Paradoxy na čerpacích stanicích

Názor
Takzvané plošné ceny paliv vyhlašují petrolejáři zpravidla na týdenní bázi pro firemní zákazníky. Platí univerzálně v dané síti čerpacích stanic bez ohledu na běžné „totemové ceny“ a lokální cenové výkyvy.
Překotný vývoj způsobuje na trhu paliv zajímavé paradoxy. Nastala kupříkladu situace, kdy byla pro držitele našich tankovacích karet plošná cena Naturalu 95 v celé síti Shell od neděle nižší, než u nejlevnějších českých čerpaček, a to o 43 haléřů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Protože však bezprostředně reflektují vývoj na trzích, zatímco ceny na stojanech čerpacích stanic mají obvykle určitou setrvačnost, mohou krátkodobě vyskočit nad úroveň standardních cen pro koncové zákazníky.

To se stalo právě nyní v době bezprecedentního skokového zdražování. Plošné ceny v uplynulém týdnu musely okamžitě reagovat na zdražování ropy v kombinaci s oslabující korunou vůči dolaru. Netrvalo ale dlouho, kdy se vývoj na trzích odrazil také na cenových poutačích čerpacích stanic.

A to naprosto nevídaně. Zejména u nafty cena rostla doslova přes noc o několik korun na litru. K výraznému zdražení musely přistoupit i diskontní řetězce čerpacích stanic, které obvykle určují minimální cenu na trhu.

PSALI JSME:
Benzín i nafta v Česku stojí poprvé více než 40 korun za litr

Tento překotný vývoj způsobuje na trhu paliv zajímavé paradoxy. Nastala kupříkladu situace, kdy byla pro držitele našich tankovacích karet plošná cena Naturalu 95 v celé síti Shell od neděle nižší, než u nejlevnějších českých čerpaček, a to o 43 haléřů.

Od minulého týdne až do pondělka pak činila plošná cena pro držitele tankovací karty Axigon v síti EuroOil u benzínu 37,30 koruny za litr a u nafty dokonce 35,99 koruny. Nutno dodat, že ode dneška (úterý 8. 3. 2022, pozn. aut.) budou platit nové plošné ceny na další týden.

Plošné ceny byly dříve dostupné pouze velkým firmám a dopravcům. Dnes je ale stále více využívají i menší firmy nebo živnostníci. S využitím sdružené poptávky v rámci nákupní aliance se totiž nemusí vázat k minimálním odběrům paliva.

Autor je generální ředitel nákupní aliance Axigon
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zažívá „ropný šok“

Zavřít reklamu ×
  1. Nelze čekat od vlády ODS pomoc pro běžné občany….Nějaké snížení DPH nebo zastropování cen prostě nebude!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o recesi tohoto odvětví, za kterým ovšem není slabá poptávka, ale přetrvávající problémy s dostupností povětšinou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB