Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Podle Českého statistického úřadu bylo loni zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí, a to včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na bytové. V meziročním srovnání jde podle statistiků o zhruba desetiprocentní nárůst. Stavební spořitelny pak nedávno informovaly, že loni poskytly téměř 20 tisíc úvěrů na rekonstrukci a modernizaci bydlení.
Momentálně se nejčastěji rekonstruuje kuchyňská linka nebo koupelna. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jedna z nich, Raiffeisen stavební spořitelna, vloni uskutečnila několik průzkumů na téma rekonstrukce bydlení.

Zajímavé je porovnání, kolik lidí plánovalo rekonstrukci loni v únoru, tedy ještě před nástupem koronavirové pandemie – to bylo 47 procent – a kolik podle průzkumu agentury NMS Market Research zveřejněného v listopadu – pouhých 15 procent dotázaných. Velká část z těch, kdo o rekonstrukci přemýšleli, ji totiž byli nuceni odložit kvůli své aktuální finanční situaci.

„Právě teď, kdy doma trávíme více času, je ideální čas pro plánování a vylepšování našich domovů. Může se objevit potřeba zrekonstruovat dětem pokojíček, aby v něm lépe zvládaly distanční výuku, a dospělí potřebují vhodný prostor pro práci z domova víc než kdy dřív,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

PSALI JSME:
Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

Přísný lockdown nás uvěznil v našich domovech, a proto si více všímáme nedostatků, které jsme běžně přehlíželi, upozorňují odborníci na další motivaci k rekonstrukci.

„Stavební povolení pro rekonstrukci je zapotřebí tehdy, když se rozhodnete zasáhnout do nosných zdí nebo úpravou změníte vzhled domu. V takovém případě budete potřebovat ještě posouzení statika a souhlas sousedů, protože jich se takto významná rekonstrukce bude také významně týkat,“ vysvětluje Kamila Houšková z realitního portálu RealityPro.eu.

Při menších úpravách podle ní nic hlásit nemusíte. „Povolení nepotřebujete v případě, když nezasáhnete do dispozice bytu, úpravy nebudou mít vliv na životní prostředí nebo bezpečnost,“ doplňuje Houšková s tím, že momentálně se nejčastěji rekonstruuje kuchyňská linka, koupelna nebo vestavěné skříně.

PSALI JSME:
Hlučný soused může být důvodem k přestěhování

„Oznámit rekonstrukci v domě, je slušnost, stejně tak jako dodržování nočního klidu. I když máte v plánu drobnější práce, které nezaberou tolik času, raději na případný hluk sousedy upozorněte a dobu rekonstrukce na oznámení prodlužte pro jistotu o pár dní,“ radí Houšková. Rekonstrukce totiž většinou neprobíhají přesně podle plánu a mohou se protáhnout, aniž byste to plánovali.

Pozor na to, abyste své sousedy neomezovali ve společných prostorách, jako je chodba, schodiště, výtah, balkony atd.

S prodlouženým lockdownem totiž nervozita všech rapidně stoupá. To, co by běžně sousedům nevadilo, teď může vyvolávat konflikty. Navíc při úpravě bytu většinou bývá hodně hluku, a ten hlavně v panelácích a činžácích ruší sousedy, kteří teď také nikam nemohou.

PSALI JSME:
Lékem na pandemii byly pro Čechy jejich koníčky

„Díky tradici ‚zlatých českých ručiček‘ mnohé české domácnosti v této složité době nemusí odkládat větší opravy či rekonstrukce, i když nesehnaly řemeslníka,“ domnívá se Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny s odvoláním na čerstvý průzkum společnosti NMS Market Research z letošního února na vzorku 1 024 respondentů.

Podle něj se za kutila považují téměř dvě třetiny Čechů. Ve větší míře jde o muže, kteří žijí v menších městech či na vesnici. Průzkum také ukázal, že za poslední rok se třetina českých kutilů věnovala svému koníčku více než obvykle. Důvodem byla kromě vlivu pandemie i špatná dostupnost řemeslníků. Jen osm procent kutí méně, a to i kvůli zavřeným hobbymarketům.

Téměř třetina lidí (30 %) naopak uvedla, že se jejich kutilství během pandemie zvýšilo – „rozhodně“ 7 procent a „spíše“ 23 procenta. V necelé třetině (31 %) respondenti uvedli, že více jejich kutilství souviselo s tím, že šlo hůře sehnat řemeslníky, zatímco pro 60 % lidí souviselo méně kutilství s uzavřením hobbymarketů.

PSALI JSME:
Češi kvůli rostoucím cenám nemovitostí upravují své bydlení anebo se stěhují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.