Pandemie připravila katolickou církev o stovky milionů

Analýza
Diecéze římskokatolické církve v České republice v krizovém roce 2020 udržely výdaje na služby pro širokou veřejnost, a to i přesto, že zaznamenaly výrazný propad svých tradičních příjmů, například z kostelních sbírek nebo vstupů do církevních památek. Vyplývá z informací, které naší redakci poskytla Česká biskupská konference k hospodaření katolické církve v loňském roce.
Mnohem výrazněji, než státní příspěvek, loni katolické církvi klesly příspěvky z kostelních sbírek, které se snížily o třetinu, příjmy ze vstupného do památek zaznamenaly propad o 75 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Souhrnné výdaje na služby pro věřící i širokou veřejnost dosáhly podle těchto údajů 3,3 miliardy korun a zůstaly tak srovnatelné s předchozími lety. Diecéze přesto v krizovém roce poznamenaném pandemií koronaviru hospodařily se ziskem 376 milionů korun, a to především díky zhodnocení investic z minulých let.

Diecéze katolické církve tradičně investují významné prostředky do služeb veřejnosti, v roce 2020 šlo o 2,3 miliardy korun, což je pouze o 99 milionů méně, než v roce 2019. Velkou část tvořily přímé výdaje do společensky prospěšných projektů a zlepšení života lidí v regionech po celé České republice.

Nejnákladnější jsou dlouhodobě opravy památek, na které v roce 2020 šlo 1,4 miliardy korun. Na pastorační činnost, kam patří svatby, pohřby, křty, duchovní pomoc nebo práce v nemocnicích, putovalo 720 milionů. Na zdravotní a sociální péči, vzdělávání a kulturní aktivity dalších téměř čtvrt miliardy korun. Do této částky přitom nejsou zahrnuty investice řádů a kongregací.

PSALI JSME:
Katechismus pro děti v praxi: Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?!

Necelou miliardu korun diecéze vynaložily na mzdy zaměstnanců, včetně kněží, kteří byli v době krize lidem k dispozici často i 24 hodin denně. Jednou z aktivit, které si podle České biskupské konference vyžádaly v loňském roce mnoho sil a financí, bylo školství. Investice do školství vzrostly o čtvrtinu na 132 milionů korun.

Důvodem byli mimo jiné vyšší investice do oprav (například gymnázia v Kroměříži a Hradci Králové, pozn. red.) i zajištění IT vybavení. Hodně úsilí stálo udržení pravidelného kontaktu s žáky. Díky tomu se církevnímu školství vyhnul problém tzv. ztracených dětí, tedy těch, se kterými školy ztratily během on-line výuky jakýkoli kontakt.

I v roce 2020 pokračoval proces finančního osamostatnění církve od státu, které se uskuteční v roce 2030. Diecéze v něm investovaly 846 milionů korun do nemovitostí a hospodaření podporující rozvoj regionů (zemědělství a lesnictví) a další miliardu korun do etických finančních investic, většinově skrze své dva fondy spravované ČSOB a Českou spořitelnou.

PSALI JSME:
Tomáš Halík: O Ježíškovi nelžete. Dítě není malý hlupáček

„Naším cílem je, aby církev byla v budoucnosti soběstačná a aby mohla poskytovat své služby minimálně v takové míře jako dnes. Celkové náklady na všechny činnosti církve, včetně mezd pro tisíce lidí, kterým církev dává práci, přesahují ročně sedm miliard korun,“ informoval redakci Karel Matyska, ekonomický poradce České biskupské konference.

Církevní příjmy v současnosti stojí na třech pilířích. Jsou to příjmy z hospodářské činnosti, příspěvky a dary a finance ze strany státu. Hlavní část peněz od státu činí kompenzace za nevydaný církevní majetek a příspěvek na činnost. Ten se každoročně snižuje a v roce 2030 skončí úplně. V roce 2020 dosáhl 670 milionů korun, což bylo o 44 milionů méně než v roce 2019 a o 178 milionů méně, než v roce 2016.

„Rok 2016 byl prvním rokem, za který jsme strukturovaně zveřejnili výsledky hospodaření jednotlivých diecézí. Zatímco státní příspěvek od té doby klesl skoro o pětinu, naše výdaje na opravy památek, školství, zdravotnictví a sociální péči vzrostly o tři čtvrtě miliardy korun,“ uvedl Matyska s tím, že ekonomicky silná a soběstačná církev může více pomáhat tam, kde je to třeba.

PSALI JSME:
Geolog, stomatolog a kněz: Distanční výuka řemesel neohrožuje jen nejmladší generaci

Mnohem výrazněji, než státní příspěvek, v roce 2020 klesly příspěvky z kostelních sbírek, které se snížily o třetinu (meziročně o 192 milionů na 336 milionů korun). Také příjmy ze vstupného do památek zaznamenaly propad, a to o 75 procent (meziročně o 103 miliony na 35 milionů). Pandemie pro diecéze znamenala i výpadek příjmů z provozu ubytovacích a stravovacích zařízení, naopak znamenala mimořádné výdaje na provoz otevřených kostelů.

Díky zhodnocení některých dřívějších investic a díky vyšším výnosům z lesní činnosti se však podařilo pomoci tam, kde se v uplynulém roce v důsledku pandemie nedařilo. Zároveň se tak podařilo udržet souhrnný hospodářský výsledek v kladných číslech, a to 376 milionů korun, což je o 347 milionů více, než v roce 2019. Na daních z příjmu odvedly diecéze 170 milionů, tedy dvakrát více než v roce 2019; na ostatních daních to pak bylo přes 51 milionů korun.

Přestože Česká biskupská konference očekává v letošním roce propad příjmů generovaných předchozími investicemi, právě silná diverzifikace příjmů a zmíněná solidarita dávají podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla naději, že diecéze budou moci vykonávat svoji činnost v nezměněné míře i v dalších letech.

PSALI JSME:
„Děda Mráz je Santa, který se dal ke komunistům,“ říká kardinál Dominik Duka

Zavřít reklamu ×
 1. ježíš Kristus byl jedním z největších eskamotérů a podvodníků starověku spolu se svými apoštoly páchal organizovanou trestnou činnost podvody na obyvatelstvu apoštol šel o holi jéžiš mávnul rukou a on hůl odhodil a byl uzdraven a další zázraky kromě léčitelství provozoval podvody ve slibu narození syna dobré úrody neshoření stavení a další a za vše si nechal platit a když mu na tyto podvody přišli tehdejší vzdělaní lidé tak ho podle tehdejších zásad jako každého podvodníka ukřižovali a kriminální pomocníky apoštoly rozehnali a církev použila lživé upíristické z mrtvých vstání a podvodníka Nazareta si oživila jako bič na lidi…a zmrtvýchvstání umístili církevní šašci do chléva protože chlév byl u každého stavení u každé chalupy a byl zdrojem obživy a života rodiny a chlév byl každému blízký nutný nezbytný…a proto církevní grázlové z mrtvých vstání účelově křivácky umístili do chléva pro každého tehdy životně nezbytného a tehdejším lidem blízkého prostředí….a protože nemohli vyvraždit veškeré barbarské obyvatele protože by na církev neměl kdo nevolnicky robotovat ….přivlastnili si lidové vánoční i velikonoční svátky.které měli původ v nekřesťanské astronomii sledování hvězd a pravidelného střídání ročních období
  Za vlády papeže Alexandra VI Borgii byli vyvražděni národy Jižní Ameriky a jejich zbytky pošpanělštěni a po portugalštěni
  ….a dnešní mediálně uváděná pedofílie a zneužívání malých dětí je špičkou ledovce a děje se u církve od jejího počátku, jenže v dřívějších dobách středověkých a I obrozeneckých hrůz jakmile rodiče obvinili papeženskou kněžskou zrůdu ze zneužívání svého dítětě šli okamžitě na hranici byli upáleni a majetek jim byl církví ukraden
  ….a naštěstí se nám dochovali filmové záběry jak vatikánští papeženci v brokátových hábitech stojí před Kruppovými závody a svěcenou vodou žehnají germánským fašistickým tankům dělům zbraním vyjíždějících z továren rovnou na východní a západní frontu vraždit méněcennou lidskou rasu
  ….a v souvislosti s exekucí nad germánskou zrůdou katanem Heydrichem by se lidem mělo připomínat že se naši letci schovali v kostele u pravoslavné církve protože vatikánští papeženci by je okamžitě vydali gestapu
  ….lidé by měli vědět, že západní církev nehnula prstem když osmanské hordy vraždili pravoslavné obyvatele Říše Byzantské a nepřispěchali jim na pomoc…a v dnešních dnech vatikánci pro zachování své falešné pokory musí nechtěně trpět pravoslavné a židovské křesťany, které nikdy neměli v lásce pro jejich pokorné nekoloniální a neagresivní vyznání víry
  Vatikán měl uzavřenou smlouvu s fašistou Frankem, Mussolinim a Hitlerem….a dnes mediální neobjektivní křiváci lidem připomínají pouze smlouvu Molotov Ribentrop

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.