Pěkné počasí skokově navýšilo tržby drogerií

V uplynulých čtyřech letech klesla spotřeba domácností v České republice nejvíce ze všech zemí Evropské unie. To se negativně podepsalo na vývoji české ekonomiky. Nyní se však situace otáčí. Díky růstu reálných mezd lidé opět více utrácí a tržby obchodníků rostou.
Nejrychleji letos v květnu narůstaly tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, u kterých bylo zaznamenáno zvýšení o 18 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

V květnu došlo k reálnému meziročnímu zvýšení maloobchodních tržeb o 4,4 procenta. Tržby obchodníků mohou dál narůstat díky zvyšování reálných mezd. Ty v prvním čtvrtletí letošního roku narostly o 4,8 procenta. V obchodech navíc již nedochází k výrazným pohybům v cenách a inflace se udržuje ve svém tolerančním pásmu.

Nejrychleji narůstaly tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, u kterých bylo zaznamenáno zvýšení o 18 procent. K tomu přispělo pěkné počasí, které má tendenci navyšovat tržby právě u tohoto sortimentu. Zvýšení tržeb o 14,5 procenta ohlásily internetové obchody, které svým zákazníkům nabízí pohodlné nakupování z domova a snadné porovnávání cen.

Příliš se nedařilo prodejnám s výrobky pro domácnost, které zaznamenaly pokles tržeb o 2,5 procenta. Rovněž prodejny s počítačovými a komunikačními zařízeními ohlásily pokles tržeb o 1,1 procenta. Slabé výsledky mají i prodejny s oděvy a obuví, kde tržby rostly pouze o 0,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB