Penzistům se blýská na lepší časy. Vyšší růst důchodů však zatíží státní rozpočet

Názor
Mimořádné zvýšení důchodů v průměru o 900 korun se budoucím státním rozpočtům prodraží. Ve střednědobém výhledu let 2020 až 2022 bude muset být vyčleněno dodatečných 22 miliard korun.
Návrh zákona je konstruován tak, aby se relativně více posílily příjmy poživatelů nízkých důchodů oproti penzistům s vysokými důchody. Foto: Pixabay

Růst důchodů zvýší spotřebu domácností a tím popožene tempo růstu hrubého domácího produktu. Penzisté podstatnou část navýšených důchodů utratí v české ekonomice a tím podpoří tržby firem.

Problém však spočívá ve skutečnosti, že vláda hodlá v budoucích letech hospodařit se schodkem, takže navyšování důchodů je prováděno na úkor rozpočtové kázně.

Poslanci se dnes budou věnovat třetímu čtení návrhu zákona o důchodovém pojištění, který by měl zajistit zvýšení průměrného starobního důchodu o 900 korun. Tohoto navýšení by se penzisté měli dočkat v pravidelném termínu v roce 2020 a to i v případě, že úhrn částky zvýšení základní výměry důchodu a částky zvýšení procentní výměry důchodu nedosáhne stanovené výše 900 korun.

Tímto návrhem by se měla vyřešit situace, kdy dochází k poklesu poměru průměrného starobního důchodu vůči průměrné mzdě. Zatímco v roce 2013 tento poměr dosahoval výše 42,3 procenta, v loňském roce to bylo již jen 37,9 procenta. Náprava by měla být zjednána skrze mimořádné zvýšení procentních výměr důchodů. Bude přitom zajištěno, aby penzistům při souběhu nároků na výplatu více důchodů náleželo mimořádné navýšení procentní výměry pouze jednou.

PSALI JSME:
Třetina Čechů se bude muset v důchodu spolehnout jen na státní penzi. Anebo dál pracovat

Návrh zákona je konstruován tak, aby se relativně více posílily příjmy poživatelů nízkých důchodů oproti penzistům s vysokými důchody. Tím bude v systému důchodového pojištění utlumován princip zásluhovosti. Ten zajišťuje, aby lidé, kteří do důchodového systému odvedli více peněz, z něj i více peněz mohli čerpat. Naopak bude posílen princip solidarity, který zajišťuje přiměřenou výši důchodů všem lidem bez ohledu na to, kolik peněz do důchodového systému odvedli.

Navrhované opatření bude mít významné dopady na státní rozpočty. V roce 2020 se zvýší výdaje na důchody o 7,0 miliardy korun. V následujících letech bude vlivem tohoto opatření docházet k dalšímu pozvolnému navyšování výdajů na důchody. Státní rozpočet v roce 2021 bude muset najít dodatečných 7,3 miliardy korun a v roce 2022 již dokonce 7,8 miliardy korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Penzijní fondy: Neznalost připravuje většinu Čechů o peníze

Sdílet:
  1. Jasně pro mnohé ano, ale já budu příští rok JEN 11,5 – opradu to budou lepší časy? Co myslíte páni z parlamentu, chcete také z toho žít?

  2. No to je bezva. Průměr je krásné slůvko. Co takhle použít medián nebo modus? Peníze najdete jednoduše, a to zvýšením pokut za rychlou jízdu, ubrání platu poslancům, atd.

  3. Když státní rozpočet unese rozkrádání státních peněz, tak zvýšené důchody pro něj nebudou až tak náročné.

  4. Jsem ráda i za to málo.Já patřím určitě mezi ty, co mají nízké důchody.Cele roky jsem pracovala, starala se o děti, muže a nakonec nemoc.Když zaplatím nájem, který je vysoký, i před přízpěvek mi zbyde 4tis kč.Z toho se nedá vyjít, a už nedej Bože jit k zubaři….léky platím..No šílené.Babiš a CSSD aspon něco dávají,. ale minulé vlady nic a jen braly pro sebe! Že jim není hamba! Však ono na ně dojde-ale bohužel, dnes mají již nahrabané.Jenže…ten nahoře to vidí.Kde jsou fondy na kterém bylo moc peněz-proč není zajišten ten, co to rozkradl????? Vše zpět! A bude dobře..Proč se nic neděje..mlčí všichni.Sprostota……i my v důchodě máme právo v klidu žít.Karla

  5. Nereste kraviny duchodce s 12 tisim nemuzou do dd.nemaj na zaplaceni a deti doplacet nechteji.Kdepak je chyba…….

  6. Tak jo vše je krásné a všichni spokojení akorát mi nejde do hlavy jak je možné že můj roční příjem důchodu je stejný jako poslance za měsíc to není chyba to je v pořádku takhle jsme to chtěli děláte si srandu a myslíte to opravdu upřímě !!!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru