Péči za odebraná týraná zvířata vymáhejte po majiteli, radí ombudsman

Analýza
Na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka se výjimečně neobrátila soukromá osoba, ale radnice. Prachatičtí úředníci se zabývají rozsáhlým případem týrání zvířat, rozhodli o odebrání 26 koní, 15 psů, 6 koček a 112 holubů do předběžné náhradní péče. Jenže péče o zvířata stojí stovky tisíc korun měsíčně, což je pro městský úřad značný zásah do rozpočtu. Ombudsman doporučil postup, který mohou využít i jiné úřady v obdobných případech.
Chov skoku na farmě u Hustopečí nad Bečvou právě řeší soud. Foto: Státní veterinární správa

Podle prachatických úředníků choval majitel zvířata ve zcela nevhodných podmínkách, a dokonce nedostatečným krmením a napájením ohrožoval jejich zdraví. Nový domov našla u náhradních chovatelů.

Město vyjde péče o desítky odebraných zvířat řádově na 300 tisíc korun měsíčně. Část sice město získalo zpět z dotačního programu Státního zemědělského intervenčního fondu, dotace je ale omezená, vztahuje se totiž jenom na koně a skot. Prachatice tak požádaly ombudsmana, zda by se zajištěním financí nepomohl.

Odpovědnost majitele

Ombudsman Stanislav Křeček se obrátil na ministerstvo zemědělství, aby zvážilo, zda by například bylo možné upravit podmínky dotačního programu. Ministerstvo uvedlo, že v současné době nemá možnost, jak úřadu peníze poskytnout.

Zároveň ale upozornilo, že podle zákona na ochranu zvířat proti týrání není úřad ten, kdo by měl v konečném důsledku náklady náhradní péče hradit. Vynaložené náklady je povinen zaplatit ten, kdo zvířata týral. Úřad pak může tyto náklady vymáhat i exekučně. Město se také může pokusit projednat se současnými vlastníky, aby týraná zvířata převedli novým chovatelům.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

„Z mých předchozích šetření jsou mi známy případy, kdy úřady o odebrání zvířat do náhradní péče nerozhodly nebo se zdráhaly rozhodnout právě kvůli tomu, že neměly zajištěny finanční prostředky na zaplacení služeb náhradních chovatelů,“ uvedl Křeček. „Proto oceňuji postup úřadu Prachatice, který je příkladem dobré správy. Městský úřad rychle a účinně zamezil týrání zvířat.“

Ombudsmanovo doporučení

Veřejný ochránce práv doporučil městskému úřadu, aby zvířata převedl z předběžné do klasické náhradní péče a následně, aby přikázal vlastníkům zaplatit náklady náhradní péče. Neuhradí-li vlastník tyto náklady do tří měsíců, je možné zvířata převést do majetku státu.

Situaci obcí s placením péče o odebraná zvířata zlepšila od letošního února novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jakmile náklady na péči o zvířata odebraná jednomu chovateli přesáhnou 200 tisíc korun, další peníze na předběžnou náhradní péči už obcím proplácí ministerstvo zemědělství. V Prachaticích ovšem chovateli odebrali jeho zvířata už vloni v říjnu, tedy ještě před účinností novely a na peníze tak město nemá nárok.

PSALI JSME:
Telata jako lidé: Samotná jsou smutná, ve dvou v pohodě

Práce pro soud

Případů týrání zvířat nebo menších prohřešků v chovech je každý rok poměrně hodně. Státní veterinární správa za první polovinu letošního roku provedla více než 1,3 tisíc kontrol hospodářských zvířat. Prověřila bezmála 4,2 milionů zvířat, přičemž závady zjistila u téměř 67 tisíc z nich. Nejčastěji se prohřešky odehrávají přímo v chovech nebo při dopravě.

Přerovský soud se momentálně zabývá kauzou, která se týká hospodářských zvířat na farmě Kozí Hrádek nedaleko Hustopečí nad Bečvou. Z týrání je obžalován zástupce farmy, vinu ovšem striktně odmítá. Podle žalobce farma chovala skot ve zcela nevyhovujícím stavu a zvířata se pohybovala v bahně a výkalech, při kontrole našli inspektoři dokonce uhynulé tele.

Státní zástupce uvedl, že výběh byl pokryt souvislou vrstvou bahna a výkalů až do výšky 30 centimetrů bez jakékoli podestýlky. „Zvířata měla hladem propadlá břicha, těla měla znečištěna bahnem a výkaly. Zřetelné bylo velké vyčerpání skotu, který usínal vestoje, i úbytek hmotnosti,“ uvedl státní zástupce.

PSALI JSME:
Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.