Padělaných bankovek přibylo, jejich hodnota je v desítkách milionů

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli obžalovat čtyři muže, kteří podle výsledků vyšetřování padělali eurové bankovky. Hodnota falešných peněz dosáhla v přepočtu bezmála 41 milionů korun. Zabavených bankovek bylo 4 781, což se výrazně podepsalo na tom, že počet padělaných peněz vloni významně narostl.
Odhalené padělky. Foto: Policie ČR

Na území České republiky bylo v uplynulém roce zadrženo celkem 6 836 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn a nominálních hodnot. Oproti předchozímu roku se počet padělků zvýšil o 5 447 kusů. Toto zvýšení je především důsledkem právě zmiňované policejní akce.

Padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí bylo 1 394 kusů, což je o 392 více, než v roce 2020. Jejich hodnota se téměř zdvojnásobila na 2,6 milionu korun. Počet falešných českých bankovek a mincí se sice o něco zvýšil, avšak podle České národní banky (ČNB) v kontextu se stále narůstajícím oběživem se žádná zásadní změna neodehrává.

Ke konci loňského roku bylo v Česku v oběhu přibližně 2,7 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o tři procenta. Jejich celková hodnota byla 731 miliard korun.

PSALI JSME:
Hrozí, že ve směnárnách zakoupíme padělky cizích měn?

Nejvíce padělaná dvoutisícovka

Nejvíce padělanou českou bankovkou se v roce 2021 stala opět dvoutisícikoruna. Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek zadržených v roce 2021 vytištěna na inkoustových tiskárnách.

S falešnou dvoutisícovkou se loni na jaře pokusil zaplatit pokutu cizinec-černý pasažér v pražském metru. Revizoři poznali, že jde o padělek a zavolali policii. Nakonec se ukázalo, že cizinec jich má u sebe více.

„Několik bankovek měl osmatřicetiletý muž v peněžence, další v notesu a zbytek padělků měl ukrytý v reklamním letáku,“ uvedla tehdy mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Celkem se u muže našlo pětatřicet dvoutisícových padělků a jedna falešná tisícikoruna.

PSALI JSME:
Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

Dobře zabezpečená koruna

Ačkoli loni po mnoha letech zaznamenaly úřady nárůst tuzemských padělků, nejde podle ČNB o nic dramatického. Tvrdí, že jde stále o zanedbatelné číslo. „Opět se tak potvrzuje, že je česká měna dobře zabezpečená proti pokusům o padělání. Přesto bychom při přijímání bankovek a mincí i nadále neměli zapomínat na jejich kontrolu,“ uvedl Oldřich Dědek, člen bankovní rady dohlížející na sekci peněžní.

„Co se týká falešných eurových bankovek zadržených na našem území, určitou pozornost zde může vzbudit jedině jejich množství, nikoliv míra jejich nebezpečnosti,“ doplnil. V České republice připadá pouze zhruba 1,3 padělku českých bankovek na deset tisíc obyvatel. Nejvíce jich bylo loni zadrženo v Praze (1 129 kusů), v Olomouci (44), v Brně (30) a v Ostravě (24).

Padělky historických bankovek

Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo v roce 2021 v zemi zadrženo 5 442 kusů, což je o více než pět tisíc kusů více, než v roce předchozím. Na tomto nárůstu se nejvíce podepsala už zmiňovaná policejní akce, při níž loni kriminalisté zadrželi čtyři osoby.

Padělky historických bankovek. Foto: Policie ČR

Vedle falešných eurobankovek se jeden z obviněných zabýval rovněž výrobou historických československých bankovek – pětitisícovky Československé republiky z roku 1919. Tyto padělky pak podle kriminalistů prodával od 1,5 do 2,5 milionů za kus.

Jeden z obviněných navíc vylákat od jiné osoby přístupové kódy k účtu jejího internetového bankovnictví. Následně na aukčním portálu dražil historické bankovky. Když mu na tento účet dorazily stovky tisíc korun, tak minimálně v několika případech vydražené bankovky novým majitelům neposlal.

Při odhalování trestné činnosti této skupiny členové Národní centrály proti organizovanému zločinu provedli v Praze a Zlínském kraji čtyři domovní prohlídky a dvě prohlídky jiných prostor. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným vězení na osm až dvanáct let.

PSALI JSME:
Rituální peníze z „pekelné banky“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB