Pivní speciál k Velikonocům prostě patří

Těšíte se na zelené pivo? Velikonoční speciály v podobě zejména zeleného piva letos budou, ujistil Český svaz pivovarů a sladoven. Uspořádal bleskovou anketu mezi svými členy, z níž vyplynulo, že přestože pivovary neočekávají nijak vysoké tržby z velikonočních speciálů, nechtějí zklamat spotřebitele ani restaurace. I navzdory zavřeným restauracím si je tak lidé budou moci koupit kromě obchodů i u výdejních okének restaurací a hospod, případně v malých soudcích.
Šestnáctý ročník Zeleného piva se letos uskuteční netradičně. Příznivci o ně sice nepřijdou, konzumaci ale poznamenají přísná restriktivní opatření. Vzhledem k zavřeným restauracím se bude Zelené pivo nabízet pouze z okýnek. Ilustrační foto: Starobrno

„Více než polovina z oslovených členů Českého svazu pivovarů a sladoven na letošní Velikonoce nachystala tradiční speciály. Stejně jako každý rok, i tentokrát jde vesměs o zelené pivo,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Letošní rok je podle ní pochopitelně – s ohledem na koronavirové restrikce – jiný. Pivovary je ale teď vaří v menším množství a spíše pro restaurace, aby jim pomohly rozšířit sortiment prodeje u okének a potěšit tak jejich stálé zákazníky. „Osobně mě těší, že si pivovary a restaurace v této nelehké době pomáhají,“ dodává Ferencová.

Tradičně zelené velikonoční pivo má mezi sezónními speciály silné postavení a v průběhu roku patří mezi nejoblíbenější. Kromě zeleného piva připravily některé pivovary i další zajímavé velikonoční speciály – například vídeňský ležák nebo silná nepasterovaná piva.

PSALI JSME:
Oslava MDŽ: Se sklenicí piva, nebo na pracovním úřadu?

Zelené pivo se bude prodávat od Zeleného čtvrtku, který letos připadá na 1. dubna, tedy na dnešek. Řada pivovarů pomůže letos restauracím s prodejem velikonočních speciálů například dodáním vybavení zdarma. Jde třeba o praktické odnosky kelímků na čtyři piva, dodání PET lahví či etiket na ně.

Například v pivovaru Starobrno se zelené pivo vařilo v únoru s nadějí, že ho pivaři a štamgasti budou konzumovat tak, jak byli zvyklí z dřívějška – tedy společně na oslavu svátků jara. Epidemie covidu-19 to ovšem letos neumožní, proto pivovar přišel s náhradním řešením, jak si zelené pivo odnést a vychutnat bezpečně v klidu domova.

Protože se ale na místě venku před restaurací se pít nesmí, poslal pivovar do svých hospod zmíněné odnosky. V hospodách budou mít také k dispozici samolepky k nalepení na PET lahve. „Ctíme, že zelené pivo má od počátku své existence výsadní postavení a je určeno výhradně pro gastronomii. Čepuje se pouze ze sudů – a tím se budeme řídit i letos. Jeho unikátnost tak zachováme,“ říká Pavel Slavík, obchodní ředitel pivovaru Starobrno pro sudové pivo.

PSALI JSME:
Sklo, plast, plechovka, nebo sud. Který obal je pro pivo nejlepší?

To ale neplatí pro všechny pivovary. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se část velikonočních speciálů se objeví i v obchodech. V období před Velikonocemi totiž zesiluje poptávka i po balených pivech, a to zejména prémiových značkách, které lidé o svátcích preferují. Mnoho pivovarů, uvedl svaz, proto posílilo týmy na stáčecích linkách baleného a plechovkového piva.

Kvůli současným opatřením je samozřejmě omezeno stáčení piva do sudů. „Před letošními Velikonocemi bylo více méně jasné, že restaurace zůstanou bohužel, stejně jako zahrádky, zavřené. I tak pivovary ale oblíbené velikonoční speciály uvařily. Speciální piva na sváteční stůl prostě patří,“ uzavírá Ferencová.

Zelené pivo se vaří podle stále stejné původní receptury z kvalitní vody, speciálního světlého ječného sladu a jakostního žateckého chmele, a to tradičním způsobem na dva rmuty. Spolu s chmelem se do mladinové pánve přidává bylinný výluh. Nakonec se do piva přidává likér. Zelená barva piva je tak výsledkem kombinace několika faktorů – technologie, surovin, výluhu i likéru.

PSALI JSME:
Český pivní export zasáhl i Antarktidu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru