Paušální daň může drobným živnostníkům ulevit. Nemusí se ale vyplatit každému

Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé totiž podání daňového přiznání zůstane i nadále výhodnější variantou.
Sjednocení odvodů a daní do jednotné platby může podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Foto: Pixabay

Ministerstvo financí začalo pracovat na vládním návrhu zákona, který by měl zjednodušit odvodové povinnosti a administrativní náročnost podnikání malým živnostníkům z řad osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

Podnikatelé s ročním příjmem do jednoho milionu korun, kterých je v České republice 422 tisíc, by díky tomu získali možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné.

Paušální daň má být podle záměru ministerstva placena měsíčně jedinou platbou a má zahrnovat minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok a částku 500 korun. Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5 400 až 5 500 korun měsíčně.

„Chceme tím malým živnostníkům ušetřit čas, peníze i stres, které jsou s plněním odvodových povinností spojeny. Díky tomu se budou moci více věnovat svým zákazníkům, klientům, obchodním partnerům nebo třeba rodině,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Chystanou novinku odborníci vítají, zároveň ale upozorňují, že bude velmi záležet na detailech znění připravovaného zákona. „Jednoznačně se jedná o významný pokrok ve zjednodušení podnikání nejmenších živnostníků s velkým dopadem na snížení administrativy. Ušetřený čas mohou živnostníci věnovat podnikání a svým klientům,“ uvedl Věroslav Sobotka, manažer pro legislativu Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR).

PSALI JSME:
Podnikatele čeká povinný průvan v peněženkách

Podnikatelům by odpadla nutnost podávat daňová přiznání, nemuseli by využívat služeb specializovaných daňových poradců a netýkaly by se jich ani daňové kontroly. To vše by jim ušetřilo spoustu času a peněz.

Přestože odborníci záměr ministerstva financí vnímají pozitivně, zároveň upozorňují, že nový model by zřejmě nebyl výhodný pro všechny. „Zde je na místě zdůraznit další specifikum chystaného opatření, a tím je svobodná volba každého živnostníka, zda možnost jednoho paušálního odvodu využije, či nikoli. Každý živnostník si při pohledu na své daňové přiznání snadno spočítá, zda se mu přechod na paušální odvod vyplatí,“ vysvětlil Sobotka.

Některé skupiny podnikatelů tak budou i nadále raději podávat přehledy a daňové přiznání například kvůli výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti či získání daňového bonusu. Roli budou hrát i jednotlivé druhy podnikatelských činností, u nichž bude výhodnost paušálního odvodu záviset na výši ročního příjmu.

PSALI JSME:
Svoboda podnikání? Papírování a povinnosti, které zaměstnanci řešit nemusí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.