Plyn v EU: Navrhované zastropování cen a výhrůžky Gazpromu

Analýza
Referenční kontrakt na promptním trhu s plynem se obchoduje o deset procent výš na 130 euro/MWh, čímž se znovu vzdálil od současné úrovně podpory v oblasti 100 euro/MWh. Za tento vzestup může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení, dále výhružky Gazpromu, že odřízne přísun plynu přes Ukrajinu, a v neposlední řadě i navrhované zastropování cen plynu v EU.
Za nárůst ceny plynu může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení a také výhružky ruského Gazpromu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Poslední měsíc sice front-month kontrakt na TTF (Title Transfer Facility, virtuální obchodní bod pro zemní plyn v Nizozemsku, pozn. red.) strávil hledáním podpory v oblasti kolem 100 euro/MWh, ale nyní se obchoduje o deset procent výš na 130 euro/MWh. Ruský Gazprom totiž pohrozil, že ukončí dodávky plynu přes Ukrajinu, jedním z posledních dvou funkčních plynovodů.

Navzdory tomu, že se dodávky ruskými plynovody do Evropy propadly meziročně o 79 procent na pouhých 70 milionů kubických metrů denně, klesl celkový přítok plynu do Evropy jen o 16 procent na 693 milionů m3/den, hlavně kvůli zvýšení dovozu LNG (liquefied natural gas, zkapalněný zemní plyn, pozn. red.) zhruba o 136 procent.

Trh se také snaží odhadnout, jaké budou dopady navrhovaného zastropování cen zemního plynu v EU na 275 eur za megawatthodinu, které má spotřebitele ochránit před strmým růstem cen energií. Tato cenová hladina je sice vysoko nad současnou cenou, ale je pořád nižší, než byla maxima letos v létě, kdy cena referenčního kontraktu na plyn na TTF dosahovala i více než 300 euro.

Tento nástroj se použije jen tehdy, když futures na holandském promptním trhu s plynem přesáhnou na dobu dvou týdnů 275 eur a rozdíl mezi TTF a cenami zkapalnělého zemního plynu bude 10 obchodních dní vyšší než 58 euro.

Ani ve chvílích nejtěžší krize se však zatím cena nad touto hladinou neudržela celé dva týdny, takže i kdyby toto opatření platilo už letos v létě, stejně by se nevyužilo. Někteří tržní analytici proto mají pochybnosti o tom, jak účinné toto zastropování nakonec bude. Pokud ho země EU schválí, bude platit od 1. ledna po dobu jednoho roku.

Navzdory tomu vyvolalo oznámení o zastropování cen obavy, že může dojít ke zkreslení cenových signálů a snížení tržní likvidity, protože budou mít dodavatelé motivaci odkládat prodej, čímž ohrozí dodávky. Mírný začátek zimy a dostatečný přísun LNG způsobily, že jsou zásobníky na kontinentě téměř plné. Topná sezóna totiž letos začala o tři týdny později, než obvykle.

Trh vidí zimní ceny optimisticky. Kontrakt s dodáním v únoru, kdy poptávka vrcholí, se obchoduje jen o devět euro/MWh výš, než kontrakt prosincový, na 139 euro/MWh. Dokonce i proti zimě 2023/24 (říjen až březen, pozn. aut.) se lze v tuto chvíli zajistit pod 140 euro/MWh. Vzhledem k tomu, že současná zima právě začala, ale bude tato cena záviset na tom, kolik plynu bude na jaře zbývat v zásobnících.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Gazprom hrozí, že vypne Evropě další přívod plynu

Zavřít reklamu ×
  1. Plyn už do budoucna nemá smysl. Jediné řešení je znárodnit ČEZ a dát lidem elektřinu za 2 kč/kwh. Např. Francie(znárodnila elektrárny) má elektřinu za 1,1 kč,Slovensko za 1,5 kč a Rakousko za 2,5 kč. Tady to půjde taky,pouze je potřeba vyměnit vládu……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Plná nákupní centra před Vánoci klamala

Plná nákupní centra a plné restaurace v předvánočním čase klamaly. Teď je to oficiální. Maloobchodní tržby se v prosinci propadly jedním z nejvýraznějších temp v historii. Pád o 7,3 procenta je hlubší, než …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB