá….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.