Pátá šokující předpověď pro rok 2022: Bude oznámeno zřízení superfondu EU. Financován bude ze soukromých důchodů

Ze strachu před stoupajícím populismem, pro zpomalení klimatické změny a na obranu vlastních hranic poté, co se USA začaly stahovat z bezpečnostní politiky, vytvoří Evropská unie odvážný superfond v hodnotě tří bilionů dolarů, který nemá být financován z nových daní, ale ze soukromých penzí.
Podle Šokujících předpovědí Saxo Bank bude příští rok oznámeno zřízení superfondu EU pro klima, energetiku a obranu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bezpečnostní deštník, který Spojené státy zajišťovaly velké části Evropy během studené války i po ní, se rychle vytrácí a hrozí, že v nadcházejících letech zmizí docela, protože USA teď vidí mnohem vážnější ekonomické a vojenské rivaly dál na východ.

Francouzský prezident Macron, podporovaný Draghim, který se snaží zastavit vzestup italských populistů, přichází s vizí „Superfondu EU“, který bude určen na řešení tří priorit – obrany, klimatu a s tím souvisejícího přechodu na čistou energii.

Populace EU ale stárne a daňové zatížení je už tak dost vysoké, a tak si politici uvědomují, že superfond nebude možné financovat pomocí vyšších daní z příjmů ani jiných tradičních daňových výnosů.

Místo toho má Francie geniální nápad. Pokusí se restrukturalizovat svůj penzijní systém a pošilhává i po enormních důchodech zbytku Evropy. Rozhodne, že se musí s rostoucím věkem čím dál větší část důchodových fondů všech pracujících nad 40 let alokovat do dluhopisů určených na financování superfondu.

To umožní Evropské unii fiskální stimulaci na zcela nové úrovni a zároveň se pomocí tohoto triku skryjí výdaje v inflaci a záporné reálné návratnosti superfondových dluhopisů s nízkým výnosem. Mladší generace navíc získá výhodu v podobě silnějšího trhu práce a spravedlivějšího daňového zatížení. Systém totiž bude tak úspěšný, že umožní postupné snižování daní z příjmu.

Tržní vývoj: V celé Evropě se harmonizují výnosy dluhopisů, což se negativně odrazí na těch německých. Nejlépe si vedou evropské firmy podnikající v obraně, stavebnictví a nové energetice.

Autor je vedoucí oddělení makroekonomické analýzy Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 29
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. wi williams

  EU už opravdu neví kudy kam. Má ještě právo na existenci. Není návrh Francie, která má asi těch migrantských nefachčenků nejvíce už za čárou? Nevidím důvod na tento experimnet přispívat. Není už opravdu čas odejít z EU a začít se starat sámi o sebe?

   • mi mirek

    Naprostý souhlas, tato zlodějská sebranka, která si říká Evropská unie, už mele z posledního a není jí vůbec hloupé, sebrat peníze na své superšvindly obyčejným lidem z jejich zasloužených důchodů! Pryč s touto zlodějskou bandou!!!!!!!

   • mi mirek

    Někdo přece musí živit tu devítisetpadesátičlenou bandu nefachčenků, která se tam válí…

    • Ji Jirka

     To není možný,,,,,,, doufám že naše vláda bude mít všech pět po hromadě a pošle EU s tímto projektem do prd………le

  • Ma Matura

   „Systém totiž bude tak úspěšný, že umožní postupné snižování daní z příjmu.“
   Vtip pro rok 2022 a to není ještě Apríla. 🙂

  • JN Jiří Nevrkla

   To už je tak úchylné, že se tomu člověk musí smat. Vede nás banda šílenců bez stopy zdravého rozumu.

 2. Ma MartinXC

  Jeden nápad lepší než druhý – EU se chová jako malé dítě, co si pod dojmem hry s autíčky na koberci v pokojíčku vypůjčilo autobus, sezvalo kamarády na projížďku a vydává se v něm do hustého provozu…

 3. Pe Peters

  Rok 2022 bude dalším „rozpadovým“ EU- začne to v Polsku a půjde to dál v dalších letech, nakonec zůstane Německo a Francie a ty se mezi sebou porafou – v obou zemích bude v té době už občanská válka a předpovídám těmto dvěma zemím masivní exodus původního obyvatelstva do zemí bývalé východní Evropy. Můj odhad.

  • JV Josef Vyskoč

   Naprosto souhlasím a když bude nejhůř, tak můžou ještě požádat o azyl v Rusku!!

 4. Pa Pavel

  Ehmmm, a kdyz se to nepovede, jako vetsina sracek v EU? Duchody vyhodi z okna a pak jen sorry, ale napad to byl fajn ne? Vsechny okradou, miliardari budou mit nasobky zisku a lidi? Budou uplne v prdeli. Cista energie, ekologie. No jo. Az lidi pochcipaji hlady a zimou, bude lip. Pro ty co budou mit prachy a ze zbytku lidi otroky…

 5. Ja Jaroslav

  Banda šílenců vymyslela finanční perpetum mobile. V Evropě se vždy snažila jedna země trhnout něco na té druhé, takže historie šílenství pokračuje.

 6. Ra Radek

  Tak já bych měl financovat ze svého budoucího důchodu
  zbrojení EU????A co takhle vzít si veškeré bohatství těch
  nejbohatších a úředníků EU beze zbytku a z toho to financovat ,já si myslím že to zní lépe!!!

 7. La Lada

  Tady bych neviděl nějaké obzvlášť velké nebezpečí. Ty důchodové fondy ty peníze musí investovat a investují dost často do státních dluhopisů. Pokud by byl garantován úrok vyšší než inflace nebyl by to krok špatným směrem. Jen by se ty peníze měly používat na projekty jejichž výsledek bude ve vlastnictví státu tedy všech lidí zde žijících a ne že to skončí ve vlastnictví nějakého superboháče tak jako vždy.

 8. Ja Jan

  Aneb slavné spoření na důchod v praxi. Odjakživa tvrdím, že je to zlodějna. Prý dluhopisy se záporným reálným výnosem, to se vyplatí. Problém je, že takových nápadů mají politici plno. Důchodový systém ale musí být stabilní. Když každých deset let přijde krize, inflace, nebo nějaký politik – zloděj, je to špatně. Průběžný systém je proto nejlepší možný. Protože nevytváří zásobu peněz, která láká zloděje a užírá ji inflace i poplatky vyčůraným finančním firmám. Až průběžný systém nebude stačit, vždy ho lze posílit ze státního rozpočtu. Třeba na úkor nynějších dotací miliardářům a dávek nepřizpůsobivým.

  Všichni, kteří hlasovali pro vstup do EU by si měli přiznat, že udělali velkou chybu. Chtěli jsme životní úroveň prosperujícího Západu osmdesátých let. Dostali jsme drahé energie, nedostupné a předražené bydlení, zakazování spalovacích motorů bez odpovídající náhrady a vnucování migrantů. Příval ideologických nesmyslů je nekonečný. Plánují zákaz topení plynem i dřevem, zákaz prodeje starších „neúsporných“ domů a omezování masa. Proč bychom měli donekonečna doplácet na každou ideologii, která se v našem okolí vyskytne?

  V našem největším zájmu je z EU vystoupit. Proto musíme volit podle dvou základních kritérií:
  1. Strany, které se bezpečně dostanou parlamentu.
  2. Strany, které chtějí z EU vystoupit, nebo jsou tomu co nejblíže.

  Předvolební průzkumy mohou být „cinknuté“, ale přesto napoví, které strany projít nemusí. Volit tyto malé strany je nepřijatelné riziko. To se ukázalo při posledních volbách, kdy nepoctivý volební systém vyšrtl přes milion hlasů! To nemá s demokracií nic společného. Tyto hlasy byly přerozděleny k podpoře úplně jiných stran, často se zcela opačným programem.

  Daná kritéria nyní splňuje pouze SPD. Všechny ostatní strany buď chtějí zůstat v EU, nebo jsou příliš malé a volební systém je vyškrtne. Bez drtivého vítězství SPD, se EU a jejích nesmyslů nikdy nezbavíme.

 9. Pe Petr

  Já od začátku tvrdím,že vedení v Bruselu je zdrogované a čím dál víc se to potvrzuje. První byla migrace,pak zelená vlna a zavírání atomových elektráren a nakonec tohle……Nejvyšší čas zrušit EU a každý stát sám za sebe.Jenom zrušení výroby aut se spalovacím motorem za pár let bude pro Evropu katastrofou.To je pouze jeden z hloupých nápadů zdrogovaných poslanců v Bruselu.

 10. IP Ivo Patta

  Alokovat je nutné ekonomy do propasti dějin. Soukromé penzijní fondy nebudou zapotřebí, když se dá do pořádku účetnictví (!) ve státních důchodových systémech EU a pro bezdětné se zavede povinné spoření na důchod. Není možné nadále ponechávat bezdětným peníze ušetřené na výchově dětí a přitom na jejich důchody následně tunelovat výnosy z vkladů rodičů do výchovy dětí. Plné starobní důchody bez odpovídající investice jsou jedním ze dvou důvodů, proč se nerodí děti! V textu článku je o tom zmínka pod heslem „stárnutí populace“, místo správného termínu „hromadné vymírání“ pracující populace.

  • Ja Jan

   Jenomže rodiny zakládají bezdětní. Pokud se včas neosamostatní a nezmohou na vhodné bydlení, tak je nezaloží. (To je hlavní důvod nízké porodnosti bělochů, kteří mají určité nároky na životní úroveň a kvalitu bydlení.) Další penalizace bezdětných by je od tohoto cíle jen více vzdálila.

   Ti kteří zdánlivě „ušetřili“ na výchově dětí, jsou vesměs ti chudší, kteří se na rozumné bydlení nezmohli. Proto není moc kde brát. Navíc je k ničemu zavádět povinné spoření v době, kdy kvůli inflaci spořit nelze.

   Starobní důchody nejsou bez odpovídající investice. Naopak jsou podmíněny dost dlouhou dobou placení „pojistného“.
   .
   Vzhledem k zavádění robotizace nemusí být menší populace na závadu. Klesnou tím výdaje na budoucí sociální dávky. I to mohou být peníze na budoucí důchody, použijí-li se daňové příjmy z automatizované výroby.

 11. Ta Tanja

  Je to jednoduché jako facka. Problém je člověk a jeho vlastností. Pro mnohé z nás je pojem spravedlnost nesrozumitelnym a mají snahu soudit lidi jiné bez toho aby je snažili nijak pochopit. Jako příklad uvedu Švýcarsko ta neměla zapotřebí se nikam cpat na rozdíl od nás. ČR by byla celkem vpohodě kdyby se dokázala vypořádat ze svými parazity a nemusely bychom zaobírat něčím tak nepodstatnim jako je EU. Svobodný člověk nepotřebuje pána ale odvahu se postavit zlu a to zlo je Rusko. Jako celek jsme sebevědomějši a silnější a to je první krůčky k sebeuctě. A křiklouny bychom měli postavit na svá místa nebo nejradši ke zdi. Každopádně nejsme v tom samí a každý dostanete podlé svých zásluh… .

  • re rewo

   jak jste došlael k závěru, kdo je zlý a kdo hodný??! Nějaká naivní propaganda?! možná, ale rozhodně názorně předvádíte, jaký má slepice problém, totiž ten, že na zem vidí vždy jen jedním okem…. A k článku jakmile se někde objeví tato věta :Mladší generace navíc získá výhodu v podobě silnějšího trhu práce a spravedlivějšího daňového zatížení. Systém totiž bude tak úspěšný, že umožní postupné snižování daní z příjmu – nejdříve se řádně zasmějte, páč i špatný ‚ftip‘ je vtip a pak v klidu udělejte dobrou pravou brazilskou kávu a v kidu počkejte až to přejde, páč to je známka toho, že všechny záchranné čluny jsou již (přes mrtvoly) obsazené, ale to je vše….už jen poplují a poplují…, … a poplují…. tedy stejně z nich není kam vystoupit…

 12. Bo Bohuslav

  Zase jeden krásný podvod. Stále kňučí, že není na důchody a najednou by se měl důchodový účet vložit do nějakého superfondu? Co když to zkrachuje? Potom se jen lidem omluví „sorry jako, bylo to špatné podnikatelské rozhodnutí“. Pokud chtějí s důchodovými penězi takto zacházet, měli by s tím lidé souhlasit. Nestačí, že dnes vybrané peníze na sociální pojištění používají na zaplacání děr ve státním rozpočtu?

 13. Ho Honza

  všechny komentáře jsou perfektní a souhlasím.ale Česko bohužel potřebuje nějakou ochranu.hlavně před politiky a jejich kamarádíčky kmotry a lobisty.tato země nikdy nemůže být samostatná.potřebuje ochranu před vlastními zločinci,kteří by jinak tuto zemi rozkradli uplně.doporučuji si pustit film na jutube-u nás v kocourkově.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB