Pandemie vrací „mamahotely“ do módy. Mladí lidé ušetří bydlením s rodiči průměrně až milion korun

Názor
„Mamahotely“ se v důsledku pandemie vrací do módy. Mladí lidé totiž během ní z důvodu ekonomické nejistoty a zhoršených vyhlídek na získání práce zůstávají bydlet u rodičů déle. Zároveň pokračující růst cen nemovitostí během pandemie snížil dostupnost bydlení, zejména právě pro mladé. 
Jen zlomek obyvatelů „mamahotelů“ prozíravě spoří na vlastní bydlení. Většina bere úsporu za bydlení jako samozřejmost. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výsledkem je, že průměrný věk, v němž mladí opouští hnízdo, stoupl loni nejvýrazněji od roku 2011, který byl poznamenán dopady světové finanční krize. Zatímco v roce 2019 opouštěli mladí lidé byt svých rodičů průměrně ve věku 25,8 roku, loni to bylo průměrně v rovných šestadvaceti letech, jak plyne z nových údajů Eurostatu.

Před pandemií přitom „mamahotely“ vycházely z módy. Podíl mladých lidí v Česku, kteří bydlí s rodiči, klesl v roce 2019 nejníže za třináct let. S rodiči předloni žilo 29 procent Čechů ve věku 18 až 34 let, což by nejnižší takový podíl od roku 2006.

Za předpandemický pokles popularity „mamahotelů“ mohla dlouhá léta prosperity, která trvala před loňským úderem koronavirové krize. Bydlení sice před pandemií citelně zdražovalo, ale kupní síla řady mladých Čechů rostla ještě výrazněji. Mohli si tedy dovolit i citelně zdražující bydlení, a opustit tak rodinné hnízdo o pár let dříve, než tak činili jejich o několik let starší vrstevníci.

PSALI JSME:
„Mamahotely“ vycházejí z módy. I díky levnějším nájmům

Koronavirová krize pokles popularity „mamahotelů“ tedy zastavila, a ty jsou nyní dokonce opět o něco více „in“.

Bydlením v „mamahotelu“ lze totiž výrazně ušetřit. Kolik přesně?

Průměrné nájemné bez poplatků činilo v Praze před pandemií zhruba 24 tisíc korun. Mladí lidé volí spíše menší a levnější byty, takže průměrně nájemné v jejich bytech je levnější. Zase ale je třeba připočíst poplatky.

To znamená, že úplná cena „studentského bytu“ před úderem koronavirové krize v Praze dosahovala v průměru kolem 16 tisíc korun. V „studentských bytech“ bydlí zpravidla více lidí, takže na osobu se náklady pohybovaly kolem 5 300 korun měsíčně. Podobným nákladům čelili i mladí lidé, kteří již mají studia za sebou, ale ještě nezaložili rodinu, a bydlí ve více lidech v menším pražském bytě.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

Kdo místo této varianty zvolí „mamahotel“, ušetří pouze na nákladech bydlení během deseti let ve věku od 25 do 35 let minimálně kolem 750 tisíc korun až jednoho milionu korun. Takové peníze lze částečně chápat jako půjčku od rodičů. Jejich potomek je pak, třeba ve věku 35 let, může investovat do vlastního bydlení, které se tak pro něj stává dostupnějším.

Bohužel, zdaleka ne všichni obyvatelé „mamahotelů“ si vytvářejí rezervu. Typický český obyvatel „mamahotelu“ před pandemií díky svému zaměstnání vydělával průměrně v čistém 23 600 korun měsíčně. Takže spořit má z čeho. Zvláště za předpokladu, že nemusí rodičům na bydlení přispívat ani haléřem, což je poměrně častý případ.

Jen zlomek obyvatelů „mamahotelů“ ovšem prozíravě spoří na vlastní bydlení. Většina bere úsporu za bydlení jako samozřejmost a takto získané peníze utrácí za zábavu, oblečení, elektroniku, výdaje spjaté s automobilem či za cestování a v lepším případě za dodatečné vzdělání.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Naivita mladých: Každý šestý by chtěl v bance 100% hypotéku a každý sedmý si na nemovitost plánuje naspořit

Zavřít reklamu ×
  1. S rodiči předloni žilo 29 procent Čechů ve věku 18 až 34 let, což by nejnižší takový podíl od roku 2006.

    Hmmm… To že někdo žije s rodiči v 18 je víceméně normální. To že žije s rodiči, kteří nepotřebují jeho péči, v 34 letech je na pováženou. Ale pokud je zkoumání skupina takto široká (16!!! let – téměř jedna celá generace), tak to číslo skoro o ničem nevypovídá. Jen se z něj dají dělat hezké bulvární nadpisy a slohová cvičení.

  2. Já nechápu, proč je dnes nenormální bydlet v domě se dvěma volnými byty, který rodiče postavili pro své děti..Novodobá móda je nutí, aby se roky tísnily v 1+kk ještě s dvěma nájemníky(bez citových vztahů), není chyba spíš v pokřivených názorech na vztahy k rodině a společnosti ? Dříve to nebývalo, žilo se společně a mladí lidé se i tak běžně seznamovali a brali a pak se řešilo bydlení pro mladou rodinu….

    • Je to jednoduché . Pracovní příležitosti jsou ve městech . Tudíž ti mladí jsou nuceni jít pryč z domu za prací . To že děti žijí s rodiči je spíše dáno majetkem . Mají špatně placenou práci a tak zustávají s rodiči na ,, baráku ,, . Ve výsledku si pak ani nezaloží rodinu na kterou nemají příjem . Za komunistu bylo naopak založení rodiny cestou k bytu nebo argumentem pro získání parcely a pak stavbu .
      Dnes se jakoby vracíme do feudalismu , kde obrovskou cenu má nemovitost na kterou nikdy nemužete vydělat.

  3. Cena bytu 1982 = 35000 (17 mých tehdejších platů) dnes = 6 milionů = 300 mých dnešních platů…1987 půjčka 250 tisíc (postaveny krásné domy i těmi kdo nebyl straník)dnes půjčka 0 cena domu 10 milionů?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB