Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak stane, potřebují postižení občané a firmy dotčeného území okamžitou pomoc.
Postižení lidé dostanou od ministerstva pro místní rozvoj dotace až za dva miliony korun na hlavu, s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky pěti milionů korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zde je pět okruhů pomoci státu, jež je určena těmto lidem přímo. Ve výčtu tedy není zahrnuta například finanční pomoc v gesci ministerstva dopravy směřující na opravy veřejného majetku, jako jsou silniční komunikace nebo chodníky.

Ministerstvo financí: Daňový pardon 

Ministerstvo financí uleví postiženým občanům a firmám od daní. Posune jim splatnost daně z příjmu z konce června do konce srpna a posune také termín podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za měsíc květen o jeden měsíc. Rovněž promine zálohu na silniční daň, jež je splatná 15. července.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Dotace až dvou milionů korun na hlavu

Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí spustí program na obnovu obydlí po živelní pohromě. Postižení lidé dostanou dotace až za dva miliony korun na hlavu, s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky pěti milionů korun. Tyto peníze jsou určeny na pořízení nového bydlení nebo rekonstrukci tohoto stávajícího. Celkově je na tento program vyčleněno 420 milionů korun.

PSALI JSME:
Lidem na Břeclavsku a Hodonínsku pomáhá celá republika

Lesy ČR: Dřevo zdarma pro zasažené, anebo peníze

Státní podnik Lesy ČR, který daruje lidem postiženým lidem až 50 kubíků kulatiny, kterou mohou využít při stavbě nové střechy, nebo finanční dar ve výši sto tisíc korun. Kubík stavební kulatiny nyní vyjde zhruba na 2500 korun. Každá postižená domácnost navíc může požádat o 20 kubíků palivového dříví zdarma.

Úřad práce: Až 58 tisíc korun okamžité pomoci

Příslušné úřady práce od včerejšího rána vyplácí okamžitou pomoc pro lidi v nouzi. Jedná se až o 58 tisíc korun na osobu. Přímo v zasaženém terénu se pohybují mobilní týmy, včetně sociálních pracovníků, které se snaží vyplatit hotovost i přímo na místě, po prokázání se občanským průkazem.

Správa státních hmotných rezerv: Kontejner nouzového přežití

Vyslala do postižené oblasti kontejner nouzového přežití. Je vybavený kuchyňkou, sociálním zařízením jako sprcha či WC, základními potravinami.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úvěr za půl procenta nebo 50 tisíc na cokoliv. I takovou pomoc nabízejí firmy po ničivém tornádu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru