Pětitisícová státovka se vydražila za rekordních dvanáct milionů

V internetové aukci se včera prodala pětitisícová státovka z roku 1919 za rekordních dvanáct milionů korun, tedy za dvanáctinásobek vyvolávací ceny. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ říkal ještě před čtrnácti dny Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com, která bankovku dražila pro svého klienta.
V současné době je na světě v soukromých a veřejných sbírkách pouhých 36 těchto sběratelsky mimořádně ceněných pětitisícovek. Foto: Archív

Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 korun. Po dlouhých 26 letech tak měli včera sběratelé unikátní příležitost k zakoupení tohoto nejvzácnějšího československého papírového platidla.

Mezi sběrateli je totiž pouze 13 státovek, zbylé exempláře vlastní právnické osoby, u nichž se nedá očekávat, že by se chtěly angažovat na sběratelském trhu. Jde například o Českou národní banku, Národní muzeum či Zemské muzeum Olomouc apod.

Výjimečná červená pětitisícovka byla vydána 15. dubna 1919 a v oběhu byla pouze do roku 1921. Jde o státovku, čili bankovku vydanou státem a nikoliv centrální bankou. Autorem většiny státovek z roku 1919 byl Alfons Mucha, a proto jsou mezi sběrateli známy jako „Muchovky“.

Není tomu tak ale u této pětitisícovky, která na líci nese stejný motiv, jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902 – a sice secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové.

Na internetové aukci (kvůli současné koronavirové situaci – pozn. red.) se včera dražilo celkem 570 papírových platidel, která se vyskytovala na území dnešního Česka v letech 1762-2019. Dražba obsahovala kompletní nabídku všech bankovek 20. století. Dalším unikátem byla státovka o nominální hodnotě 500 Kč z roku 1919, jejíž vyvolávací cena byla 200 000 Kč a která se vydražila za milion a půl.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Petr

    Nepochopitelné…..Někdo nemá ani 50000 kč na lepší auto a musí jezdit skoro 30 letým autem do práce a tady si někdo dá za papírek 12 mil. kč.Kapitalismus je divná doba…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB