Parita na trhu eura s dolarem tento týden odolala

Názor
Euro se vůči dolaru tento týden vzdálilo od parity, kterou opanovalo v týdnu předtím. Ještě na počátku týdne se sice kurz držel pouze těsně nad touto úrovní, velmi rychle se ale začal posunovat nad 1,02 USD/EUR v očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) na čtvrtečním zasedání doručí zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.
Euro se vůči dolaru tento týden vzdálilo od parity, kterou opanovalo v týdnu předtím. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tyto spekulace podpořily zveřejněné informace agenturou Reuters, a nakonec se ukázaly jako správné. ECB zároveň připravila nový program proti přílišnému nárůstu rozdílů mezi výnosy státních dluhopisů jednotlivých členských zemí. Nicméně trhy vnímaly nedostatek detailnějších informací k mechanismu spuštění programu, jeho délce trvání a podobně.

Euro tak v závěru týdne své týdenní zisky částečně korigovalo posunem k 1,015 USD/EUR. Pomohla tomu i dnešní předběžná data PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) za červenec. Zklamáním bylo zejména Německo, kde se indexy za průmysl i služby dostaly pod hladinu 50 bodů, tedy do pásma kontrakce aktivity. To na trzích vyvolalo posílení obav, že ekonomika eurozóny může spadnout do recese.

PSALI JSME:
ECB zvýšila úrokové sazby

Na středoevropských devizových trzích panoval po většinu týdne klid. Díky posílení eura na počátku týdne zlotý i forint posílily a v podstatě si své zisky udržely po celý týden. V celotýdenním hodnocení tak maďarská měna končí se ziskem zhruba 0,7 procenta, polská si připsala půl procenta.

Koruna si opět žila svým vlastním životem a prakticky po celý týden oscilovala v relativně úzkém pásmu 24,45 až 24,60 CZK/EUR. V závěru týdne se přitom držela spíše v horní části uvedeného intervalu. Zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB může být totiž začátek snižování atraktivního korunového diferenciálu. Většina nové bankovní rady se zřejmě do výraznějšího zvyšování sazeb již nepohrne.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dolar je k euru nejsilnější za zhruba dvě dekády

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB