Péči za odebraná týraná zvířata vymáhejte po majiteli, radí ombudsman

Analýza
Na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka se výjimečně neobrátila soukromá osoba, ale radnice. Prachatičtí úředníci se zabývají rozsáhlým případem týrání zvířat, rozhodli o odebrání 26 koní, 15 psů, 6 koček a 112 holubů do předběžné náhradní péče. Jenže péče o zvířata stojí stovky tisíc korun měsíčně, což je pro městský úřad značný zásah do rozpočtu. Ombudsman doporučil postup, který mohou využít i jiné úřady v obdobných případech.
Chov skoku na farmě u Hustopečí nad Bečvou právě řeší soud. Foto: Státní veterinární správa

Podle prachatických úředníků choval majitel zvířata ve zcela nevhodných podmínkách, a dokonce nedostatečným krmením a napájením ohrožoval jejich zdraví. Nový domov našla u náhradních chovatelů.

Město vyjde péče o desítky odebraných zvířat řádově na 300 tisíc korun měsíčně. Část sice město získalo zpět z dotačního programu Státního zemědělského intervenčního fondu, dotace je ale omezená, vztahuje se totiž jenom na koně a skot. Prachatice tak požádaly ombudsmana, zda by se zajištěním financí nepomohl.

Odpovědnost majitele

Ombudsman Stanislav Křeček se obrátil na ministerstvo zemědělství, aby zvážilo, zda by například bylo možné upravit podmínky dotačního programu. Ministerstvo uvedlo, že v současné době nemá možnost, jak úřadu peníze poskytnout.

Zároveň ale upozornilo, že podle zákona na ochranu zvířat proti týrání není úřad ten, kdo by měl v konečném důsledku náklady náhradní péče hradit. Vynaložené náklady je povinen zaplatit ten, kdo zvířata týral. Úřad pak může tyto náklady vymáhat i exekučně. Město se také může pokusit projednat se současnými vlastníky, aby týraná zvířata převedli novým chovatelům.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

„Z mých předchozích šetření jsou mi známy případy, kdy úřady o odebrání zvířat do náhradní péče nerozhodly nebo se zdráhaly rozhodnout právě kvůli tomu, že neměly zajištěny finanční prostředky na zaplacení služeb náhradních chovatelů,“ uvedl Křeček. „Proto oceňuji postup úřadu Prachatice, který je příkladem dobré správy. Městský úřad rychle a účinně zamezil týrání zvířat.“

Ombudsmanovo doporučení

Veřejný ochránce práv doporučil městskému úřadu, aby zvířata převedl z předběžné do klasické náhradní péče a následně, aby přikázal vlastníkům zaplatit náklady náhradní péče. Neuhradí-li vlastník tyto náklady do tří měsíců, je možné zvířata převést do majetku státu.

Situaci obcí s placením péče o odebraná zvířata zlepšila od letošního února novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jakmile náklady na péči o zvířata odebraná jednomu chovateli přesáhnou 200 tisíc korun, další peníze na předběžnou náhradní péči už obcím proplácí ministerstvo zemědělství. V Prachaticích ovšem chovateli odebrali jeho zvířata už vloni v říjnu, tedy ještě před účinností novely a na peníze tak město nemá nárok.

PSALI JSME:
Telata jako lidé: Samotná jsou smutná, ve dvou v pohodě

Práce pro soud

Případů týrání zvířat nebo menších prohřešků v chovech je každý rok poměrně hodně. Státní veterinární správa za první polovinu letošního roku provedla více než 1,3 tisíc kontrol hospodářských zvířat. Prověřila bezmála 4,2 milionů zvířat, přičemž závady zjistila u téměř 67 tisíc z nich. Nejčastěji se prohřešky odehrávají přímo v chovech nebo při dopravě.

Přerovský soud se momentálně zabývá kauzou, která se týká hospodářských zvířat na farmě Kozí Hrádek nedaleko Hustopečí nad Bečvou. Z týrání je obžalován zástupce farmy, vinu ovšem striktně odmítá. Podle žalobce farma chovala skot ve zcela nevyhovujícím stavu a zvířata se pohybovala v bahně a výkalech, při kontrole našli inspektoři dokonce uhynulé tele.

Státní zástupce uvedl, že výběh byl pokryt souvislou vrstvou bahna a výkalů až do výšky 30 centimetrů bez jakékoli podestýlky. „Zvířata měla hladem propadlá břicha, těla měla znečištěna bahnem a výkaly. Zřetelné bylo velké vyčerpání skotu, který usínal vestoje, i úbytek hmotnosti,“ uvedl státní zástupce.

PSALI JSME:
Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Strašák jménem datová schránka

Pro statisíce malých spolků či OSVČ to je zlý sen. Od ledna příštího roku budou muset se státní správou komunikovat výhradně elektronicky. Že tzv. datovou schránku nemají a ani si ji nechtějí zřizovat? Všechny …

Bude léto milostivé už naposledy?

Podruhé a – dost. Tak alespoň zní slib poslanců Patrika Nachera (ANO) a Marka Výborného (KDU-ČSL) ohledně Milostivého léta II, které proběhne letos od 1. září do 30. listopadu. Jde o opakování akce, která na přelomu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.