Padělků v celosvětovém měřítku přibývá

Podle studie Trendy v obchodě s padělky a s pirátskými výrobky, kterou v roce 2016 zpracovaly OECD a Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), vzrostl celosvětový trh s padělky na hodnotu 460 miliard eur, což činí 3,3 procenta celosvětového obchodu. Podle údajů z roku 2013 zaujímal trh s padělky 2,5 procenta globálního obchodu, konkrétně 338 miliard eur.
Mezi nejvíce padělané zboží patří zejména spotřebitelské výrobky jako obuv, oděvy, kožené výrobky, elektronika, hodinky, parfémy, hračky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Produkce padělků je celosvětovým problémem. Podle studie EUIPO a OECD jsou však dlouhodobě největšími zdrojovými státy pirátských výrobků Čína a Hongkong.

Statistiky Celní správy ČR ukazují, že jak hodnota, tak množství zajištěného padělaného zboží v posledních letech klesají. Vrcholu dosáhly ve zmíněném roce 2016, kdy celníci zajistili téměř pět milionů kusů padělků, jejichž hodnota přesahovala 625 milionů korun. V loňském roce to však bylo pouze lehce přes 378 tisíc kusů, jejichž hodnota přitom byla nižší než 380 milionů korun.

„Vzhledem k nastaveným kontrolním standardům v oblasti celního řízení dochází ke každoročnímu poklesu v množství realizovaných záchytů. Dovozci často volí daleko vytíženější místa vstupu zboží na území Unie. Česká republika je většinou jen tranzitní zemí,“ říká Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.

Opačný vývoj lze naopak sledovat u České obchodní inspekce, která v roce 2018 zabavila celkem 41 379 kusů padělků, což je o 2 994 kusy padělků více než v roce 2017. Vzrostla také hodnota tohoto zadrženého zboží. Zatímco v roce 2017 činila necelých 84 milionů korun, v loňském roce to už byly více než 92 miliony.

PSALI JSME:
AliExpress prodává v Česku padělky, jiné čínské e-shopy okrádají zákazníky. I tak drtí konkurenci

Studie EUIPO a OECD dále uvádí, že mezi nejvíce padělané zboží patří zejména spotřebitelské výrobky jako obuv, oděvy, kožené výrobky, elektronika, hodinky, parfémy, hračky. Velmi podobná je v tomto směru situace i na českém trhu. „Z pohledu statistik se dlouhodobě drží na špici oděvy, obuv a různé doplňky,“ uvádí Prudičová.

Významný segment však podle ní tvoří i průmyslové zboží: „Patří do skupiny často padělaných komodit, neboť se mnohdy jedná o spotřební zboží, po kterém je velká poptávka. Z pohledu běžného spotřebitele můžeme upozornit například na náhradní díly k osobním automobilům.“

„Evropa v otázkách svého růstu a tvorby pracovních míst spoléhá na průmyslová odvětví. Výsledky naší činnosti však upozorňují na hrozbu, jakou může pro růst a pracovní místa představovat padělání a pirátství. Tuto analýzu a další výzkum provádíme s cílem podpořit tvůrce politik při hledání řešení zmíněného problému a upozornit spotřebitele v EU na ekonomické dopady padělání a pirátství v širším měřítku,“ sdělil Christian Archambeau, výkonný ředitel EUIPO.

PSALI JSME:
Účet za padělky a pirátské kopie: škody za 16 miliard korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.