Patentovaný Slovensko – Švýcarský start-up podpořený společností SIKO na KICKSTARTER

Společnost SAT SK je progresivní slovenská společnost založená v Prešově. Ve spolupráci se SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ vyvinula inovativní prostředek WashBall pro ekologické a ekonomické praní prádla a mytí nádobí. WashBall vychází z patentované fyzikální technologie na principu galvanické úpravy vody. Jak potvrzuje František Pancurák, zakladatel a spolumajitel firmy, výsledkem je snížení tvrdosti vody, odstranění vodního kamene a zabraňování vzniku nového. Změkčením vody se zvyšuje účinnost praní a snižuje spotřeba pracího prášku i elektrické energie.

Co vodní kámen je a jak vzniká

Vodní kámen se objevuje v kuchyni i koupelně. Je nevzhledný a ničí domácí spotřebiče, tím že snižuje jejich životnost a zvyšuje náklady na provoz i údržbu. Obvykle vzniká na místech, kterými často protéká voda. Tvorba vodního kamene je způsobena změnou rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého. Zbavit se ho není snadné a ještě těžší a finančně nákladné je předejít jeho vzniku. Vodní kámen lze odstranit mechanicky, chemicky za pomoci kyselin anebo některou fyzikální metodou. S revolučním řešením, bez použití chemikálií nebo mechanického poškození zařízení, přichází inovativní produkt na úpravu vody WashBall.

Revoluční nástroj pro boj s vodním kamenem

Základním principem fungování WashBall je tzv. iontový polarizační systém. WashBall nemění chemické složení vody, ale využívá patentovaného systému elektrod obsažených uvnitř. V zařízení jsou umístěné kovové pláty, mezi kterými vzniká elektrické napětí. Speciálním patentově chráněným tvarem a umístěním elektrod mezi nimi dochází k turbulentnímu spirálovitému proudění vody, které mimo jiné umocňuje efekt vzniku tohoto napětí. Polarizační proces mění strukturu uhličitanu vápenatého z tvrdého kalcitu na jemný aragonit, a tím zamezuje tvorbě a usazování vodního kamene a korozi na topné spirále i ostatních částech elektrospotřebiče. Vodní kámen v podobě aragonitu odchází s odpadní vodou z přístroje v podobě jemného kalu.

Výsledkem této revoluční technologie jsou upravené vlastnosti vody, kdy dochází k odstranění již usazeného vodního kamene, změkčení vody, lepšímu rozpouštění pracích či mycích prostředků a účinnějšímu odstranění nečistot a zápachu. Díky tomu se bez použití chemie zvýší účinek domácích spotřebičů a prodlouží se jejich životnost.

Vlastnosti WashBall

WashBall je vyrobena ze speciálního plastu s vlastnostmi gumy, je tedy šetrná k prádlu i spotřebiči. Zároveň je odolná vůči nárazům a otěru. Její tvar je navržen tak, aby co nejlépe klouzala. Složení WashBall je ekologické a nevypouští do okolí žádné chemikálie. Nevyžaduje žádnou údržbu. Je životnost je asi 1 500 praní, což je při třech praních za týden přes 10 let. Jedná se o jednorázovou investici, která funguje několik let a dlouhodobě nezatěžuje životní prostředí.

WashBall zvyšuje účinky praní. Při používání dochází ke znatelnému snížení spotřeby pracích prostředků o třetinu. Snižuje tvrdost vody, měkčí voda zvyšuje účinky pracího přípravku, čímž stačí použití menšího množství. WashBall chrání topnou spirálu pračky před usazováním vodního kamene, tím se při nahřívání vody spotřebuje menší množství elektrické energie. Vytváří tzv. efekt měkké vody, díky čemuž je ideální i pro alergiky. Během praní WashBall chrání textilní vlákno a prodlužuje životnost prádla. Oblečení je po praní na dotek jemnější, hebčí a zachovává si svěží barvy.

Jak prát s WashBall a další využití WashBall je vhodná pro všechny druhy praček. Hodí se pro všechny druhy textilií, všechny barvy a pro praní při různých teplotách. Stačí ji spolu s prádlem vložit do bubnu pračky, použít o 30 % méně pracího prostředku než obvykle a začít prát. Do prádla není nutné přidávat aviváž. Při praní nepoužívejte ani žádné chemické změkčovače vody nebo prostředky proti vodnímu kameni. WashBall zůstává v pračce během celého pracího cyklu.

WashBall lze použít i pro myčky nádobí. Stačí ji vložit do koše s nádobím a nepřidávat žádné chemické změkčovače vody. Myčku chrání před vodním kamenem a korozí. Po umytí na nádobí nezůstávají bílé skvrny. Přidáním WashBall do WC nádržky ochráníte výpustné a nápustné ventily, těsnění a keramiku před tvorbou a usazováním vodního kamene.

Míříme výš…

Vývojové oddělení společnosti SAT neustále pracuje na zlepšování současné technologie a zvyšování účinnosti dalším vývojem s ohledem na ekologii, nulovou energetickou náročnost a životnost. Aktuálně přichází na americký trh s inovovanou účinnější verzí tohoto produktu s názvem WashBob, který je navíc doplněn o integrovaný dávkovač pracího prostředku. Pro jeho zavedení SAT hledá podporu na internetové platformě pro crowdfundingové financování projektů KICKSTARTER. Už jen samotné umístění produktu od malé slovenské firmy na tak významném světově respektovaném komunikačním portále je mimořádný úspěch. Podpory se jí také dostalo od společnosti SIKO. „Jako technologická firma chceme pomoci na svět zajímavé inovaci ze Slovenska. S výzkumnou společností SAT jsme navázali úzkou spolupráci v zavádění jejich produktů na trh. A trhem myslíme celosvětový trh, ne pouze Česko a Slovensko,“ říká Ondřej Sochor, ředitel nákupu společnosti SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru