Pětiletý vývoj ceny zlata a ropy

Názor
V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy pak velmi tvrdě pověřila loňská koronakrize.
V případě zlata a ropy investoři místo jasných faktů podle Jana Dvořáka volí spíše „pověst“, kterou tyto komodity mají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zlato řada lidí vnímá jako investice omezující riziko, tedy velmi podobně jako nemovitosti. Pokud se ale podíváme na vývoj zlata v dolarech za posledních pět let, tak je patrná vysoká kolísavost, včetně růstových let 2019 a 2020.

Zlatá horečka s kolísavou teplotou

Od roku 2016 do poloviny roku 2019 docházelo k fluktuaci ceny zlata v rozmezí přibližně 150 dolarů za unci. Cena z léta 2016 byla z dlouhodobého pohledu překonána až v polovině roku 2019, tedy po třech letech.

V létě 2019 započal růst ceny zlata kvůli spekulaci, že americká centrální banka Fed zastaví zvyšování úrokových sazeb zahájené v roce 2016 a přistoupí k jejich snižování. Na úroveň blízkou nule byly úrokové sazby skokově sníženy v březnu 2020. Důvodem byla podpora ekonomiky. Cena zlata následně reagovala prudkým vzestupem.

PSALI JSME:
Senzací roku 2020 bylo zlato

Zde je nutné připomenout, že dlouhodobé držení zlata není investicí přinášející pravidelný výnos. Ten je v případě držení zlata generován pouze růstem jeho ceny. Navíc pokud chce investor zlato ve fyzické formě, musí do výnosu zahrnout náklady spojené s jeho držením, respektive uskladněním, například v bezpečnostních schránkách.

Pětiletý výnos z držení zlata činil devět procent ročně. Na první pohled se to může zdát velmi dobré, ale pětiletý výnos z jeho držení je celý postaven na růstu v posledních dvou letech z výše uvedených důvodů. S investicemi do nemovitostí je volatilita této komodity nesrovnatelná.

Cena ropy za duben 2020 se zapíše do historie

Ceny obou hlavních typů ropy (WTI a Brent) na světových trzích měly velmi podobný vývoj a nárůst ceny. Oba typy ropy začínaly v roce 2016 na ceně přibližně 50 dolarů za barel. Vývoj ceny byl ve sledovaném pětiletém období velmi volatilní.

PSALI JSME:
Ropa v roli černé ovce

Milník nastal 20. dubna 2020, kdy byla cena ropy WTI dokonce v záporných číslech. To se ještě v historii nestalo a otázkou je, zda se v budoucnu taková situace bude opakovat.

Růst ceny za pětileté období tedy činí u ropy WIT 25 procent, u ropy Brent na úrovni 33 procent. Minimální pětileté ceny byly dosaženy v polovině dubna loňského roku, kdežto ke konci roku 2018 ceny ropy Brent atakovaly 90 dolarů za barel.

Jak ukázaly příklady výše, tak v případě zlata a ropy investoři místo jasných faktů volí spíše „pověst“, kterou tyto komodity mají: Investice, která odolá jakékoli krizi.

Autor je Head of Research Salutem Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Strach z inflace popularizuje fyzické zlato

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.