Platíte vysoké zálohy na energie? Zkuste energetické devatero

Poradna
Přestože se teď spousta lidí – a zdaleka nejen bývalí klienti skupiny Bohemia Energy – bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které si však mnoho domácností momentálně nemůže dovolit. Ve spolupráci se srovnávačem Srovnejto.cz přinášíme devatero rad, jak si takovou situaci alespoň trochu ulehčit.
Většina domácí elektroniky je vybavena pohotovostním režimem, což je stav, kdy spotřebovávají elektřinu nepřetržitě. Ročně váš to může stát až tisícovku navíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

1. Šetřete s energiemi

Je třeba začít od základu. Pokud nyní začnete šetřit s energiemi, vaše aktuálně splatné zálohy to neovlivní. Ale může to ovlivnit, kolik za energie ve finále zaplatíte a jaké budou vaše zálohy v následujícím roce.

Vypínejte elektrické a plynové spotřebiče, které zrovna nepotřebujete.

Zhasněte umělá osvětlení a ztlumte topení v místnostech, kde zrovna nechcete zůstávat.

Nenechávejte zbytečně (jako pouhou zvukovou kulisu) zapnutý televizor, rádio ani počítač.

Nádobí umyjte raději ručně než v myčce, prádlo sušte raději na šňůře než v sušičce a na zaprášenou podlahu vezměte místo vysavače koště.

U spotřebičů si dejte pozor na nechtěný odběr elektřiny. K tomu dochází ve chvíli, kdy spotřebiče nepoužíváte, ale ony přesto odebírají nemalou část energie. Většina domácí elektroniky je totiž vybavena pohotovostním režimem, což je stav, kdy spotřebovávají elektřinu nepřetržitě.

Ročně váš to může stát až tisícovku navíc. Mezi takové případy patří například svítící červené tlačítko na televizi nebo nepoužívané nabíječky mobilu a notebooku v zásuvce. Neutrácejte za energie více, než je nutné, a spotřebiče raději vypínejte.

2. Přejděte k levnějšímu dodavateli

Pokud jste bývalými odběrateli skupiny Bohemia Energy, automaticky se vás ujal jeden z dodavatelů poslední instance. Mezi ně patří společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, innogy Energie nebo Pražská plynárenská.

PSALI JSME:
Vyplatí se teď fixovat ceny energií?

Jejich cenové nabídky však odpovídají aktuálním velkoobchodním cenám, které nejsou nutně nejvýhodnější. Proto vám doporučujeme si před rozhodnutím srovnat jednotlivé nabídky na trhu a teprve poté uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Na přechod k novému dodavateli máte nejvýše šest měsíců.

Při podepisování nové smlouvy se je třeba zamyslet i nad tím, zda chcete danou cenu energií fixovat, či nikoliv. Podle odborníků není vhodné si nynější vysoké ceny fixovat na dlouhou dobu, ale raději volit kratší dobu fixace, anebo nefixovat vůbec a počkat, až ceny půjdou dolů.

Při výběru nového dodavatele si dejte pozor i na takzvané energošmejdy, jejichž jediným cílem je nalákat co nejvíce zoufalých domácností bez stabilního dodavatele na podezřele výhodnou nabídku. Ta však mnohdy zahrnuje spoustu skrytých poplatků, komplikovaných výpovědních lhůt nebo automatických prodloužení. Vždy si proto pozorně pročtěte smluvní podmínky.

PSALI JSME:
Energetičtí „šmejdi“ opět na scéně

3. Zrevidujte svou distribuční sazbu

Požádejte o distribuční sazbu, při které budete osm nebo 20 hodin denně odebírat energie za nižší cenu díky nižšímu tarifu. Díky tomu můžete některé činnosti odložit až na dobu, kdy je energie nejlevnější, a tím ušetřit až 27 procent z celkové ceny.

Této výhody využijete například při použití pračky, myčky, bojleru nebo vyhřívání podlahy. V dnešní době má navíc spousta spotřebičů tlačítko odloženého startu, s jehož pomocí si můžete provoz zařízení sami načasovat.

Výslednou částku, kterou platíte za elektřinu, významně ovlivňuje také kapacita jističe. Ta určujte, jak silný máte jistič a jaký může být maximální možný elektrický příkon vaší domácnosti. Hlavně v rodinných domech můžete mít z historických důvodů jistič o kapacitě třeba 3×25 A.

PSALI JSME:
Pronajímáte byt? Myslete hlavně na energie

Pokud ale nepoužíváte energeticky náročné spotřebiče, stačí vám jistič o velikosti 3×16 A. Optimalizací velikosti jističe můžete měsíčně ušetřit i stovky korun. Kapacitu změníte u svého distributora elektrické energie, je však dobré vše předem konzultovat s elektrikářem.

4. Požádejte o snížení záloh

Jakmile přejdete na lepší ceník a zkrotíte svoji spotřebu, stále nemusí být vyhráno. Měsíční záloha může být v poměru k vašemu rodinnému rozpočtu stále hodně vysoká. Obecně by neměla být vyšší než dvanáctina předpokládané celoroční ceny. Pokud vyšší je, požádejte dodavatele o snížení zálohy. Přestože není povinen vám vyhovět, Energetický regulační úřad může vyzvat vašeho dodavatele ke vstřícnosti.

5. Využijte samoodečet a mimořádné vyúčtování

Chcete-li mít větší přehled o vašich zálohách, pravidelně kontrolujte svou spotřebu a ujistěte se, že za energie zbytečně nepřeplácíte. Hodnoty, které naměřil váš elektroměr nebo plynoměr zašlete 31. prosince svému dodavateli, abyste prokázali nižší spotřebu a následně platili úspornější zálohy. Zároveň požádejte o mimořádné vyúčtování, na něž máte koncem kalendářního roku právo. Většina dodavatelů tuto možnost nabízí i několikrát do roka a často bez poplatků.

PSALI JSME:
Energetická chudoba ohrožuje pětinu českých domácností

6. Požádejte o splátkový kalendář

Pokud jsou zálohy na energie natolik vysoké, že je nedokážete nadále platit, je třeba informovat vašeho dodavatele energií dříve, než bude pozdě. Dodavatelé vám mohou nabídnout splátkový kalendář, který vám umožní si platby za jednotlivé zálohy rozprostřít podle vašich požadavků.

Zálohu ale budete muset i tak zaplatit a nijak se vám ve výsledku nesníží. Informace o podání splátkového kalendáře najdete na webu vašeho dodavatele a ve většině případů vám bude stačit pouze plná moc.

7. Čerpejte příspěvky a dávky úřadu práce

Pro lidi, kteří nemají dostatek financí na úhradu vzrostlých výdajů na energie, se nabízí možnost požádat úřad práce o některou ze sociálních dávek. Jde o příspěvky nebo doplatky spojené s bydlením, případně o dávku mimořádné okamžité pomoci.

PSALI JSME:
Nemáte na penál? Možná pomůže stát

Jde o oficiální sociální dávku, kterou úředníci vyplácejí lidem, kteří se ocitli ve složité situaci. Důvodem bývá například živelná pohroma (až 57 900 Kč), porouchané topení (až 38 600 Kč) nebo zkrátka jednorázový nutný výdaj (nemá pevný strop, pozn. red.).

8. Požádejte zaměstnavatele o zálohu

Úřady práce však nyní čelí enormnímu návalu insolventních občanů a chvíli potrvá, než vám mimořádnou okamžitou pomoc vyplatí. Pokud jste zaměstnáni, můžete mezitím svého zaměstnavatele požádat o zálohu na mzdu. Eventuálně se poohlédněte po brigádě, kde je častokrát možné dostat peníze ihned po směně.

9. Obraťte se na rodinu a přátele

Pokud vám žádná z předchozích rad nepomůže, obraťte se na rodinu a přátele, aby vám pomohli nejnutnější období překonat. Máte-li obavy, že peníze naruší vaše vztahy, nebojte se společně sepsat smlouvu o půjčce, která dá vašim blízkým záruku, že se jim peníze vrátí. Stejně tak popřemýšlejte, jestli někdo nedluží peníze vám. Možná právě teď nastal čas na vyrovnání starých pohledávek.

PSALI JSME:
Půjčky v rodině? Jeden ze čtyř kvůli vztahům půjčené peníze raději oželí

David Erben

Zavřít reklamu ×
  1. Jednoduší bude potrestat spukanty s energií ,kteří se chovají už přímo lichvářsky. Poslat na Mírov a bude vše zase v pořádku.

  2. Dobrý den. Pokud se bude v Evropě tupě prosazovat elektromobilita bez vybudování patřičných zdrojů ( stabilních) tak cena el.energie neklesne na cenu tak nízkou aby náš průmysl byl konkurence schopný a i domácnosti byli spokojené. Uměle vytvořený nedostatek (poptávka) po el.energii násilným prosazenim el.aut je zaděláno na velký problém v Evropě. Cena bude kolísat na zdání že je trh. Ale je to jen hraní s občany. Nejsou zdroje a tak se hraje na čas. Vědí to občané a vlády to také vědi. Jen připomenu že stávající stabilní zdroje také stárnou a bude muset přijít čas jejich nahrazení! Stavět nové je jediné řešení! A rychle. Děkuji Vám za odpověď.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.