Plně bezdrátové sítě si na využití ve městech ještě počkají

Názor
Brněnské městské části, důležité úřady i některé firmy propojuje více než dvě stě kilometrů optických sítí. Spolu se dvěma moderními datovými centry se starají o rychlý a bezpečný přenos informací mezi jednotlivými institucemi. Nahrazení metropolitní datové sítě bezdrátovým řešením zatím není v plánu. Proč jsou kabely pro města stále výhodnějším řešením?
Výhodou kabelové sítě a špičkově zajištěných data center je garance vyšší bezpečnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Metropolitní datová síť spojuje v Brně optickými kabely vedle magistrátu i všech 29 městských částí a rovněž celou řadu městských firem. Více než třem tisícovkám úředníků umožňuje každodenní centrální přístup do agendových aplikací i k dalším důležitým záznamům.

Na rozdíl od dalších velkých českých sídel je datová síť kompletně ve vlastnictví města. Zajištění správného fungování více než 200 kilometrů kabelů a dvou moderních datových center mají na starosti Technické sítě Brno.

Ačkoli se na první pohled mohou optické kabely v dnešní bezdrátové době jevit jako nemoderní řešení, tato varianta má své jednoznačné benefity. Prvním z nich je spolehlivost připojení. Na rozdíl od bezdrátových sítí nejsou kabely náchylné na působení povětrnostních vlivů.

A pokud je nepřekopne roztržitý bagrista, může jejich fungování jen máloco ohrozit. Jejich životnost navíc činí přibližně 20 let, což je výrazně více, než výdrž přenosových prvků v případě bezdrátové varianty.

PSALI JSME:
Problémy s Wi-Fi mohou ohrozit fungování firem nebo „pozvat“ hackery

Oproti datové komunikaci vzduchem triumfují kabely i z pohledu rychlosti. To si ostatně může vyzkoušet i běžný uživatel internetu, když do wi-fi routeru napojí svůj počítač či notebook napřímo. Kabel zároveň dokáže lépe a bez většího zpomalení přenosu fungovat i v momentech, kdy síť čelí vyššímu náporu.

Další zásadní výhodou kabelové sítě a špičkově zajištěných data center je pak garance vyšší bezpečnosti. Právě městské instituce se totiž stávají stále častějším cílem kybernetických útoků, měsíčně jde podle našich dat až o stovky pokusů o proniknutí do sítě.

I z tohoto důvodu tak nelze v nejbližší době očekávat, že by se při šířením klíčových datových informací v rámci města přešlo na bezdrátovou alternativu.

Oproti optickým sítím mají ty bezdrátové na první pohled jednu jasnou výhodu – snadnost samotného budování. Pokládání optických kabelů se totiž zpravidla neobejde bez kopání do hlíny či asfaltu. V Brně se však daří těmto pro veřejnost mnohdy omezujícím zásahům do vozovek a chodníků předcházet.

PSALI JSME:
Nejméně platí za internet obyvatelé hlavního města, nejdražší je na venkově

Technické sítě Brno u nově postavených či rekonstruovaných liniových staveb automaticky pokládají takzvané kabelovody. Díky nim je tak možné na daná místa optická vlákna kdykoli jednoduše nainstalovat.

Zcela nové kabelovody byly městem vybudovány při generálních rekonstrukcích ulic Trnitá a Plotní a jsou též součástí stavby velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. Městské organizace si také vzájemně vycházejí vstříc a položené „minikabelovody“ si mezi sebou poskytují, což snižuje náklady na výstavbu optické sítě až na jednu čtvrtinu.

Nové kabelovody poslouží v budoucnu nejen pro potřeby města Brna, městských částí či firem, ale například i soukromých subjektů. Typickým příkladem jsou operátoři a poskytovatelé internetového připojení. Než si vybudovat vlastní trasu, je pro ně ekonomicky mnohem výhodnější si kabelovody pronajmout, tedy nechat si optické kabely položit přímo od nich a platit za jejich využívání.

Autor je ředitel společnosti ICT Technických sítí Brno
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nebezpečí znehodnocení pozemku: Zřízení služebnosti inženýrské sítě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?