Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.
Celní orgány mohou na letišti při posuzování toho, zda jde o zboží pro osobní potřebu, přihlížet nejen k množství a druhu převáženého zboží, ale také k tomu, jak je zabaleno a přepravováno. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jenže pozor, osvobození dováženého zboží od cla, daně z přidané hodnoty a spotřební daně má pravidla a limity. Tato omezení navíc platí nejen pro leteckou přepravu, ale pro všechny druhy turistiky. A záleží také na tom, zda cestujete výhradně po zemích EU, nebo přejíždíte unijní hranice.

Jen pro osobní potřebu

Jako soukromá osoba můžete při cestách po EU koupit a převážet v podstatě vše, co chcete. Jednou podmínkou je, že musí jít o zboží pro osobní spotřebu, nesmí se tedy dál prodávat, ale může jít o dárek pro příbuzné či známé. Nebo musí jít o věci, které jsou do tuzemska dovezeny dočasně nebo opětně, případně o léčiva pro osobní potřebu cestujícího.

Tato volnost se netýká alkoholických a tabákových výrobků ani pohonných hmot, jejichž množství je omezeno.

Celní orgány EU mohou například na letišti při posuzování toho, zda jde o zboží pro osobní potřebu, přihlížet nejen k množství a druhu převáženého zboží, ale také k tomu, jak je zabaleno a přepravováno, jestli pracujete pro obchodní společnost a vlastníte-li doklad o zakoupení. V krajním případě mohou celníci vyměřit clo, nebo zboží zabavit.

Kolik alkoholu je povoleno?

Celníci také mohou provádět osobní prohlídku i kontrolu zavazadel a vozidla. Dovážené zboží s osvobozením od cla totiž hledají rovněž v osobních zavazadlech cestujícího nebo v prostorech dopravních prostředků.

Státy EU mají právo si stanovit vlastní limity pro maximální množství tabákových výrobků a alkoholických nápojů, které smíte na jejich území přivézt.

Obecně platí, že tyto limity nesmějí být nižší než 800 kusů cigaret, 400 kusů doutníků vážících maximálně tři gramy na kus, 200 kusů „větších“ doutníků, jeden kilogram tabáku, deset litrů destilátu, 20 litrů alkoholizovaného vína, 90 litrů vína (z toho max. 60 litrů šumivého vína, pozn. aut.) a 110 litrů piva.

Pro cestující mladší 17 let však platí přísnější předpisy, v mnoha zemích nesmějí alkoholické a tabákové výrobky dovážet vůbec.

PSALI JSME:
Kuřáci se musí připravit na změny, cigarety zdraží a mentolky skončí. A pašeráci budou mít žně

Množství pití lze kombinovat

Do EU nesmí být z mimounijní země přivážené zboží, jež bylo při zakoupení osvobozené od DPH a spotřební daně, určeno k dalšímu prodeji ani nelze překročit povolené limity.

Dovézt je možné nejvýše jeden litr destilátu s obsahem alkoholu vyšším než 22 procent, nebo jeden litr nedenaturovaného alkoholu (lihu) o obsahu nejméně 80 procent objemových jednotek, nebo dva litry alkoholizovaného či šumivého vína. Kromě toho jsou povoleny čtyři litry tichého vína a 16 litrů piva.

Limity tabákových výrobků ze zemí mimo EU jsou ještě variabilnější a v podstatě každá země si stanoví své, navíc s ohledem na to, zda jde o leteckou, automobilovou či námořní dopravu. Pro všechny uvedené limity však platí, že jde o celkové povolené množství, které však lze mezi jednotlivé druhy alkoholu rozdělit.

PSALI JSME:
Investice, kterou si vypijete: Peníze před inflací pomůže ochránit víno i whisky

Volně jen do 10 000 eur

Množství ostatního zboží, které můžete pro osobní potřebu volně převážet, nesmí v letecké a lodní přepravě přesáhnout 430 eur na osobu, v rámci rekreačního nebo sportovního létání v tuzemsku 300 eur.

A jak je to s obsahem peněženky? Více než 10 000 eur (či ekvivalent v jiné měně) v hotovosti, nebo podobě jiného finančního nástroje, který lze anonymně převést z jedné osoby na druhou, se přes hranice EU může převážet jen po vyplnění formuláře pro ohlášení přepravy peněžní hotovosti. V opačném případě lze hotovost zabavit, a ještě následuje pokuta.

Zlato v Unii bez hlášení

Naproti tomu se dovoz zlata, drahých kovů a drahých kamenů podle pravidel EU o kontrole peněžní hotovosti celním úřadům hlásit nemusí. Mohou se však na ně vztahovat omezení v jednotlivých zemích.

PSALI JSME:
Zlato je v korunách nejdražší v historii

Pro každý motorový dopravní prostředek se osvobozují od cla a daně pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc nejvýše deset litrů v přenosné nádobě. Limity opět nelze slučovat pro více osob, ani je odečítat, pokud je úhrnná hodnota dováženého zboží vyšší než povolené množství.

Také maso jen pro sebe

Při cestách po EU (a dalších šesti evropských zemích) můžete převážet masné nebo mléčné výrobky pouze pro vlastní potřebu. To platí i pro rostliny nebo rostlinné produkty, jako jsou řezané květiny, ovoce nebo zelenina, pokud byly vypěstovány v některé ze zemí EU a nejsou napadeny žádnými škůdci nebo chorobami.

Když se vracíte ze země mimo EU, nesmíte si přivézt žádné masné ani mléčné výrobky. Můžete si však dovézt omezené množství ovoce a zeleniny, vajec, vaječných výrobků a medu. Povoleno je i omezené množství ryb nebo rybích výrobků.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Na co nezapomenout před dovolenou?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB