Pandemie v Češích překvapivě povzbudila zájem o hypotéky

Analýza
Je to poměrně nečekaný výsledek, leč počet i objem nově poskytnutých hypoték byl letos v měsících březnu a dubnu vyšší než loni ve stejnou dobu roku. A to navzdory tomu, že od 12. března platil v ČR nouzový stav z důvodu boje s nákazou koronaviru.
Pandemie v Češích překvapivě povzbudila zájem o hypotéky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letos v březnu banky nově poskytly 7394 hypoték, v dubnu pak 6744 hypoték. Dohromady jde o 14 138 hypoték. Loni v březnu poskytly 6658 hypoték a v dubnu 6359 hypotéky, v souhrnu tedy 13 017. Navzdory pandemii tedy letos počet nových hypoték meziročně vzrostl o zhruba 8,6 procenta.

Ještě výrazněji se navíc zvýšil objem nově poskytnutých hypoték. Loni v březnu činil 14,75 miliardy korun, v dubnu pak 14,62 miliardy, dohromady tedy 29,37 miliardy. Letos v březnu činil objem nově poskytnutých hypoték 18,83 miliardy, v dubnu pak 17,85 miliardy. Dohromady tedy bylo v obou měsících zásadně poznamenaných pandemií letos na hypotékách rozpůjčováno 36,68 miliardy korun, tedy meziročně o bezmála 25 procent více. Letošní duben byl dokonce z hlediska bank a objemu poskytnutých hypoték nejúspěšnějším dubnem historie.

Jedním z důvodů nečekaně silného zájmu o hypotéky je paradoxně rostoucí obava Čechů z možné ztráty zaměstnání. Vědí, že pokud kvůli koronakrizi přijdou o práci, na hypotéku nedosáhnou. Pokud mají zároveň dostatečné úspory, může pro ně být stále atraktivní si hypotéku pořídit právě nyní, i s rizikem možného propuštění.

Roli v jejich úvaze ale obecněji hraje obava ze ztráty bonity, která nemusí nastat jen z důvodu ztráty zaměstnání, ale třeba i z důvodu zhoršení podmínek v sektoru, v němž jsou zaměstnáni či ve kterém podnikají. S hypotékou se nyní již mohou na nějaký čas rozloučit třeba pracovníci a podnikatelé z oblasti cestovního ruchu či pohostinství.

PSALI JSME:
Hypotéky v dubnu trhaly rekordy. Pandemii navzdory

Hypoteční sazby během pandemie snižovaly zejména menší banky. Výjimkou je UniCredit Bank. Ta je se sazbou na pětileté fixaci ve výši 1,79 procenta momentálně nejlevnější bankou na tuzemském hypotečním trhu. To je zajímavé i proto, že bankovní skupina UniCredit je zvláště pesimistická ohledně letošního výkonu české ekonomiky.

Podle agentury Bloomberg jí prognózuje jedenáctiprocentní propad. To je nejpesimističtější ze všech odhadů, které aktuálně Bloomberg publikuje. Skupina UniCredit zřejmě kvůli právě citelnému propadu ekonomiky očekává silné dezinflační tendence a zároveň – tentokrát navzdory enormnímu poklesu ekonomiky – zatím nevyhlíží dramatický nárůst problémových a nesplácených úvěrů, včetně těch na bydlení.

Dalšímu zlevňování hypoték nahrává znatelný propad úrokových sazeb (výnosů) jak na krátkodobých, tak především dlouhodobých tuzemských vládních dluhopisech. Úrok na dvou- či třeba desetiletých vládních dluhopisech ČR je v těchto dnech nejníže od roku 2017. Spolu s dluhopisovými výnosy kvůli pandemii citelně klesají také další tržní úrokové sazby v ČR, například ty na úrokových swapech. Sazby desetiletých úrokových swapů klesly v těchto dnech na minimum od roku 2016.

PSALI JSME:
Přichází pád hypotečních úroků. Hypotéky i nemovitosti budou dostupnější

Pokles tržních úrokových sazeb a výnosů dluhopisů je důležitý právě i pro hypoteční trh v ČR, protože banky od tržních sazeb, zejména těch dlouhodobých, odvozují sazbu hypoték. V nejbližší době ovšem navzdory poklesu tržních sazeb a výnosů dluhopisů nelze očekávat výraznější pokles průměrné sazby hypoték, neboť banky přičítají a budou přičítat navýšenou rizikovou přirážku k ceně peněz, která šla kvůli dopadům koronaviru citelně dolů. S oživením ekonomiky postupně bude tato přirážka klesat. To vytvoří podmínky pro pokles průměrné sazby hypoték na historické dno už před koncem roku 2021.

Neznámou je však další vývoj inflace. Bezprostředně sice ve světě i u nás budou patrné zmíněné silné dezinflační tlaky, otázkou však zůstává, jak budou trvalé. Pokud by rychle odezněly a už během roku 2021 citelně stoupala inflační očekávání, projeví se to v tržních úrokových sazbách, což bankám neumožní jít s průměrnou sazbou hypoték na ono historické dno. Dokonce by nemuselo dojít k jejímu poklesu ani pod úroveň dvou procent (dle měření Fincentrum Hypoindex).

V tuto chvíli však trh přikládá větší pravděpodobnost spíše scénáři silných dezinflačních, ba deflačních tlaků než rychlému vzestupu inflace. To je patrné právě i z citelného poklesu výnosu dvou- i desetiletých českých dluhopisů.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Desetileté dluhopisy pod procentem

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Agentura Fitch potvrzuje Česku rating

Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, …

Hypotéky utržené ze řetězu

Podle zveřejněných dat serveru hypoindex.cz, která lze brát jako aproximaci na konci měsíce zveřejňovaných oficiálních dat České národní banky, byl objem nově poskytnutých hypoték (včetně refinancování) v loni …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru