Phillip Morris bez valné hromady, ale s dividendou

Kvůli pandemii koronaviru se představenstvo společnosti Philip Morris ČR (PMČR) rozhodlo, že zasedání valné hromady za osobní účasti akcionářů se letos konat nebude. I v tomto roce tak proběhne hlasování akcionářů tzv. per rollam, tedy prostřednictvím hlasovacích formulářů. Představenstvo společnosti současně informovalo, že navrhuje výplatu hrubé dividendy ve výši 1 260 korun.
Loni společnost přišla o nezanedbatelnou část příjmů, které by jinak realizovala díky nákupům německých a rakouských příhraničních kuřáků v českých pohraničních oblastech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„To odpovídá výplatnímu poměru 98,1 procenta a naznačuje to slušný hrubý výnos ve výši osmi procent. Vzhledem k tomu, že společnost PMČR je vnímána jako dividendová akcie, může to způsobit tlak na tržní cenu na burze,“ sdělil redakci FAEI.cz ekonom Komerční banky Bohumil Trampota s tím, že banka doporučuje koupit akcie s cílovou cenou 16 512 korun.

Společnost Philip Morris ČR dosáhla za rok 2020 podle včera zveřejněných údajů růstu konsolidovaných tržeb o 4,6 procenta na 17,9 miliardy korun, ale provozní a čistý zisk jí klesly o 11,1 procenta na 4,5 miliardy, respektive o 12,3 procenta na tři a půl miliardy korun, a to hlavně v důsledku nižšího objemu prodaných výrobků.

Podle vyjádření Andrey Gontkovičové, předsedkyně představenstva a generální ředitelky pobočky Philip Morris International v Česku, která zastřešuje i podnikání firmy na slovenském trhu, byl dočasný pokles zisku způsoben „zejména vládními opatřeními a uzavřením státní hranice“.

To naznačuje, že loni společnost přišla o nezanedbatelnou část příjmů, které by jinak realizovala díky nákupům německých a rakouských příhraničních kuřáků v českých pohraničních oblastech. A odpovídalo by tomu i srovnání se Slovenskem, kde se celkový kombinovaný trh cigaret a bezdýmných tabákových výrobků snížil o odhadovaných 0,7 procenta, zatímco v Česku o 10,9 procenta.

Ekonom Trampota poukázal na fakt, že vloni vzrostl celkový tržní podíl PMČR na tuzemském trhu z 41,3 % v roce 2019 na 42,9 procenta a to zejména vzhledem k růstu zahřívaných produktů. Tržní podíl tzv. HEETS se zvýšil o 3,3 procentního bodu na 9,2 procenta, zatímco u cigaret klesl na 33,7 procenta. „Pravděpodobně je za tím fenomén přechodu na zahřívané produkty,“ domnívá se ekonom.

PSALI JSME:
Philip Morris mění své chování, jen když je přistižena při činu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru