Parita kupní síly: Nůžky mezi Českem a Slovenskem se rozevírají

Názor
Podle údajů Eurostatu zveřejněných v pátek se od začátku pandemie koronaviru zadrhla ekonomická konvergence ČR k evropskému průměru. Z původních 93 procent dosahovaných ještě v roce 2020 se ČR posunula na 91 procent unijního průměru počítaného podle parity kupní síly.
Na místo konvergence Slovensko, zdá se, zejména po roce 2015 diverguje. A rozevírají se rovněž i nůžky mezi Slovenskem a Českem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mírné zhoršení v podílu hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele jde na vrub faktu, že se českému HDP nepodařilo se zatím vrátit ani na předcovidovou úroveň a už je opět česká ekonomika – jako jedna ze tří v unii – opět v recesi.

Přesto z pohledu HDP na obyvatele v kupní síle je na patnáctém místě a předčí ze starých členských zemí Španělsko a samozřejmě i Řecko. Asi nepřekvapí, že na posledním místě v řebříčku je Bulharsko, avšak předposlední místo pro Slovensko (67 %) je už téměř šokující s ohledem na to, že je tato země už od roku 2009 součástí eurozóny.

PSALI JSME:
Češi „porážejí“ Slováky prakticky ve všech klíčových makroekonomických ukazatelích

Na místo konvergence Slovensko, zdá se, zejména po roce 2015 diverguje. A rozevírají se rovněž i nůžky mezi Slovenskem a Českem. Úroveň Slovenska, pokud budeme věřit datům Eurostatu, už zaostává za Polskem, Maďarskem a od roku 2020 i Rumunskem.

Cenová úroveň v ČR dosahovala v roce 2022 necelých 81 procent průměru EU a zasloužila se o to nejenom vysoká inflace, ale i posilující koruna, která odvádí svůj díl konvergence téměř bezbolestně.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nůžky mezi ratingem Česka a Slovenska jsou třicet let po rozpadu federace nebývale rozevřeny

Zavřít reklamu ×
 1. Musel jsem hodně listovat po internetu, abych tento odborně napsaný článek pochopil. Autor jako hlavní ekonom banky nepochopil, že by měl své informace přibližovat lidem a ne jen dalším ekonomům!

  • Áno, vidím to stejně jako pan autor. Slováci asi nevidí, co jim euro přineslo a jako holubičí národ se proti tomu navíc neumí postavit.

   • Euro? Ale prosímvás, euro jim v tomhle pomáhá, bez něj by na tom byli ještě podstatně hůř. Ten problém se ve skutečnosti jmenuje Fico a SMER.

 2. Pro laiky je článek ( i ty dva uvnitř) ažaž dostačující. Mě tam schází grafy.
  A dále- je cenová úroveň cenovou hladinou? Nějak mi do toho “nepasuje“ i stávající parita měn.

 3. Tak to je pro mě šok ! A svědčí pouze o tom, že slovenský národ nemá schopné politické elity a de facto kopíruje ukrajinský model – bohatá elita, chudý lid.
  ČR má sice všehoschopné elity , ale v rámci možností se národu vede o dost lépe než našim slovenským spoluobčanům.

 4. Nevím, proč se autor domnívá, že pokud je země v eurozoně, bude se jí dařit. Ono proč jsme asi předběhli země jako Španělsko nebo Portugalsko, proč jsme předběhli Řecko a další státy platíci Eurem? Protože nemůžete zemím s rozdílným ekonomickým výkonem dát stejnou měnu. Jediný, kdo na Euru vydělal je Německo, Belgie a Holandsko. Francie oproti tomu čelí rekordnímu zadlužení v absolutních číslech a jih Evropy pomalu ale jistě krachuje.
  Nemůžete prostě dát stejnou měnu Německu a Slovensku, když jsou jejich ekonomiky tak rozdílné. Stačí se podívat na to tempo zadlužování Slováků po vstupu do eurozony.

  • Tohle je úplný blábol. Samozřejmě že to není problém. Podívejte na Spojené Státy, tam všichni platí dolarem a přitom výkonnost ekonomik členksých států je úplně diametrálně odlišná, dokonce podstatně větší, než mezi tím Slovenskem a Německem.
   Právě naopak, ČNB má už delší dobu problém s tím, že regulace ekonomiky prostřednictvím koruny nezabírá; cca třetina ČESKÝCH firem totiž už dávno používá euro a další třetina kombinuje obojí, euro s korunou.
   Největším problémem Slovenska je ve skutečnosti vysoká korupce, která nejvíc bujela za vlády Mečiara a potom Fica. To je prostředí, které žene schopné a šikovné slováky pryč z domoviny, zejména do Čech, Německa a US/UK.

 5. „Nevím, proč se autor domnívá, že pokud je země v eurozoně, bude se jí dařit. Ono proč jsme asi předběhli země jako Španělsko nebo Portugalsko, proč jsme předběhli Řecko a další státy platíci Eurem? Protože nemůžete zemím s rozdílným ekonomickým výkonem dát stejnou měnu. Jediný, kdo na Euru vydělal je Německo, Belgie a Holandsko. Francie oproti tomu čelí rekordnímu zadlužení v absolutních číslech a jih Evropy pomalu ale jistě krachuje.
  Nemůžete prostě dát stejnou měnu Německu a Slovensku, když jsou jejich ekonomiky tak rozdílné. Stačí se podívat na to tempo zadlužování Slováků po vstupu do eurozony.“
  Tesat tato slova do kamene a tlouct bezmezným zastáncům přijetí Eura do hlavy! A přitom stačí trocha logiky, aby to každý pochopil!

 6. Životní úroveň v ČR byla vždy vyšší než v SR a i pracovních příležitostí bylo vždy mnohem víc, zejména ty platy byli o poznání vyšší. To byli důvody, proč jsem se ze Slovenska zdekoval do ČR za prací už před 23 lety

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB