Peníze narveme do lidí, hlásí Babiš. Z hojnosti, která končí

Názor
Starobní důchody podle premiéra Andreje Babiše (ANO) příští rok vzrostou na průměrných patnáct tisíc korun měsíčně a růst pak mají i nadále. Opakuje, že „peníze narveme do našich lidí“, do důchodců a zejména do důchodkyň. Libozvučně to zní masám, hlavně v regionech. Má to jen malé ale…
Peníze narveme do lidí, hlásí Babiš. Foto: Depositphotos.com

Dnes je z čeho rozdávat, protože ekonomika je u nás na vrcholu, na jakém v novodobé historii země nebyla. Přebytky se sypou do státní kasy a sypaly by se i bez Babiše. Zkrátka je z čeho rozdávat, firmy jedou. Jenže podle všeho začínají hubenější léta.

Průmysl i obchod brzdí, inflace, byť statisticky držená dole se přece šplhá nahoru, a kdyby se do ní počítalo i bydlení, tedy raketově rostoucí ceny nemovitostí, byla by někde úplně jinde, velké podniky se chystají propouštět, automobilový průmysl je v emisní křeči. Takže do kasy se toho příští rok nejspíše tolik nevybere.

A je to už vidět na tom, že stát vybral na daních asi o jedenáct miliard méně, než plánoval. Podle sociálně demokratického vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka je to jen kosmetická věc, pár drobných čísel. Naopak tvrdí, že stát má výtečné inkaso, a tak mohl koupit třeba nové policejní vozy.

PSALI JSME:
Špatné priority nové důchodové komise

Růst nemůže být věčný

Fajn. Ale respektovaní ekonomové i selský rozum vidí, že růst nemůže být věčný. A také nebude. Otázku, zda by vláda neměla tvořit rezervy na horší časy, si klade i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Ale i další ekonomové varují, že za deset let už stát nemusí na důchody mít, protože seniorů rapidně přibude.

„Co o tom ekonomové vědí, co bude v roce 2030… my narveme peníze do našich lidí, do důchodců. Na důchody vždy bude. Dají na ně peníze zaměstnavatelé a stát. Důchody budou růst, důchodci jsou pro nás priorita,“ opáčil Babiš v nedávné Partii na Primě.

Jenže i když opoziční politici nehovoří tak libozvučně, povětšinou jsou jen jako psi, co štěkají, ale nekoušou. Až na výjimky Babišovi nedosahují ani po paty ve schopnosti na jakoukoliv otázku odpovídat jen to, co chtějí. Ale i tak v jednom mají nejspíše přece jen pravdu: Měli bychom tvořit rezervy, ať jsme napravo, nalevo nebo ve středu.

PSALI JSME:
V důchodu bychom chtěli 20 tisíc měsíčně. Jenže nemáme našetřený milion

Jaká reforma? Přidáme vám!

Babiš s šibalským úsměvem uhýbá otázce, zda jeho kabinet připraví penzijní reformu. Jeho odpovědi se většině seniorů a lidem bez větších úspor jistě zalíbí, protože je jednoduchá.

Premiér jen pokrčí rameny, zavlní se, a řekne: „Jakou reformu, co to je? Hlavní je, že přidáme důchodcům a máme můj národní investiční plán.“ Babiš se ani moc nemusí snažit udělat si u tolika lidí plus. Rozdá přebytky a nechá druhé, ať se utlučou ve složitém vysvětlování.

Většina lidí se totiž jen uchechtne, když slyší od opozice, že by se hlavně měla udělat důchodová reforma, aby bylo jasné, z čeho brát na penze i později, když populace stárne. Penzijní reforma se v Česku plácá už třicet let a ta co byla napojena na tzv. druhý pilíř, skončila dříve, než začala. Lidé jsou už unavení z toho, jak se nad tím scházejí početné chytré komise. Zajímá je jedno. Kolik letos a příští rok dostanou. Babiš to ví, ani na to nepotřebuje drahé marketéry.

PSALI JSME:
V příštích letech seniorů přibude, moc důvodů k oslavám ale mít nebudou

Zavřít reklamu ×
   • To je obrovská nevýhoda kapitalismu. Jednou nahoře, jednou dole. Nic mezi. Tak aspoň díky Babišovi trochu pocítíme to být nahoře. Aspoň na chvíli. Za jiných vlád jsme byli pořád jenom dole. I když byl výkyv nahoru. Až to zase půjde dolů, všichni kromě bohatých si tak jako tak zase sáhnou na dno.

   • Škodič je ten,kdo píše retardované nesmyly na internet a sám,vzhledem ke své psychické poruše,není schopen rozpoznat své psychopatické slátaniny,co zde umísťuje-Romane !!

  • A pak přijde to, co už Babiš nedávno avizoval.
   Z důchodu v Evropě všichni platí daň. A tak to zdaníme taky a pak ty peníze narveme do vás!!

  • Z čeho mají škodiči bolení břicha? Že máme za předsedu vlády trestně stíhaného zloděje! Lháře! Podvodníka! Křivě přísahajícího! Únosce vlastního syna! Slibotechnu!! Z toho snad musí mít bolení břicha každý slušný člověk! Že vy ho nemáte, o vás dost vypovídá!

  • A až vaše děti nebudou mít důchod žádný nebo velmi malý tak zas budete čumět vy. Kalousek aspoň uměl šetřit a důchod k poměru průměrnému platu byl vyšší než teď. Ekonomie vám asi nic neříká.

   • Ivano, jestli jste v ekonomii tak „kovaná“, tak jste napsala úplnou hovadinu. Kalousek byl nejhorší, protože jeho utahování opasků bylo na hraně únosnosti… hlavně, že „oni“ se měli dobře… obyčejní lidé je vůbec nezajímali.

   • Jak tomu rozumět jinak, než , že KALOUSEK šetřil , než jen na lidech, ale ne na sobě . Máte pravdu, naše děti nebudou mít na důchody , ale proč- zeptej se ho, kam začantročil s Tupolánkem důchodový fond a kdy to hodlají splatit . Na sebe pos-anci nezapomněli, že ???!!!A za co, soudruzi ???

    • Holka zlatá, jak ho mohl někdo zašantročit (důchodový fond), když žádný neexistoval a ani dnes neexistuje?

     • Vendelín,ten důchodový fond existoval,musíte se zeptat Klause a Topolánka kam zmizelo skoro 400 miliard a na co byly použity. Oni znají správnou odpověď.

   • Ano, paní Ivana má naprostou pravdu. Naopak paní Jana se velmi mýlí, zřejmě vůbec nezná souvislosti.

 1. Rodiče měli knihu vydanou v r.38.Kde se píše o tom,že se bude rodit méně dětí a je tam karikatura,kde je jeden pracující a na jeho zádech sedí dva důchodci a čtou noviny.Chci jen zmínit,jak dlouho se už o tom mluví.

 2. Opozice kecá něco o reformě, ale 30 let byli u koryta a žádnou reformu nevymysleli. Je to jen ubohá závist.

  • Vždyť ty buď neumíš počítat, nebo jenom blbě kecáš! Z posledních 30 let, už nám sedmým rokem vládne prolhaný estébácký rozdavač koblih! A z těch zbylých 23 vládl 10 let jeho dlouholetý koaliční partner ČSSD! To všechno podporováno prolhanými komunisty! Chápeš?

 3. Průměrný důchod 15tisí proč má někdo 30tisíc a druhý 10tisíc mají snad rozdílné žaludky když pracovali poctivě oba?

 4. Až Topolánek s Klausem a Kalouskem vrátí to co vybrali ze zdrav. a soc. fondů do rozpočtu, tak bude na nějakou dobu co dát na důchody.

  • A na všechny ty dárečky si půjčuje, protože byl záporný úrok. Tím
   dělá další dluhy nehledě na mínusový rozpočet. Volitelnost mu platí národ, který to bude splácet. Mládí není co závidět.

 5. ODS a ČSSD za Havla a Klause jenom kradli a na lidi z vysoka shali. Tak se nedivme že lidé jim nevěří.

 6. Odpověď na otázku kde vzít peníze na navýšení důchodů je naprosto jednoduchá. Přestat dotovat solární barony, stejně přestat podporovat ty snědé spoluobčany, kteří nebudou pracovat za žádnou cenu a žijí ze štědrých sociálních dávek za množení dětí.

  • Ještě bych s dovolením doplnil : rapidně snížit počet státních darmožroutů, přestat financovat všelijaké rozpočtové nebo nerozpočtové pseudoorganizace a s církvema by se taky mělo zatočit. Tak je to !

 7. Když nebude ČR jen laciná montovna pro zahraniční firmy, potom můžou být důchody i dvojnásobný.
  Ale to by se proto taky něco muselo dělat a né si jak idioti ještě snižovat kurs Koruny vůči Euru abychom byli pro všechny země laciný…………………

  • Když nebudem levná montovaná, tak chcípneme hlady. Firmy odejdou, ale to Vám dočkáme nedojde

   • Zaklad pro rust duchodu je vzdelavani mladsi generace a vyroba s vysokou pridanou hodnotou, ne roztloukani nytku.

 8. Zdroje jsou, a co bude v roce 2030 – Maláčová zapomíná na koronavirus v Číně , ten to třeba vyřeší za ni. Ale do té doby se my důchodci chceme mít lépe hned teď.

 9. Dnes je z čeho rozdávat, protože ekonomika je u nás na vrcholu, na jakém v novodobé historii země nebyla. Přebytky se sypou do státní kasy a sypaly by se i bez Babiše.
  hloupý článek-od hloupého–nebudu psát od koho, každý si domyslí
  kdyby tam nebyl babiš ty přebytky co se sypou do kasy, by nedostali ti kteří to sypání podpořili a i zapříčinili, ale vyhodili by se komínem jako ty miliardy za „dotace“od předešlých vlád

  • Co je na něm hloupého? Článek jen konstatuje, ze si babiš nakoupí důchodce na další volby, opozicd se bude plácat a vysvětlovat reformy, které polovina lidí stejně nepojme…To je zkrátka realita, a Bureš tím zadělá na takové trable, že se z toho první zodpovědná vláda po něm podělá…

  • Pane Pepo, buďto jste naprosto zaslepený a zmanipulovaný guru Burešm nebo fakt ozaistný kokot co ?

  • Pane mám opodstatněnou obavu, že Bureš tam díky svým zmanipulovaným voličům bude podstatně déle. Víte, nikdy v životě, ani za bolševiků jsem neměl takovou potřebu emigrovat.
   Ale kam, kurva kam ?

 10. Byl bych blbej kdybych nebral když někdo dává dokud to jde. Opasek jsme si utahovali za demokratických vlád, nebojte zase budou vládnout demokrati a budou hubený léta, tak tedy ztloustněme dokud to jde a pak zase přijdou Kalouskové demokrati a zeštíhlíme. Demokracie to je zodpovědná dieta to zase budou krást jiní, ale těch bude víc takže méně zbude . Jeden neukradne toho tolik co smečka demokratů. Jasný? Třeba piráti, ještě se neohřáli a už kradli bitkoiny.

 11. Sliby chyby, Babíš může rozdávat , ale proč nerozdával dřív? Je to lhář a podvodník , a je se lidi straší . Aby bylo na důchody , měly by se zrušit veškeré dotace , V tom je největší korupce. Až vše rozkradli , tak teď straší , že nebude na důchody. A´T vráti co nakradli a budeme se mět královsky

  • Pepo, ty už si lepší život ani nezasloužíš! Ale počkej, Babiš zase někoho z vlády přemístí a možná se na tebe také dostane?

 12. Kdo zpronevěřil zdravotní a sociální fond, který nynější důchodci za svých cca 45 let práce poctivě platili. Proč tito slavní politici za 25 let nevymysleli žádnou důchodovou reformu. Pokud si všímáte pan Babiš nepřidává jen důchodcům. Největší komik je pan Fiala, který by přidal důchodcům ještě více.. Tím určitě jeho preference od normálně myslících občanů stopne. Od něj je to vtip desetiletí.

 13. Teď se mu pěkně rozdává,aby dostál ve volbách hodně hlasů od důchodců..ake nekouká co bude za 10let.jeste bude brečet co se ho zastavte protože ať dojdou peníze tak šlápne na kuří oko i vám co se ho zastavate.

  • Co stale melete , ze nebude na duchody za tricet let. Jsou to jenom debilni kecy. Penez je dostatek a kdyby chybeli tak je cnb dotiskne. Tak uz tech tragickych scenaru nechte. Kdyz jsou penize na senat , tak jsou i duchody. A do duchodu by se melo chodit od 55 a s 50 tis.

 14. Kdyby se radči zaměřil na to aby u nás prestaly dělat ukrajinci a polaci aby nám nebrali práci a dal dohromady DOPRAVU KAMIONY !!! BEZ TĚCH TADY ZBYDE JEN POHROMA NEBUDE CO JIST , MATERIAL VE FABRIKÁCH NEBUDE A ZACNE VÁLKA

 15. Vážení, tady ta demožumpa, která se cpe opět ke korytům, už nám jednou předvedla co umí. Pan Fiala a ostatní se do vlády třesou jak aspik na šunkovém závitku. Nevěřte jim, kdyby se jim to podařilo v což zásadně nevěřím, budou se opět vymlouvat, tentokrát na pana Babiše, dříve se vymlouvali na komunisty , proč si opět musíme utáhnout opasky, aby samy mohli opět krást.

  • A Babiš se zase vymlouvá na ně a tak to jde dokola, ale to, co nosíš na krku, to nikdy nepochopí!

 16. Vážení, můj první příspěvek jste zrušili, proč? Demokratický blok, demokracie se opět dere ke korýtkům, Pan Fiala a ostatní se na vládnutí klepou jako aspik na šunkovém závitku. Již jste nám předvedli co dokážete. Nedej bože , kdyby se vám to podařilo znovu v což nevěřím, začali by jste se tentokrát vymlouvat na pana Babiše, dříve jste se vymlouvali na komunisty, proč si musíme opět utáhnout opasky, aby vy jste mohli opět rozkrádat.

   • Ono je zde vlastně vše vulgární. Začíná to už samotným obsahem a podstatou článku. Komentáře bychom pak mohli považovat za postraumatické blábolení z nemohoucností nad svým osudem.
    A bude líp…..

 17. Kdo schvaluje jednotlivé komentáře? To musí být ,,ten opravdový demokrat“. Kdo nejde s námi, jde proti nám, že? Ale to už tady jednou bylo. Demokratická cenzura. Bravo jen tak dál.

 18. Většina diskutujících jsou tvrdí komunisté a také velmi lehce manipulativní lidé ovlivnění sloganem „stokrát opakovaná lež se stává pravdou“. Současné opoziční strany, tedy vlastně ODS, vládla od roku 1993 pouze cca 11 let. Ostatní roky vládly stávající vládní strany. Tedy ČSSD a ANO za pomoci KDU, nebo komunistů. Pravicové vlády vždy vládly v období krizí nejen v ČR. To se jiným vládám nestalo. To bylo jediné štěstí. Potkat to Babiše, tak se poserete.

 19. Samozřejmě, že ekonomika a platy nemohou strmě růst věčně. Jelikož však několik let nejsou u moci ODS a TOP 09, prostředky, které by byly rozkradeny jsou použity na růst ekonomiky a na zvýšení životního standardu. Pokud by byla opoziční chátra spokojena, nebyla by to opozice, proto musí neustále brečet. Nic závidění hodného.

  • Ikdyby tady nebyl Babiš a ANO tak ekonomika poroste proboha. Problém je v tom že se nešetří a ne investuje do budoucna a tim ČR na to doplatí všichni. Je dobrě že se přidává důchodcům ale nesmí to skončit u nich protože ti stát už nespasi. Chtělo by to přemýšlet.

 20. ukradli za 30 let důchodcům 22%. až jim ho vrátí budou se mít o hooodně líp. důchodový fond byl rozkraden hned po r 1990

  • Ještě pořád to tvoje hlava nepobrala, že žádný „důchodový fond“ nebyl a ani teď není?

  • Třetina národa bohužel ještě nepochopila, jak ten estébák populisticky nakupuje hlasy do dalších voleb a zadlužuje zemi. On ten dluh vzniká velmi skrytě. Hospodáření státu je na první pohled skoro vyrovnané, ale došlo k rozpuštění rezerv a dřívějšímu výběru některých plateb. Za chvíli začne dusit živnostníky, protože nebude z čeho brát. Nepočítám-li nové státní dluhopisy s dalším zadlužením. Ty lze vydat kdykoliv.

 21. Zase se tady píše o někom zo Sloveska, ktorý „bohatým bral a chudým mával“.
  Pěknou neděli všem??.

 22. Pán Bůh zaplať za p. Babiše. Ať vládne dlouho a má pevné zdraví. Konečně je nám lépe a bude ještě líp.

   • A kam až vidíš, ty jasnovidče. Nejsem důchodce, ale za svůj život již můžu porovnávat. A věř, že mé porovnání skutečností vidí dál, než ty do budoucna. Teda pokud nemáš věštěckou kouli. Ani prognostici ti nepředpoví o mnoho víc, než je současnost. Papa chytrolíne 🙂

 23. Vidím, že sympatizantům burešovi sekty stačí jen ten pocit, že to ve volbách někomu natřeli. A dobře jim tak. Jejich nuzné životy se jim stejně nezmění. Ta jejich jednoduchá mantra, že bureš může za všechno dobré a ostatní za všechno zlé je úsměvná. Nechápou, za ten svůj marasmus si můžou pouze a jedině sami. Ikdyby jim Bureš vládnul třeba sto let, nikdy se z té své mizérie nevyhrabou. Nikdy. Přeji hezký den.

 24. Problém není ani Babiš jak Evropská unie a její nařízení. Povinné zavedení elektrických aut od roku 2030,kdy je plánováno zákaz pohybu spalovacích motorů po silnicích způsobí,že státu klesne výběr daní za pohonné hmoty a taky tím,že už nebudeme automobilová velmoc.Velmoc na el. auta je Tesla a Japonsko.Další rozvoj robotizace zas zvýší počet nepracujících,kteří dosud odváděli daně a naopak budou čerpat podporu od státu.Za 20 let už stát nevybere ani polovinu co dnes a vybrané peníze budou sotva stačit na chod státu to je plat politiků,všech státních zaměstnanců a jen údržbu silnic a veřejného majetku.Na důchody prostě nezbude nic.Politici tohle dávno ví a proto se nikdo nehrne do reformy důchodů,protože časem žádné nebudou.Opak je Polsko,které vsadilo na výrobu potravin a ty se budou prodávat vždy.Potraviny budeme kupovat i za 30 let.Elektrické auta nikoliv,pokud bude nezaměstnanost 30% kde veznou lidi 1,5 mil. na Teslu?Lezení do zadku USA se nám jednou šeredně vymstí!Politici jen zachraňují padající ekonomiku USA,že povinně státy Evropy kupují zbraně od USA(Česko má jejich vrtulníky) a povinně nutí občany do el. aut což je zas většinou výrobek USA.Až nebude na důchody tak už bude pozdě!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?