Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Názor
Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.
Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Česku jsou skoro nejvíce v ekonomicky vyspělém světě rozevřeny nůžky mezi platy státních zaměstnanců a mzdami sféry soukromé. To není zdravá situace z hlediska nastavení motivace v celkovém národohospodářském pohledu. To proto, že soukromá sféra si vlastně z části svého zisku tu státní platí, aby jí poskytovala určitou produkci.

Platy zaměstnanců státní sféry tedy nejsou ničím jiným než částí (hrubého) zisku sféry soukromé, případně dluhem, což je ovšem jen část budoucího (hrubého) zisku sféry soukromé. Je třeba primárně motivovat sféru soukromou, tedy sféru platící, nikoli sféru státní a veřejnou, tedy sféru placenou.

Zdravější je vždy ta ekonomika, která správně motivuje „přímo u zdroje“. Zdrojem prosperity je sféra soukromá, bez jejíž ziskovosti dlouhodobě žádná sféra státní ani existovat nebude.

PSALI JSME:
Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Jinými slovy, základem prosperity jakékoli ekonomiky je ziskovost sféry soukromé, nikoli přidávání na platech ve sféře veřejné.

Bohužel, Česko v plynulých letech až příliš podlehlo odborářskému tlaku na růst minimální mzdy a na přidávání ve státní sféře. Odbory dosáhly svého a zbytek republiky to dnes splácí nejvýraznější inflací od vzniku ČR. I proto je třeba nyní s přidáváním státním zaměstnancům brzdit.

Střednědobě je pak třeba jich propustit řádové alespoň nižší desítky procent. A zavést motivaci jako v soukromé sféře, opustit koncepci tabulkových platů. Kvalitní a pracovití úředníci ať mají platy blížící se mzdám sféry soukromé. Proč ne.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

Zavřít reklamu ×
  1. Nejsem proti zvyšování mezd, ale adekvátně by se měl zredukovat počet státních zaměstnanců, protože nad tím, jak někteří státní zaměstnanci (ne) pracují zůstává rozum stát. Mají do 16:00, v 15:00 už v kanceláři nejsou, v 15:30 se vrací do kanceláře s kafíčkem a čekajícímu oznámí, že už ho nevezmou, protože čekají na konec pracovní doby. A v 15:55 zamykají kancelář oblečení v bundě a obtěžkáni nákupem, který určitě neudělali v pracovní době.

  2. No, nevím, nevím, manžel pracuje ve státním, má vysokou školu, sebezkušenostní vycvik, neustále se ve svém volnu vzdělává, pracuje s rizikovou skupinou lidí a v práci si ani kafe nedá. Po třiceti letech dosáhl na pěkný strop v platové tabulce něco přes 33 tisíc hrubého. Já teda nevím, ale i zámečník má u nás ve firmě víc.

  3. No, co vím, tak těm, co se mají platy zvýšit, jsou ti, co je mají skutečně hodně nízké. A to jsou právě ti nepedagogičtí pracovníci. Třeba pracovníci ve školních jídelnách a podobně. Já osobně bych u toho zůstal a dalším bych už platy nezvedal. Tím nemyslím třeba pracovníky v sociálních službách, zvláště těch, co pracují už s kokrétními lidmi. I když uznávám, že třeba práce na pracovním úřadě na těchto místech, může být i životu nebezpečná.

  4. Článek je nesmyslný a zavádějící. Zvyšování platů státních zaměstnanců nemá co dočinění s inflací. Krom jiného ve státním je většina zaměstnanců vysokoškolsky vzdělaná a hlavně do průměru se promítají i platy vrcholných politiků apod. Což průměr značně nadhodnocuje. Státní jsou i učitelé, pracovníci v sociálních službách, v kultuře, nepedagogické profese ve školství, zdravotníci a další. Nejen úředníci sedící za přepážkou jak tu někdo v komentářích zmiňuje. Snížit počet státních zaměstnanců by bylo řešením, ale musí se snižovat ve správném resortu!

    • No nevím , kde jste to vzal, ale fakt se mi nelíbí , když jeden prijde 16,55 a ventiluje své problémy do 17, 20. Je to moje práce, zkousnu zuby, ale vzhledem k tomu, že se snažím vyhovět, aby klient se nemusel vůbec obtěžovat na úřad, tak si myslím , že by se někteří mohli naučit poznávat hodiny.

  5. Dva roky stát dotoval mzdy v soukromém sektoru, a to mzdy nadprůměrné a mnohdy u polomrtvých mist. Pokud chce stát kvalitní zaměstnance a požaduje VS vzdělání, tak za 30-40 hrubého asi nikoho kvalitního nesezene

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.