Mnohým Čechům se sice nechce doplácet u zubaře nebo jiného doktora, pokud ale jde o zdraví a pohodlí svého čtyřnohého kamaráda, jsou připravení výrazně provětrat svou peněženku. Nielsen Admosphere ve svém průzkumu zjistila, že průměrná domácnost utratí za psa bezmála 16 tisíc korun ročně, přesně 15 794 korun.
Pro srovnání: průměrná výše alimentů byla vloni podle dostupných informací 2,5 tisíc, tedy 30 tisíc korun ročně. Pokud by se tedy k „provozním“ nákladům za psa přidaly ještě pořizovací – zakoupení štěněte – může se „zvířecí“ částka bez potíží vyrovnat výživnému na dítě. Zvláště, pokud jde o zvíře s papíry.
Zvíře na dluh
To ostatně potvrzuje i citovaný průzkum agentury Nielsen Admosphere. Patnáct procent dotázaných sice uvedlo, že psa získalo úplně zadarmo, ovšem devět procent uvedlo, že za domácí zvíře utratilo více než deset tisíc korun. Průměrná částka, za kterou si Češi svého čtyřnohého společníka pořídili, činí 6 506 korun.
Většina dotázaných si psa pořídila z běžného příjmu (54 procent) nebo ze svých úspor (44 procent). Ovšem zbylá dvě procenta dotázaných připustila, že si musela na jeho nákup půjčit od příbuzných nebo finančních institucí. „Půjčka je v případě pořizování si psa málo obvyklá, přesto jsou každoročně v Česku desetitisíce lidí, kteří si na něj půjčí,“ potvrdil Pavel Klema, generální ředitel společnosti Profi Credit.
Že kvalitní plemeno opravdu stojí nemalé peníze, ukazuje žebříček, který vloni sestavila sociální síť pro zvířata PetSpace. Například Samojed vyjde na 85 až 235 tisíc korun. Ještě více je možné si připlatit za plemeno s celým názvem Kavalír King Charles španěl – horní hranice jeho ceny atakuje 300 tisíc korun. A například za Egyptského Faraónského psa zaplatíte mezi 50 a 140 tisíci korunami.
Nejdražší je krmivo
Z běžných provozních výdajů je pro chovatele nejvyšším výdajem nákup krmiva. Podle průzkumu za něj v posledním roce zaplatili v průměru 9 972 korun. Další významnou položkou v rozpočtu českých pejskařů jsou platby za návštěvy veterináře a následný nákup předepsaných léků. Tento výdaj činil za loňský rok v průměru 3 178 korun. Podstatným výdajem je také nákup různých pamlsků, hraček, vodítek či oblečků. Respondenti průzkumu uvedli, že za tuto položku vloni utratili v průměru 2 644 korun.
Nějaké zvíře má doma 64 procent Čechů. Nejčastěji jde ve čtyřiceti procentech domácností právě o psa. Na druhém místě s odstupem několika procent jsou pak kočky. Méně oblíbená jsou další živočichové: Králík, morče nebo rybičky.