Pětina Čechů už platí mobilem. Hotovostí ale stále více než polovina

Češi jsou otevřeni inovacím. Oproti loňskému roku narostl počet lidí využívající „chytré“ způsoby placení – mobilem dnes platí pětina Čechů a na 82 procent lidí upřednostní bezkontaktní platbu kartou. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu České bankovní asociace (ČBA) zaměřující se na platební zvyklosti Čechů.
Hotovostí platí 55 procent Čechů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Okamžité platby si za poslední rok vyzkoušely téměř dvě třetiny Čechů a více než polovina populace by vnímala jako přínosnou novinku zavedení plateb na mobil. Navzdory otevřenosti k inovacím se Češi ale nechtějí vzdát hotovosti. Dvě třetiny lidí by její zrušení dokonce považovaly za omezení svobody.

Češi jsou tradičním i moderním národem zároveň. Na jedné straně jsou otevřeni inovacím, na straně druhé se odmítají vzdát již tradičních způsobů placení. Nejrozšířenějším platebním prostředkem stále zůstává debetní platební karta (69 %), využívána je však často i hotovost, kterou platí 55 procent Čechů.

Oproti předchozímu roku podle aktuálního průzkumu ČBA pokleslo využívání kreditních karet, a to o tři procentní body (17 %). Tuto skutečnost potvrzují i statistiky Sdružení pro bankovní karty (SBK), které za loňský rok evidují pokles plateb kreditními kartami o více než 600 tisíc, v objemu pak o více než 2,1 miliardy korun.

Moderní způsoby placení v oblibě

Stále větší oblibu u Čechů získávají moderní způsoby placení, zejména platby přiložením mobilního telefonu. Tento způsob využívá skoro pětina Čechů a jejich počet stále roste. Téměř dvě třetiny z těch, kdo platby mobilem využívají, přitom platí pomocí aplikaci Google Pay (58 %), třetina využívá Apple Pay a desetina pak speciální aplikaci své banky.

„Pozitivní vztah lidí k těmto novinkám podpořila částečně i pandemie koronaviru, během které se náš život přesunul do on-line světa a většina lidí se musela přizpůsobit řadě věcí, na které nebyla zvyklá,“ komentoval výsledku průzkumu Tomáš Hládek, gestor Komise ČBA pro platební styk.

„Kromě peněženky je právě mobilní telefon věc, kterou při sobě neustále nosíme a využíváme. Podle našeho průzkumu využívají tuto možnost zejména mladí lidé, takže se dá předpokládat, že počet uživatelů poroste, a to přímo úměrně s tím, jak budou stárnout další generace,“ uvedl Hládek.

Hotovosti se Češi jen tak nevzdají

Využívání hotovosti během pandemického roku nekleslo, právě naopak. Podle statistik České národní banky (ČNB) je hotových peněz v oběhu čím dál více, v loňském roce to bylo přes 711 miliard korun, což je meziroční nárůst o rekordních 67,5 mld. Kč. Dosud nejvyšší roční nárůsty oběživa byly přitom v roce 2016 (o 46,6 mld. Kč) a v roce 2008 (o 45,5 mld. Kč).

„Výše oběživa i jeho struktura byly v minulém roce jednoznačně výrazně ovlivněny pandemií covid-19. Enormní nárůst se dá vysvětlit tím, že jsme se potýkali se situací, která byla nová, a nikdo nevěděl, co očekávat. Lidé se zkrátka báli a hromadili hotovost pro případ nejhoršího,“ uvedl Hládek a dodal, že podle informací z ČNB růst oběživa i nadále poměrně rychle pokračuje.

Během pandemie změnili Češi i své zvyky týkající se výběrů z bankomatů, které mají vliv právě na výši oběživa. Vybírali méně často, zato vyšší částky. To dokládají i data SBK, podle kterých v loňském roce poklesl počet výběrů o více než 36 milionů, průměrná vybraná částka pak meziročně narostla o více než 500 korun.

Zrušení hotovosti? Omezení svobody!

Podle průzkumu ČBA z bankomatů někdy vybírá devět z deseti Čechů. Nejčastěji vybírají hotovost na měsíční bázi (43 %). S dostupností bankomatů ve svém okolí je přitom spokojeno 80 procent lidí. Co se týče zkušenosti s tzv. vkladomaty, tak tu mají více než dvě pětiny Čechů (43 %).

O tom, že Češi lpí na tradičních hodnotách, svědčí i jejich názory na hotovost, které se nechtějí vzdát. Necelá čtvrtina (23 %) si sice myslí, že by jim zrušení hotovosti zjednodušilo život, naopak dvě třetiny populace by její případné zrušení vnímalo jako omezení svobody. To je téměř jednou tolik než v loňském roce.

„Tento nárůst můžeme přisuzovat pandemii a změnám ve vnímání u pojmu „svoboda“. Jde především o to, že nemalá část populace se cítí být různými restrikcemi poškozena, omezována, a to může mít i vliv na jejich vnímání toho, co svoboda je a co ne. Lidé jsou na to nyní zkrátka citlivější, než v době, kdy jim práva, alespoň z jejich pohledu, upírána nebyla. Z hlediska sociodemografie jde nejčastěji o lidi ve věku 36 až 44 let,“ sdělil k průzkumu Michal Straka, specialista agentury Ipsos na finanční trh.

Mladí si nechávají strhnout poplatek

Nejrozšířenějším způsobem placení na internetu je nadále platba kartou skrze platební bránu (58 %). Neupustili jsme ale ani od zadání příkazu v internetovém bankovnictví (36 %) či dobírky (32 %). Zájem Čechů o platby kartou na internetu potvrzují i dostupná data SBK, podle kterých za loňský rok vzrostl počet těchto internetových transakcí o 71 milionů na 211 milionů, z hlediska objemu šlo o 194 miliardy korun.

„K placení kartou na internetu využívají Češi běžně svou debetní kartu spojenou s běžným účtem (85 %), kreditní kartu využívá jen 11 procent Čechů. Dobrou zprávou je, že většina (85 %) má pro platby na internetu nastavený limit, nejčastěji 20 tisíc,“ upřesnil Straka.

„Z dat víme například i to, že platební bránu využívají častěji lidé, kteří mají předplacené internetové služby, za které si provozovatelé pravidelně a bez nutnosti zadání příkazu do bankovnictví strhávají poplatek. Tyto služby využívá na 28 procent Čechů, nejčastěji pak mladí lidé ve věku 18 až 35 let,“ doplnil specialista.

Dobírka i bankovní příkaz na ústupu

Přestože počet těch, kteří své nákupy platí na dobírku, klesá, tento způsob podle Tomáše Hládka zcela nevymizí. Je vhodné jej například využít v případě, pokud u internetového prodejce nakupujeme poprvé, jedná se pro nás o velmi vysokou částku nebo recenze na obchodníka nejsou zcela pozitivní.

Obezřetnost je v případě nakupování u neznámých prodejců rozhodně na místě a situaci nám v tomto ohledu ulehčí i fakt, že mnoho doručovatelů dnes již disponuje karetním terminálem.

Pro nákupy na internetu používají Češi nejčastěji počítač či notebook (68 %), což lze přisuzovat většímu uživatelskému komfortu v podobě přehlednosti. Na 78 procent Čechů má své zařízení zabezpečeno proti napadení hackera.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. IR Ing. René Ehlen

  Mít peníze znamená něco mít a platit znamená něco ztratit a něco jiného získat. Bohužel platit mobilem nebo kartou znamená možná něco získat a možná něco ztratit! Do poslední chvíle nevíte jestli to klapne, ale v každém případě to není zadarmo! Firmy které provozují karty musí dostat zaplaceno a i placení mobilem něco stojí! Když to není přímo evidentně stržený poplatek, tak je to promítnuto v ceně zboží nebo služby a to i v tom případě, kdy to vypadá, že Vám platbou elektronickou někdo něco vrátí!! Ano vrátí, ale jen část toho co jste před tím zaplatili navíc! Takže plaťte jen penězi! Za prvé nikdo nebude vědět co a kde zrovna děláte a za druhé firmy jako VISA nebo MAESTRO atd. příjdou o podstatnou část svých příjmů! A to za to stojí!!!

 2. Ho Honza

  Z principu budu platit vyjma nejnouzovějších případů (tedy nečekaného vydání při absenci hotovosti a nemůžnosti vybrat si ji rozumně poblíž) vždy hotově. Ať se pak diví oslové, co si pozérsky pípají kartičkou či mobilkem, že o nich každý ví, kde byli, co kupovali, jestli náhodou nebyli ve kšeftě, když měli karanténu…

  A těm, kdo pindají, že ať jsou klidně šmírováni, když nic špatného nedělají, bych doporučil nechat si dát do sprchy kameru. Nač soukromí, nač anonymita…

  A jinak vypadne-li někde net, hotovostí zaplatím a s papírkem ať si klidně vytřou zadek, já předám peníze a odcházím se zbožím. Kartičkáři můžou vesele čekat, až se net/EET/elektrika obnoví.

 3. Jára

  Rozhodně chci mít v peněžence peníze a pro nečekaný výdej i kartu,ale své peníze chci mít a né, aby byly někde v éteru.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB