Pátá šokující předpověď pro rok 2023: Země souhlasí se zákazem prodeje masa do roku 2030

Téma týdne
Více než třetina celosvětově vypěstovaných obilných zrn se používá jako krmivo pro zvířata a přibližně 80 procent celosvětové orné půdy se používá pro pastvu zvířat, z nichž část pochází z bývalých lesních a dokonce deštných pralesů.
Přibližně 80 procent celosvětové orné půdy se používá pro pastvu zvířat. Ilustrační foto: Pixabay.com

To vede k ohromující ztrátě biologické rozmanitosti spolu s dalšími místními environmentálními dopady, jako je eroze půdy a znečištění místních vodních zdrojů živočišným odpadem a nadměrným používáním hnojiv na krmné plodiny.

V celosvětovém měřítku je produkce potravin zodpovědná za jednu třetinu všech emisí zahřívání planety, přičemž používání zvířat na maso představuje dvojnásobek znečištění z produkce rostlinných potravin.

Mnozí si mysleli, že energetický šok z roku 2022 povede k tomu, že země ustoupí od závazku vůči klimatu, protože priority se náhle přesunuly na pouhé vyhýbání se výpadkům proudu a udržování tepla v nadcházející zimě.

PSALI JSME:
Velký výzkum o jídle: Méně se přejídáme, častěji obědváme

Ale nemůžeme přeceňovat rostoucí závazek, zejména v Evropě, ke klimatickým prioritám, a to ani tváří v tvář současnému energetickému šoku. Změna klimatu a související politika se netýká jen energie, ale také potravin.

Ke splnění cíle nulových emisí do roku 2050 jedna zpráva odhaduje, že spotřeba masa musí být snížena na 24 kilogramů na osobu a rok ve srovnání se současným průměrem OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), který je přibližně 70 kg.

PSALI JSME:
Pět procent lidí si nemůže dovolit maso alespoň obden. Míra ohrožení chudobou v Česku vzrostla

Nejpravděpodobněji budou zvažovat potravinový úhel změny klimatu země, které mají právně závazné cíle nulových emisí. Švédsko se zavázalo dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2045, zatímco jiní, jako Spojené království, Francie a Dánsko, do roku 2050.

V roce 2023 se nejméně jedna země rozhodne přejít v soutěži o nejagresivnější klimatickou politiku od roku 2025 k vysokému a postupně rostoucímu zdanění masa. Navíc se zaváže na svém území do roku 2030 zcela zakázat chov zvířat na maso. Chuťové pohárky konzumentů se tak budou muset spokojit s vylepšenými umělými masovými výrobky rostlinného původu a s masem z laboratoří.

Autorka je tržní analytičkou Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nenápadná zpráva ze světa vědy, která ovlivní podobu jídelníčku nás všech

Zavřít reklamu ×
 1. Velmi zjednodušeně: Pokud jsou tyto předpovědi pokusem o vyvolání širokého občanského vzepětí, minou se účinkem. Chcete-li toho dosíci, jděte spravedlivě po hříchu. Ale u všech a bez výjimek. To zabere. Moje osobní zkušenost.

  • Mam doma kravu,krmim ji senem a zbiram z jidelen slupky z brambor atd.jinak by to slo do popelnic a myslim ze tim setrim dost,mam mene mleka ale je kvalitni,zrni a smesky nepouzivam

 2. Bude revoluce a všichni tito šmejdi co vymýšlejí podobné zhovadilosti pochcípají. A jejich maso bude taktéž využito. 🙂

 3. Zrušíme patviny, nebude maso, přestaneme orat, nebude zrno. Tak se obyvatelstvo planety bude muset vrhnout na pastvu a vznikne z toho začarovaný kruh. Je vidět, že chytré hlavy přemýšlí jak lid uvrhnout do bídy a poslušnosti ale sami se cpou výběrvým masíčkem.

   • To vymýšlí generace co si myslí že elektřina se bere v zásuvce a peníze v bankomatu. Až vybijete hospodářská zvířata, to je to co vy říkáte, jen nechcete používat správný výraz, pustíte se i do těch domácích… Žrát budeme chemickou iluzi z laboratoře a hnojit pole s obilím budeme zase chemicky, protože obyčejný „trus“ nebude. Nebo ho začněte dovážet přes oceán z kontinentů, kde mají ještě selský rozum. Rvete Evropu zpět do středověku a obhajujete to ekologií. Jděte dělat ekologii do zemí které opravdu znečišťují planetu. Chcete snížit počet lidí na planetě? Přestaňte uměle živit Afriku. Tam došlo k přelidnění. A ti lidé které jste tam uměle vykrmili teď hledají místo pro život….

  • V tomto jste uhodil hřebíček přímo do hlavičky.Místo aby lidstvo začalo přemýšlet o vlastní regulaci a snížení porodnosti,hlavně v zemích ,kde už nyní nemají co jíst.Evropa je asi desetiprocentním znečišťovatelem.Takže se zbavíme zemědělství,jíst začneme nějaké umělé nevímco.Asi se chtějí zbavit bělocha,který ač v menšině,má největší myšlenkový potenciál

 4. A já myslel, že Trikatel byl vtip z francouzké komedie. Kdo by tehdy řekl, že se jednalo o filmové zobrazení blízké budoucnosti. Tak dobrou chuť. Na vánoční stůl kapr z plastu a sóji , ochucený umělým margarinem. Kdo nejí ryby může si dát klidně to samé, jen s názvem vepřový řízek.

 5. Pro zemi jsme my lidé to největší zlo.Vodu a půdu jsme kontaminovali ,vzduch zamořili.V podstatě tu naši planetu pleníme.

 6. zase nejakyho zelenyho bezmozka neco osvitilo , kdy uz konecne lidem dojde ze ty bludy zelenych nejsou realne

 7. Navrhuji začít žrát ekologické aktivisty. Dvě mouchy jednou ranou a významný krok k lepšímu klimatu na planetě i ve společnosti.

 8. Tak to jsem zvědav zda si toto nechá lidstvo líbit od EKO teroristů ve vládách. Jinak autorka tohoto škváru a tržní analytička Saxo Bank by se měla raději vrátit analyzovat do vlasti svých předků a neohrožovat Evropu. Já do své smrti budu jíst maso a jeho rostlinné náhražky nechám pro ovce, které se vším souhlasí.

 9. To je k zbláznění.Pár neúplně duševně zdravých „ekologických aktivistů“ si vymýšlí naprosté nesmysly a spousta přihlouplých politiků je tomu ochotna uvěřit.Když jim tak záleží na planetě tak at se snaží ukončit válčení např, na Ukrajině.Ale to tyhle lidi nezajímá.Hlavně se starají o prdící krávy.

 10. Chudáci majitelé Saxo Bank. Co to tam mají za hloupou analytičku ? To může vymyslet jen dement ! Největší problém nadprodukce CO2 – příčina oteplování planety je spalování fosilních paliv, která vznikala fotosyntézou před mnoha miliony let, produkovala O2 a umožnila tak vznik života na zemi. Tedy vše, co se fotosyntézou produkuje dnes, odebírá (čistí) CO2 z ovzduší a produkuje O2. Následně pak spalováním např. (metylesteru) řepkového oleje přidávaného (7%) do motorové nafty, co neničí motory – je to olej – zase ten (půjčený) CO2 vrací do ovzduší – v celkové bilanci je to „nula“ nalej/vylej ! Takže není důvod se obávat a strašit tím malé děti a problematiky neznalé lidi ! Navíc se tím snižuje závislost na Putinově ropě z ropovodu Družba !

 11. Nebudou zvířata,nebude kvalitní hnojivo,nebudse úroda a chcípneme hlady.Zákaz masa může vymyslet pouze dutá hlava,vhodná pouze na nošení klobouku.

 12. Maso bylo , je , a bude stále….. Každou chvíli mi nějaké skončí pod koly auta…… A když se to umí zpracovat … 😀

 13. Je v přímé úměrnosti fakt, že díky konzumaci masa, naši velmi vzdálení předkové, se dočkali „chytrého mozku“, který je oddělil natrvalo , od zvířecí říše. Takže licitovaný zákaz masa, časem, navrátí lidstvo tam, odkud vzešlo. Gratulace všem „finančním expertům a ekoteroristům. Jenže tak nějak si vyvozuji alternativu, že tomuto bude předcházet hon na tyto lidstvu nebezpečné množiny.

 14. Tyto zhovadilosti a výplody chorých mozků se budou líhnout do té doby, než se konečně ostatní normální lidé probudí ze své lhostejnosti a přestanou se nechat hnát těmito tupci jako stádo ovcí. Kdy už si lidé uvědomí, že všichni ti co toto vymýšlí, co vyvolávají všechny ty negativní emoce ve společnosti, vzájemnou nenávist, války a dělají z lidí poslušné otroky si budou za každé situaci žít jako prasata na krmíku a nic z toho co produkují se jich osobně nedotkne. Pokud se lidé nepostaví na skutečný odpor a nechají si to líbit, tak těch pár tupců, bankéřů a přiblblých politiků si s nima bude dělat co se jim jen zachce.

  • Bohužel, je to tak, jak uvádíte. Zrůdné plány s planetou Země nám Oni nastiňují např. při zasedání Světového ekonomického fóra(Klaus Schwab). Nikdo je není schopen zastavit, i když rozumný člověk je proti. Jedině pasivní odpor a nezájem o jejich zvrácené plány.

 15. Strašně mě mrzí, že jsem si to četl. V článku není ani jedna konkrétní věc. Jen opět strašení.

 16. V roce 2023 se nejméně jedna země rozhodne přejít v soutěži o nejagresivnější klimatickou politiku od roku 2025 k vysokému a postupně rostoucímu zdanění masa. Která země? Nebo to je zbožné přání?

 17. Ať se někdo zamyslí proč se právě takovým pomatencům dostává slyšení. To tomu neumíme zabránit? A nebo nechceme!

 18. Historia magistra vitae. Co mají společného oklahomské prérie, argentinské pampy a ruské celiny? Obrovské travnaté stepi, na kterých se popásala obrovská stáda. Dobytek spásal trávu, kopyty kypřil půdu a trusem hnojil spasené plochy a roznášel na ně travní semeno. Fungovalo to. Pak někoho napadlo, že by se to mohlo zorat a udělat z toho pole. Následovalo několik krutých zjištění: 1) Půda měla dostatečnou úživnost pro stepní trávu, ale ne pro obiloviny. Úroda byla velmi slabá.
  2) Travní porost díky své setrvalé výšce a kořenovému systému udržoval relativně tenkou vrstvu úrodné půdy „na místě“. Obilné strniště to nedokázalo, vítr půdu odnášel, déšť splavoval. takže eroze.
  3) Během pár sezón, tam, kde byly pastviny, schopné „vyprodukovat“ stovky tun masa ročně, nebyly ani pastviny ani pole, byla tam polopoušť.
  A nepoučíme se a nepoučíme…

  • Ruské a ukrajinské stepi jsou černozemě – nejúrodnější půda jaká existuje. Samozřejmě, že postupně se živiny i z takto úrodné půdy odčerpávají, takže se musí hnojit.

   Obilniny jsou jednoleté traviny.

   Kde jsou v Rusku na místech, kde byla na začátku 20. století černozem, dneska pouště?

 19. To je hodně zjednodušený článek na tak složité téma. Vždyť na chov zvířat je navázáno spousty dalších odvětví. Nebo si snad časem půjdu koupit kožené boty a k tomu dostanu jako bonus kýtu zdarma? Nejsem teda zemědělec, ale když není dobytek tak čím se budou hnojit ty lány plodin které mají nahradit maso? Umělá hnojiva. Juchů! Né že by se tedy nepoužívala už nyní, ale pro planetu bude asi šetrnější používat je v daleko větší míře. Naštěstí jsem spíše buchtový a tak nedopadnu jako Haškův Baloun, který si alespoň nasypal do pusy hrst kmínu z čehož měl pak masové halucinace.

 20. Autorka by si v první řadě měla nastudovat co je změna klimatu a co změna životního prostředí. Pak možná nebude psát hámotiny.

 21. Země souhlasí se zákazem prodeje masa? 🙂 To je mi novina! To bude určitě nějaký eurobolševický hoax. I když po povinném zavedení elektrodebilů uŕčitě přijdou tzv. proteinové kvóty. Němečtí soudruzi již na nich pracují. Takže ti děkujeme ty německá unie!

 22. Chce to skutečně zamezit zvyšování počtu obyvatel. Vždyť už se ví dlouho, že nás planeta neuživí. Při cestách do Afriky a podobných zemí je třeba podporovat antikoncepci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika v mírné recesi

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB