Plyn v EU: Navrhované zastropování cen a výhrůžky Gazpromu

Analýza
Referenční kontrakt na promptním trhu s plynem se obchoduje o deset procent výš na 130 euro/MWh, čímž se znovu vzdálil od současné úrovně podpory v oblasti 100 euro/MWh. Za tento vzestup může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení, dále výhružky Gazpromu, že odřízne přísun plynu přes Ukrajinu, a v neposlední řadě i navrhované zastropování cen plynu v EU.
Za nárůst ceny plynu může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení a také výhružky ruského Gazpromu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Poslední měsíc sice front-month kontrakt na TTF (Title Transfer Facility, virtuální obchodní bod pro zemní plyn v Nizozemsku, pozn. red.) strávil hledáním podpory v oblasti kolem 100 euro/MWh, ale nyní se obchoduje o deset procent výš na 130 euro/MWh. Ruský Gazprom totiž pohrozil, že ukončí dodávky plynu přes Ukrajinu, jedním z posledních dvou funkčních plynovodů.

Navzdory tomu, že se dodávky ruskými plynovody do Evropy propadly meziročně o 79 procent na pouhých 70 milionů kubických metrů denně, klesl celkový přítok plynu do Evropy jen o 16 procent na 693 milionů m3/den, hlavně kvůli zvýšení dovozu LNG (liquefied natural gas, zkapalněný zemní plyn, pozn. red.) zhruba o 136 procent.

Trh se také snaží odhadnout, jaké budou dopady navrhovaného zastropování cen zemního plynu v EU na 275 eur za megawatthodinu, které má spotřebitele ochránit před strmým růstem cen energií. Tato cenová hladina je sice vysoko nad současnou cenou, ale je pořád nižší, než byla maxima letos v létě, kdy cena referenčního kontraktu na plyn na TTF dosahovala i více než 300 euro.

Tento nástroj se použije jen tehdy, když futures na holandském promptním trhu s plynem přesáhnou na dobu dvou týdnů 275 eur a rozdíl mezi TTF a cenami zkapalnělého zemního plynu bude 10 obchodních dní vyšší než 58 euro.

Ani ve chvílích nejtěžší krize se však zatím cena nad touto hladinou neudržela celé dva týdny, takže i kdyby toto opatření platilo už letos v létě, stejně by se nevyužilo. Někteří tržní analytici proto mají pochybnosti o tom, jak účinné toto zastropování nakonec bude. Pokud ho země EU schválí, bude platit od 1. ledna po dobu jednoho roku.

Navzdory tomu vyvolalo oznámení o zastropování cen obavy, že může dojít ke zkreslení cenových signálů a snížení tržní likvidity, protože budou mít dodavatelé motivaci odkládat prodej, čímž ohrozí dodávky. Mírný začátek zimy a dostatečný přísun LNG způsobily, že jsou zásobníky na kontinentě téměř plné. Topná sezóna totiž letos začala o tři týdny později, než obvykle.

Trh vidí zimní ceny optimisticky. Kontrakt s dodáním v únoru, kdy poptávka vrcholí, se obchoduje jen o devět euro/MWh výš, než kontrakt prosincový, na 139 euro/MWh. Dokonce i proti zimě 2023/24 (říjen až březen, pozn. aut.) se lze v tuto chvíli zajistit pod 140 euro/MWh. Vzhledem k tomu, že současná zima právě začala, ale bude tato cena záviset na tom, kolik plynu bude na jaře zbývat v zásobnících.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Gazprom hrozí, že vypne Evropě další přívod plynu

Zavřít reklamu ×
  1. Plyn už do budoucna nemá smysl. Jediné řešení je znárodnit ČEZ a dát lidem elektřinu za 2 kč/kwh. Např. Francie(znárodnila elektrárny) má elektřinu za 1,1 kč,Slovensko za 1,5 kč a Rakousko za 2,5 kč. Tady to půjde taky,pouze je potřeba vyměnit vládu……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.