Pět důvodů, proč letos dají Češi přednost dovolené v tuzemsku

Názor
Podle průzkumů letos většina Čechů stráví dovolenou doma, v tuzemsku. V kempu, na chalupě, cestováním po domovině. Existuje proto pět klíčových – a nejen ekonomických – důvodů.
Podle průzkumů letos většina Čechů stráví dovolenou doma, v tuzemsku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

1. V zahraničí číhají trable i rizika…

Cestování do zahraničí je stále omezované, z důvodu pandemie. Anebo je s ním spojena řada nepříjemností, od testování, po nutnost prokazovat očkování. Stále navíc číhá riziko nějaké nové, nebezpečné mutace, která se může objevit kdekoli ve světě. To některé Čechy odrazuje od cestování hlavně do exotických zemí.

2. Jazyk zahraniční destinace neovládají často zejména senioři

Zejména senioři se pak zdráhají cestovat z důvodu obavy onemocnění covidem v zahraničí. Často neumí pořádně jazyk, takže pobyt v zahraniční nemocnici či jen vyšetření u zahraničního lékaře je pro ně krajně stresující noční můrou, která má potenciál zkazit jim dovolenou, i kdyby po celou dobu jejího trvání zůstali zcela zdrávi.

3. Češi mají peníze, mnozí už také nově pořízené chalupy či karavany

Češi během pandemie spořili více než čtyřikrát rychlejším tempem, než v letech před ní. Jsou připraveni našetřené stovky miliard korun „pustit“ do ekonomiky, a to i na pořízení dovolené v zahraničí.

PSALI JSME:
Češi chystají dovolenou v kempech a karavanech. Jejich prodeje přes zimu narostly o 200 procent

Jenže protože v zahraničí, jak už víme, číhají trable a riziko, letos mnohem výrazněji než před pandemií upřednostní dovolenou doma v ČR. A to na vlastní či pronajaté chatě či chalupě, v kempu či autokempu, v obytném vozu nebo v karavanu.

Prodeje karavanů a obytných vozů rostou o stovky procent. Pandemie zesílila módní vlnu tuzemského chataření a chalupaření, které zažívalo renesanci už v letech před covidem, avšak během uplynulého roku jde vyloženě o boom.

Podporují jej vysoké cen realit ve městech, vnímaná vyšší zdravotní rizika života ve městech, jako je rychlejší přenos pandemické nákazy, nebo covidový rozmach distanční komunikace, výuky nebo home office.

4. Platformy typu AirBnb či home office zvyšují dostupnost a atraktivitu českého venkova

Ve své dosavadní síle se trend v tuzemsku trávené dovolené neudrží. Po odeznění pandemie dojde k návratu blíže k původnímu stavu, avšak nikoli na úplně původní úroveň. Některé změny, které covid přinese, zůstanou trvalé. Lidé budou intenzivněji svoji dovolenou trávit na chatách či chalupách v tuzemsku.

PSALI JSME:
Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně

Více než před pandemií také budou pracovat z domova. Dobrou investiční příležitostí bude nadále chata či chalupa zakoupená i s úmyslem pronájmu po podstatnou část roku skrze on-line platformy typu AirBnb.

5. Strach z inflace Čechy vede k utrácení za dovolenou, neboť se bojí znehodnocení úspor

Část z výše uvedeného spoření tvoří odložená spotřeba, další část pak opatrnostní úspory. Tato druhá část je ovšem stále slabší, protože postupně mizí obava lidí z dramatického nárůstu míry nezaměstnanosti. Také se zmírňuje jejich obava z dalšího těžkého lockdownu.

Navíc vnímají zrychlující inflaci a fakt, že úroky na vkladech v bance zůstávají extrémně nízko. Aby zabránili požírání svých úspor inflací, budou tedy tím spíše a tím více peníze utrácet. Takže i proto oslabí opatrnostní motivace k tvorbě úspor.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů se chystá na dovolenou. Jak letos funguje cestovní pojištění?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Zahraniční vánoční dovolené jsou letos v kursu

Přes ztíženou epidemiologickou situaci a měnící se podmínky vstupu do turistických destinací nepolevuje zájem cestovatelů o lety ani v průběhu letošního prosince, resp. Vánoc. Mezi prosincem 2021 a začátkem ledna …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB