Penzijní fondy v roce 2021? Velký propad konzervativních fondů, zisk přinesly jen ty rizikové

Analýza
Účastníci doplňkového penzijního spoření, kteří v roce 2021 vsadili na konzervativní fondy, nebudou výsledky jejich hospodaření potěšeni. Většina těchto fondů skončila v mínusu. Dlouhodobá solidní výkonnost je totiž spojená s vyšším rizikem. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services.
Z přehledu výkonnosti jednotlivých fondů je zřejmé, že téměř polovina z nich skončila loni se záporným výsledkem. Jde především o konzervativní fondy, v jejichž portfoliích dominují vládní dluhopisy a nástroje peněžního trhu. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Vzhledem k rychle rostoucí inflaci koncem roku 2021 byl výkon fondů ještě ostřeji sledován, informovala redakci FAEI.cz Eva Svobodová, tisková mluvčí finanční skupiny Uniqa. Podle ní mělo 14 ze 34 účastnických fondů penzijního spoření na českém trhu za loňský rok záporný výnos.

Na trhu bylo loni necelých deset subjektů poskytujících tuto finanční službu, mezi nimi od ledna 2021 i Uniqa penzijní společnost, která je nástupcem AXA penzijní společnosti (vzniklé v roce 2007 jako AXA Penzijní fond transformací z předchozích společností Winterthur a Credit Suisse Life & Pensions, pozn. aut.), jejíž převzetí bylo završeno v říjnu 2020 a k přejmenování došlo loni v lednu.

Inflaci loni porazilo 13 fondů, přičemž reálné zhodnocení přinesly jen vyvážené či dynamické fondy, které investují do nástrojů, jako jsou akcie, ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) apod. Ti, kdo mají peníze v konzervativních nebo dluhopisových účastnických fondech, loni skončili většinou v mínusu, potvrdila analýza portálu Peníze.cz.

PSALI JSME:
Předčasný důchod se kvůli pandemii stává hitem

„Účastnický nebo transformovaný fond využívá v České republice téměř polovina lidí,“ informoval naši redakci Václav Šimek, analytik společnosti Freedom Financial Services. Tzv. třetího pilíře se důchodového systému účastní 4,41 milionu lidí. Z toho je téměř třetina (31 %) v režimu účastnických fondů doplňkového penzijního spoření, které od roku 2013 nahradilo penzijní připojištění.

Celkově mají lidé v penzijním spoření uloženo 556,53 miliardy Kč, z čehož je zatím jen asi 94,5 miliardy Kč v účastnických fondech. V rámci třetího pilíře jde o přibližně 14 procent veškerých úspor na penzi, připomněl Šimek. Pokud bychom chtěli jednotlivé účastnické fondy rozlišit podle rizikovosti, lze využít standardizovaný ukazatel SRRI, který povinně vykazuje každý fond.

Účastnické fondy doplňkového penzijního spoření mají dvě základní linie. Za prvé jsou to povinné konzervativní fondy, které musí podle zákona (407/2011 Sb.) nabízet každá penzijní společnost. Druhou skupinu tvoří fondy, jež nejsou v zákoně o doplňkovém penzijním spoření upraveny speciálním paragrafem.

PSALI JSME:
Do penze již v 60 letech? Pomůže předdůchod

„Ukazatel SRRI může nabývat sedmi hodnot, přičemž 1 je ‚nejbezpečnější‘, respektive méně volatilní, a 7 ‚nejrizikovější‘, tedy více volatilní. V Česku existuje pouze jeden fond, který má skutečně velmi nízkou volatilitu stupně 1. Na opačném konci spektra stojí opět jediný fond, který se vyznačuje velmi vysokou volatilitou stupně 6,“ vysvětlil Šimek.

Tak třeba Dynamický účastnický fond Generali má podíl akciové složky 82,2 procenta, peněžní trh a dluhopisy pak tvoří 17,8 procenta. Na vrcholu „dynamické“ strategie lze jmenovat například Globální akciový fond společnosti Conseq, který má dle posledních publikovaných údajů v akciové složce alokováno 96,4 procenta a v ostatních aktivech pouze 3,6 procenta.

Hodnotu SRRI musí každý účastnický fond pravidelně přepočítat. Oproti roku 2020 změnili SRRI dva fondy. Oba se přesunuly z kategorie SRRI 5 do kategorie SRRI 4. Jde o dynamické fondy společností Allianz a České spořitelny a změnu zapříčinila realokace portfolia. Nemalé rozdíly mezi penzijními fondy však panují také v regionální struktuře aktiv a v dalších pohledech na složení jejich portfolií.

PSALI JSME:
Jak odcházet do důchodu se šesti miliony? Záleží na vašich rodičích

Z přehledu výkonnosti jednotlivých fondů je podle Šimka zřejmé, že čtrnáct z nich, tedy téměř polovina, skončila za rok 2021 se záporným výsledkem. Jde především o konzervativní fondy, v jejichž portfoliích dominují vládní dluhopisy a nástroje peněžního trhu. Záporný výsledek u těchto fondů je dán především vysokou inflací, zvyšováním základních sazeb České národní banky (ČNB) a souvisejícím vývojem trhů.

Naopak všichni klienti, upozornil, kteří investovali do „rizikovějších“ fondů kategorie SRRI 4, 5 a 6, skončili s kladným výsledkem. „Některé fondy dosáhly i dvouciferného zhodnocení. Například Akciový fond Uniqa vykázal 24,46 procenta, Globální akciový fond od Consequ 23,4 procenta, čímž výrazně překonaly inflaci. Hranici dvaceti procent překonaly celkem čtyři fondy a další čtyři dosáhly na více než desetiprocentní zhodnocení,“ dodává Václav Šimek.

Podle něj se tak potvrzuje, že pro mladší klienty s dlouhým investičním horizontem nemá význam spořit na penzi v rámci konzervativních účastnických fondů. „I za cenu vyšší volatility se dlouhodobě vyplatí dynamické strategie, které v delším horizontu dávají šanci na překonávání inflace a rozumné zhodnocení takto investovaných úspor,“ doporučil analytik.

PSALI JSME:
Přispívá vám zaměstnavatel na životní pojištění nebo na penzi?

To naší redakci potvrdil i Peter Socha, předseda představenstva Uniqa penzijní společnosti, podle nějž letos bude racionální zaměřit se na dynamické a vyvážené fondy, protože jen v nich lze dosahovat vyššího zhodnocení, které inflace nevymaže.

„Toto doporučení platí hlavně pro mladší účastníky s dlouhým horizontem spoření do budoucna. Současně bych všem poradil optimalizovat penzijní spoření s ohledem na státní podporu a daňové odpočty, je-li to možné,“ uvedl.

Zvyšování základní sazby ze strany ČNB bude podle něj ještě pokračovat, a i inflace dostane na začátku roku další impuls především prostřednictvím nárůstu cen energií. Dalším otazníkem bude, jak uvedl, i vývoj na trhu práce. U výnosů konzervativních fondů bude letos záležet na dalším směřování monetární politiky ČNB, která od podzimu 2021 vyrazila do boje s inflací.

PSALI JSME:
Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.