Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.
Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Česku jsou skoro nejvíce v ekonomicky vyspělém světě rozevřeny nůžky mezi platy státních zaměstnanců a mzdami sféry soukromé. To není zdravá situace z hlediska nastavení motivace v celkovém národohospodářském pohledu. To proto, že soukromá sféra si vlastně z části svého zisku tu státní platí, aby jí poskytovala určitou produkci.

Platy zaměstnanců státní sféry tedy nejsou ničím jiným než částí (hrubého) zisku sféry soukromé, případně dluhem, což je ovšem jen část budoucího (hrubého) zisku sféry soukromé. Je třeba primárně motivovat sféru soukromou, tedy sféru platící, nikoli sféru státní a veřejnou, tedy sféru placenou.

Zdravější je vždy ta ekonomika, která správně motivuje „přímo u zdroje“. Zdrojem prosperity je sféra soukromá, bez jejíž ziskovosti dlouhodobě žádná sféra státní ani existovat nebude.

Jinými slovy, základem prosperity jakékoli ekonomiky je ziskovost sféry soukromé, nikoli přidávání na platech ve sféře veřejné.

Bohužel, Česko v plynulých letech až příliš podlehlo odborářskému tlaku na růst minimální mzdy a na přidávání ve státní sféře. Odbory dosáhly svého a zbytek republiky to dnes splácí nejvýraznější inflací od vzniku ČR. I proto je třeba nyní s přidáváním státním zaměstnancům brzdit.

Střednědobě je pak třeba jich propustit řádové alespoň nižší desítky procent. A zavést motivaci jako v soukromé sféře, opustit koncepci tabulkových platů. Kvalitní a pracovití úředníci ať mají platy blížící se mzdám sféry soukromé. Proč ne.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. On Ondřej

  Nejsem proti zvyšování mezd, ale adekvátně by se měl zredukovat počet státních zaměstnanců, protože nad tím, jak někteří státní zaměstnanci (ne) pracují zůstává rozum stát. Mají do 16:00, v 15:00 už v kanceláři nejsou, v 15:30 se vrací do kanceláře s kafíčkem a čekajícímu oznámí, že už ho nevezmou, protože čekají na konec pracovní doby. A v 15:55 zamykají kancelář oblečení v bundě a obtěžkáni nákupem, který určitě neudělali v pracovní době.

 2. Vl Vlasta

  No, nevím, nevím, manžel pracuje ve státním, má vysokou školu, sebezkušenostní vycvik, neustále se ve svém volnu vzdělává, pracuje s rizikovou skupinou lidí a v práci si ani kafe nedá. Po třiceti letech dosáhl na pěkný strop v platové tabulce něco přes 33 tisíc hrubého. Já teda nevím, ale i zámečník má u nás ve firmě víc.

 3. Fénix

  No, co vím, tak těm, co se mají platy zvýšit, jsou ti, co je mají skutečně hodně nízké. A to jsou právě ti nepedagogičtí pracovníci. Třeba pracovníci ve školních jídelnách a podobně. Já osobně bych u toho zůstal a dalším bych už platy nezvedal. Tím nemyslím třeba pracovníky v sociálních službách, zvláště těch, co pracují už s kokrétními lidmi. I když uznávám, že třeba práce na pracovním úřadě na těchto místech, může být i životu nebezpečná.

 4. Ji Jiří

  Článek je nesmyslný a zavádějící. Zvyšování platů státních zaměstnanců nemá co dočinění s inflací. Krom jiného ve státním je většina zaměstnanců vysokoškolsky vzdělaná a hlavně do průměru se promítají i platy vrcholných politiků apod. Což průměr značně nadhodnocuje. Státní jsou i učitelé, pracovníci v sociálních službách, v kultuře, nepedagogické profese ve školství, zdravotníci a další. Nejen úředníci sedící za přepážkou jak tu někdo v komentářích zmiňuje. Snížit počet státních zaměstnanců by bylo řešením, ale musí se snižovat ve správném resortu!

  • DH Daniela Hroncova

   No nevím , kde jste to vzal, ale fakt se mi nelíbí , když jeden prijde 16,55 a ventiluje své problémy do 17, 20. Je to moje práce, zkousnu zuby, ale vzhledem k tomu, že se snažím vyhovět, aby klient se nemusel vůbec obtěžovat na úřad, tak si myslím , že by se někteří mohli naučit poznávat hodiny.

 5. VR Vít Romancev

  Dva roky stát dotoval mzdy v soukromém sektoru, a to mzdy nadprůměrné a mnohdy u polomrtvých mist. Pokud chce stát kvalitní zaměstnance a požaduje VS vzdělání, tak za 30-40 hrubého asi nikoho kvalitního nesezene

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB