Papírová brčka od Tetra Pak zatím v Česku nevyzkoušíte. Zkuste to u McDonald’s

Tetra Pak, zřejmě nejznámější obalová společnost na světě, začátkem srpna oznámila, že její zákazníci v Evropě zahájili tržní testování papírových brček určených pro nápojové kartony. Je tak první obalovou společností v regionu, která uvedla papírové „slámky “na trh. Zhruba před rokem ale firma informovala, že papírová brčka má v plánu uvést na trh už do konce roku 2018.
V Británii už vzniklo petiční hnutí za návrat plastových brček. Foto: Depositphotos.com

„Zní to sice jednoduše, ale ve skutečnosti existuje celá řada problémů, jak vyrobit papírové slámky s požadovanými vlastnostmi,“ vysvětloval tehdy výkonný viceprezident produktového managementu a obchodních operací Charles Brand: „Nicméně náš tým je přesvědčen, že řešení nalezne a do konce letošního roku budeme moct nabídnout papírovou alternativu.“

„Novinku testují v Evropě společnosti, které chtějí k jejich produktům zavést používání papírových brček. Pokud bude mít jakákoliv společnost, která patří mezi zákazníky Tetra Pak zájem, tak se produkt s novými brčky objeví také na českém trhu. Média budeme o takovémto kroku informovat,“ uvedla firma na dotaz redakce FAEI.cz, zda si novinku budou moci vyzkoušet i tuzemští spotřebitelé.

Tržní testování začalo v omezeném množství, ale společnost neustále zvyšuje výrobní kapacitu ve své továrně na papírová brčka v portugalském Lisabonu. Firma rovněž informovala, že zveřejní technologii výroby papírových brček, aby podpořila vývoj alternativ k jednorázovým plastovým brčkům pro nápojové kartony. Z inovací tak bude moci těžit celý obalový a potravinářský průmysl.

„Rozhodli jsme se, že nepožádáme o patentovou ochranu našich technických inovací a místo toho je zveřejníme. K dosažení společného cíle průmyslu, kterým je nízkouhlíková cirkulární ekonomika, se musí celá dodavatelská základna pro papírová brčka rychle rozšiřovat a růst,“ řekla Kinga Sieradzon, generální ředitelka Tetra Pak pro region Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko.

PSALI JSME:
Proč Východoevropané chtějí Sprite s cukrem?

Papírová brčka už uvedl na trh fastfoodový řetězec McDonald’s, který se vloni rozhodl nahradit ve všech svých britských provozovnách recyklovatelná plastová brčka papírovými, což měla být známka jeho společensky odpovědné a „zelené“ firemní politiky. Není bez souvislosti, že loni v dubnu britská vláda navrhla zákaz plastových brček a vatových tyčinek v Anglii.

Papírová brčka se používají i v několika českých pobočkách McDonald’s. Podle české mluvčí firmy Zuzany Svobodové nekončí na skládce, ale putují do energetických spaloven. Přestože jsou prý brčka plně recyklovatelná, nemohou být zpracována kvůli „nepřipravenosti tuzemské recyklační infrastruktury“.

PSALI JSME:
Jak se vyznat v přívlastcích firem: zelená, ekologická, zodpovědná?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Není náš býk nemocný? Zjistí to chytrý obojek

Moderní technologie nejsou jen součástí běžného života lidí, pronikají čím dál více rovněž do zvířecího světa. Poměrně rozšířené tak jsou například chytrý obojek pro psa, díky němuž ho může mít jeho majitel celý den …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru