Philip Morris: Návrh dividendy ve výši 1 310 korun

Analýza
Společnost Philip Morris ČR (PMČR) reportovala v úterý ráno výsledky za druhou polovinu minulého roku a respektive celý rok 2021. Celkové tržby vloni vzrostly v meziročním srovnání o 5,5 procenta, čistý zisk zůstal meziročně téměř beze změny.
Prodej klasických cigaret loni klesl o tři procentní body na 30,7 procenta, zatímco zahřívané produkty vzrostly o 1,9 procentního bodu na 11,3 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokles prodeje klasických výrobků částečně kompenzoval nárůst zahřívaných náplní a příznivý cenový vývoj. Vedení PMČR navrhuje dividendu ve výši 1 310 korun na akcii. Výsledky jsou víceméně podle našich představ včetně návrhu dividendy. Máme za to, že trh počítal s nižší výplatou a je to pro něj pozitivní překvapení.

Konsolidované tržby za celý minulý rok vzrostly o 5,5 procenta na 18,9 miliardy korun. Pozitivní byly vyšší prodeje zahřívaných náplní o 1,2 miliardy korun a příznivý cenový vývoj těchto produktů (0,6 mld. Kč). Prodej klasických cigaret klesl o 1,4 miliardy korun, což bylo částečně kompenzováno jejich cenovým vývojem (0,6 mld. Kč).

PSALI JSME:
Philip Morris ČR: Pokles prodeje klasických výrobků byl kompenzován příznivým cenovým vývojem

Celkový počet prodaných výrobků klesl při srovnání s předchozím rokem o 8,9 procenta na 11,5 miliardy kusů. Důvodem poklesu je zejména nižší objem přeshraničních prodejů související covidovými omezeními. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných produktů se v ČR meziročně snížil o 7,3 procenta na 17,3 miliardy kusů v důsledku nižších objemů prodejů v příhraničních oblastech.

Celkový kombinovaný podíl v ČR se meziročně mírně snížil o 1,1 procentního bodu na 41,8 procenta. Prodej klasických cigaret klesl o tři procentní body na 30,7 procenta, zatímco zahřívané produkty vzrostly o 1,9 procentního bodu na 11,3 procenta. Na Slovensku klesl celkový kombinovaný podíl o 1,3 procentního bodu na 56 procent.

PSALI JSME:
Popularita elektronických cigaret rapidně roste. Tabákové společnosti si vychovávají novou generaci kuřáků

Podobně jako v předchozích obdobích klesl podíl klasických cigaret o 4,3 procentního bodu na 43,7 procenta kvůli přechodu kuřáků na nové technologie. Částečně to bylo kompenzováno nárůstem podílu zahřívaných náplní o tři procentní body na 12,3 procenta.

Náklady na prodané zboží vzrostly o 15,8 procenta na 10,6 miliardy korun, ale provozní náklady se meziročně snížily o 10,7 procenta na 4,4 miliardy korun. Provozní zisk je v meziročním srovnání nižší a dosáhl 4,4 miliardy korun. Čistý zisk je prakticky stejný jako předchozí rok a dosáhl 3,5 miliardy korun (-0,3 % meziročně).

PSALI JSME:
Česko přestřelilo daň na tabák

PMČR je brán investory jako dividendový titul, proto je dividenda pravděpodobně nejsledovanějším údajem na celém reportu. Management společnosti navrhuje vyplatit ze zisku minulého roku 1 310 korun na jednu akcii. To znamená hrubý výnos 7,7 procenta.

Dividendu musí schválit akcionáři na valné hromadě. Tento rok proběhne hlasování distančním způsobem od 13. dubna. 2022 do 23. května. 2022. Poslední den obchodování s právem na dividendu bude pondělí 30. května. Výplata dividend začne 30. června.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
E-cigarety měly být spásou kuřáků. Mohou ale poškozovat srdce, plíce či mozek. Anebo explodovat v ústech

Zavřít reklamu ×
  1. A léčení následků působení této firmy platíme všichni…..Ať platí kuřákům léčení rakoviny tyto firmy co prodávají svoje zhoubné výrobky.Kuřáci se mě hnusí,nikdy sem ani nezkusil kouřit cigaretu.Nevidím jediný smysl vdechovat karcinogenní kouř.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB