Peníze už nedělají peníze jen ultra bohatým, říká šéf on-line investiční platformy

Rozhovor
Možnost skutečně investovat, nejen paběrkovat se spořením, se rozšíří většímu počtu lidí. „Člověk už nemusí být multimilionář, aby peníze, co mu zbývají, rozhodil na více front a sklidil výnosy i větší než z nájmu,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz Radim Krejčí, šéf investiční platformy Portu Gallery, která patří do skupiny WOOD & Company.
Radim Krejčí, šéf investiční platformy Portu Gallery. Foto: FAEI.cz

Co je podle vás nejdůležitější pro menšího investora?
Pro investice je klíčové to, aby výnos nesežrali poplatky obchodníků a náklady. Máme to u zlata, akcií, prostě u všeho. I v Česku se bude do deseti let, stejně jako v USA, už běžně on-line investovat bez bankéřů, bez tradičních poradců a bez vstupních, výstupních a jiných poplatků. Investování se zlevní, zefektivní a zpřístupní většímu počtu lidí díky mobilním aplikacím, kde v každém okamžiku můžete nakupovat, prodávat, mít přehled, komunikovat se správcem svého portfolia, a to vše za jasnou a nijak závratnou cenu.

Kdo je tzv. retailový investor, spotřebitel a bohatý investor?
Opravdu bohatý investor je z našeho pohledu člověk, který má volných padesát miliónů korun.
Takových lidí ale není zase tak mnoho. Proto jsme se zaměřili na retailovou investiční platformu, kde lze investovat již od jedné koruny.
To znamená, že i na věci, jako je třeba veterán za 2,8 milionu korun, sbíráte peníze od úplně drobných investorů, jimž prodáte certifikát potvrzující daný podíl.
A když za pět let veterána prodáte, jak doufáte se ziskem, tak profit se podle podílů rozdělí.

Pokud vám tedy přinesu jednu korunu, tak to je pro vás opravdu zajímavé?
Upřímně, člověk s jednou korunou až ta zajímavý není. Dáváme tím ale najevo, že investování demokratizujeme, otvíráme širším masám.

Kolik vám tedy mám přinést, abych zajímavý byl?
Čím více tím lépe. My ale na rozdíl od bank nechceme klienty segmentovat na chudé, středně bohaté, bohaté a extrémně bohaté. Neděláme rozdíly v cenách našich služeb pro tyto třídy, jako to dělají banky. U investování to běžně chodí tak, že ti bohatší dostávají kvalitnější servis. A tyto rozdíly chceme mazat.

Kolik klientům vyděláváte?
Nejsme spoření, kde má klient málo, ale jisté. My negarantujeme, že hodnota investice nemůže i klesnout. Nicméně dokážeme posoudit a nastavit online vaši skladbu investic – portfolio – tak, že zatímco jedno želízko v ohni klesne, jiné dobře vydělají. To znamená, že roční výnos může být pět procent, anebo také dvanáct procent.

PSALI JSME:
Investiční slovníček: Pojmy, které by začínající investor měl znát

Pět procent ročního zhodnocení přinášejí opravdu dobře koupené a dobře pronajaté byty. Dvanáct procent dosahují v současnosti třeba výrobní haly… Na čem to děláte vy?
Co se zmiňovaného fondu týče, takový výnos jsme měli jeden rok. Kapitálové trhy ovšem rostou za posledních sto let v průměru o deset procent ročně. Proč tedy nedat peníze do amerického akciového trhu a nenamíchat si to s Evropou, držet deset patnáct let, a sklidit výnos osm deset procent ročně.

Všichni finanční pořád dokola opakují, že nejlepší je peníze rozhodit do více možností. Mít pestré menu. Co vy byste do toho investičního koláče všechno dal?
Když dáte na spořicí účet nebo na stavebko či penzijko pár tisíc měsíčně stranou, tak to není investování, ale spoření. Investice je o tom namíchat portfolio z akcií, dluhopisů, komodit, alternativních možností, jako jsou třeba starožitnosti, veteráni, v poslední době pak zlato. Případné ztráty v jednom aktivu kompenzuje růst jiných aktiv.

PSALI JSME:
Do dvou let bude zlato nejdražší v dějinách, prognózuje Citi

Máte v tomto mixu i nemovitosti?
Zatím ne, ale reality časem přidáme. Přesněji řečeno: Neděláme je zatím pro menší investory v Portu Gallery, ale WOOD & Company do nich samozřejmě investuje v rámci skupiny kvalifikovaných investorů. Je to pro investory od milionu korun výše. Spravujeme nemovitostní fond, který vlastní mimo jiné i obchodní centrum Harfa. Dále přibylo další pražské obchodní centrum Krakov. Další fond je zaměřený na kancelářské prostory a dosáhl výnosu i osmnáct procent za rok.

Zpět k menším investorům. Kolik on zaplatí vám za to, že vy se staráte a on sklízí?
Retailový investor nám platí jedno procento z investice ročně. Žádné vstupní ani jiné poplatky nechceme. Klient se o nic nestará, třeba o konverze měn. Jsme nezávislí.

Kolik máte investorů?
Jde o lidi, kteří nejsou aktivní obchodníci, nejsou spekulanti, ale chtějí zhodnocovat peníze. V Portu Gallery, která běží rok, máme pět tisíc uživatelů. Ve velké skupině jsou to tisíce: Ultra bohatí a instituce.

Co vás nejvíce vzalo za srdce v alternativních investicích?
Veteráni, housle, obrazy. Na každou tuto sféru máme ovšem investiční komisi, která to vybírá. Není úplně snadné pěkné kusy najít a vybrat. Jsou to ale někdy i věci, jako kartičky amerických sportovců, jež se vkládaly do balíčků cigaret. Jenže pak to musel výrobce stáhnout, protože to bylo označeno za neetické. A nedávno se vydražila taková kartička z 20. let minulého století za 200 tisíc dolarů. Opravdu vzácné housle mají cenu třeba milion eur, ovšem mají potenciál, že později se prodají za trojnásobek. Je to ale velká věda, kde cenu dané věci ovlivňuje i příběh.
Takže pokud veterán má původní lak, servisní záznamy, je jedinečný, existuje ho co nejméně kusů, a třeba vyhrál ve slavném závodě, jsou to přesně ty náležitosti, které z něj dělají raritu. Jen to, že je nějaké auto staré, ještě nic neznamená.

Jak ty raritní věci vyhledáváte?
Musíte na to mít experty, kteří vědí, co a kde to koupit. Spousta věcí se kupuje v aukcích a musíte najít kousek, který je podhodnocený. Po půdách nechodíme, to neumíme.

Slyšel jsem, že velké finanční skupiny prodávají své nemovitostní portfolia a hromadí hotovost, aby s nástupem již očekávané recese mohli levně nakupovat. Vy to také tak cítíte?
Také se připravujeme na dobu levnějších nákupů. Když něco padá, investoři to hned začnou prodávat. Ti chytří to naopak přikupují. Například kupovat teď zlato je diskutabilní, když je na historických maximech. Ten, kdo koupil zlato před pěti lety, nakonec udělal dobře, protože v té době bylo „o ničem“. Výhodou investičních platforem oproti nákupu třeba jednoho nájemního bytu je, že se o své peníze nemusíte starat a že jsou rozloženy do více možností.

Když jste ale koupili veterána a prodáváte už podíly na něm, tak je nějak zabezpečený, že?
Ano, ve speciálním skladu na veterány. Je v Čechách, ale neřeknu kde.

PSALI JSME:
Nejslavnější Bondovo auto je tento týden na prodej

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nekalé praktiky emitentů

Boom státem zcela neregulovaných emisí tzv. podlimitních firemních dluhopisů zapříčinil vzniku řady pochybných firem, které s pomocí klamavých a agresivních praktik emitují vysoce rizikové dluhopisy. Navenek lákavé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru