Palivové dříví v Česku je rekordně drahé

Názor
Cena palivového dříví z jehličnanů listnáčů vystoupala loni na svoji nejvyšší úroveň za celou dobu minimálně od roku 2009, vyplývá z nově aktualizovaných dat Českého statistického úřadu.
Energetická krize loni vedla k růstu cen tuhých paliv, jako je uhlí nebo dřevo, protože lidé jimi nahrazovali plyn a elektřinu, bylo-li to možné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrná cena palivového dřeva z jehličnanů činila loni 1 032 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla psychologickou hranici 1 000 korun. Průměrná cena palivového dřeva z listnáčů zase loni odpovídala 1 523 korun za metr krychlový a vůbec poprvé tak přesáhla hranici 1 500 korun.

Jde o dramatické cenové nárůsty. Třeba palivové dříví z jehličnanů bylo loni průměrně celoročně více než o 100 procent dražší než v letech 2020 či 2021. Důvodem rekordního růstu cen palivového dříví je energetická krize a odeznění kůrovcové kalamity.

Energetická krize loni dramaticky zdražovala plyn a elektřinu a zprostředkovaně vedla k růstu cen také tuhých paliv, jako je uhlí nebo dřevo, protože lidé jimi nahrazovali plyn a elektřinu, bylo-li to možné.

Odeznění kůrovcové kalamity, jež vrcholila roku 2018, navíc způsobuje, že kalamitní napadené dřevo je již vytěžené. To omezuje nabídku palivového dřeva na trhu a rovněž tedy tlačí cenu nahoru. Letos by měl růst cen palivového dříví výrazně zmírnit.

PSALI JSME:
Kůrovec už sežral lesy za miliardy

Zejména proto, že citelně klesají ceny energií. Jde však zatím hlavně o pokles cen burzovních, takže domácnosti a firmy na svých fakturách pocítí zlevnění energií spíše až v příštím roce. Pak lze také čekat i celkem markantní zlevnění palivového dříví.

Za palivové dřevo se obvykle pokládá dřevo, které má až do úrovně sedmdesáti hniloby, případně je jinak znehodnoceno. Není tak vhodné k dalšímu zpracování.

Kvalitnější dřevo, které se využívá jako stavební řezivo, stavební konstrukční materiál, surovina k výrobě nábytku, pracovních a hudebních nástrojů, ale i dopravních prostředků, loni ve druhé polovině roku již zlevňovalo.

Byť z velmi vysokých úrovní prvního pololetí. Například cena smrkového dřeva nejvyšší kvality klesla loni mezi druhým a čtvrtým čtvrtletím z rekordních 3 084 na 2 573 korun za metr krychlový. Letos lze předpokládat pokračování tohoto poklesu, byť již mírnějším tempem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kubík palivového dříví vyjde rekordně draho, skoro na 1 100 korun

Zavřít reklamu ×
 1. V tomhle státě je drahé úplně všechno …. je zajimavé,když se jdu zeptat na lesní správu na samotěžbu dřeva – soušek tak mi je mi sděleno,že nic neni a i kdyby bylo tak nedají. LS Křivoklát

 2. Pokud cestujete autem, či vlakem, můžete vidět, kolik
  se v lesích a podél cest, či železničních tratí povaluje
  popadaného dříví. Navíc se občas stává, že při silnějším
  větru padají často stromy na silnice i cesty a místo
  užitku přináší škody a někdy i ohrožují i cestující. Současně mnoho nezaměstnaných „zoufale“ hledá
  práci. To však našim politikům žíly netrhá a je velmi
  pravděpodobné, že řada z těch, co „zoufale“ hledají
  práci dostává i příspěvek na vytápění. A co na to naši
  nejlépe placení zaměstnanci , poslanci a senátoři ?
  Samozřejmě nic, oni jsou totiž ti všichni zoufale
  hledající práci současně i voliči a ty si oni nechtějí
  rozhněvat, vždyť ve sněmovně i v senátu se tak krásně
  podřimuje a za pěkné peníze. Proč si tedy rozhněvat
  všechny ty co zoufale „hledají“ práci, vždyť to jsou také
  voliči.

  • Se divím, že v tom senátu nebo sněmovně už dávno nesedíte. Nebo, že byste byl tak hloupý ( jak to ostatně z vašeho příspěvku vypadá) a nikdo by vás nenavrhl ani na kandidátní listinu do vesnického zastupitelstva? Prozraďte.

 3. Pořád stejná pohádka, kozel zahradníkem a lesu lovu zdar!! Je to ohraná písnička, sklízet, co nezasadili, to jim jde(lesní správy), hospodařit se za víc jak třicet let nenaučili. Kdo si zajde pro suchar, je zloděj…

 4. Palivové dřevo, jestli stojí kubík 1000 korun v uhelných skladech, tak je to furt málo. Takové uhlí, které se jen vytěží a prodá je na dvojnásobné výši.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB