Po Bártovi čelí insolvenci i jeho firma EMTC-Business

Měsíc poté, kdy byl na podnikatele a dluhopisového emitenta Tomáše Bártu podán insolvenční návrh, čelí insolvenci také jedna z jeho firem EMTC-Business. Kvůli hrozícímu úpadku podal návrh na insolvenci sám Bárta. Jak z dokumentu plyne, firma má aktuálně 19 věřitelů a závazky v hodnotě 6 520 030 Kč.
Bártovy dluhopisy bez ratingu a zajištění byly určeny převážně na vývoj mobilní aplikace Lipa Learning pro předškoláky, do které podle veřejně dostupných zdrojů proinvestoval okolo půl miliard korun. Ilustrační reprofoto: reklamix.cz

Firma EMTC-Business s.r.o. fungovala od roku 2018 jako call centrum mateřské akciové společnosti EMTC-Czech, které poskytovala podporu prodeje dluhopisů, což v praxi mj. znamená obvolávání potenciálních investorů. Městský soud v Praze prozatím návrhu Bárty vyhověl a dne 1. 11. zahájil insolvenční řízení. Podle účetní závěrky za rok 2018 vykazuje firma jasné známky předlužení. Závazky společnosti přesahují 17 milionů, zatímco vlastní kapitál je záporný -7 237 000 Kč.

Mezi společnostmi, které pohledávky uplatňují, je mj. také T-Mobile Czech Republic nebo MultiSport Benefit. Dále pak např. společnosti Duverger capital a Leffinqwell Solutions. Zarážející je skutečnost, že právě tyto dvě firmy jednak sídlí na stejné adrese na Praze 4, a jednak na obě z nich postoupily své pohledávky některé z dalších Bártových firem, jmenovitě např. EMTC – Servis, EMTC – Real Estate, Personal ONE, EMTC – Licenční a EMTC – Czech.

Podle přiložených účetních závěrek za rok 2018 jsou všechny uvedené Bártovy společnosti ztrátové. EMTC – Czech je dokonce v mínusu enormních 296 737 000 Kč, její závazky přitom přesahují 600 milionů korun. Alarmující je také záporný vlastní kapitál -479 059 000 korun.

PSALI JSME:
Jednatel EMTC Tomáš Bárta již potřetí čelí insolvenčnímu návrhu, věřitelům došla trpělivost

Nad podivnými machinacemi s pohledávkami se pozastavil dokonce i soud, který ve své výzvě ze dne 8. listopadu uvedl: „Soud v souvislosti s posuzováním možných důvodů pro zamítnutí návrhu dlužníka na povolení reorganizace, vyzývá všechny věřitele dlužníka aj. 3. osoby, jejichž práva mohou být dotčena, aby nejpozději ve lhůtě 15 dnů ode dne zveřejnění tohoto usnesení v insolvenčním rejstříku případně písemně soudu sdělili (osvědčili) skutečnosti nasvědčující tomu, že lze důvodně předpokládat, že dlužník návrhem na povolení reorganizace sleduje nepoctivý záměr.“

Současně běží insolvenční řízení proti samotnému podnikateli. Aktuální výše přihlášených pohledávek přesahuje sedm milionů korun. Dá se však očekávat, že částka nebude konečná. Bárta totiž v srpnu oznámil neschopnost dál vyplácet úroky a jistiny dluhopisů, které byly vydány v hodnotě přes 680 milionů korun.

Začátkem září podnikatel slíbil, že do šesti týdnů přijde s návrhem řešení situace, což nedodržel. Namísto toho začal usilovat o získání tříměsíčního moratoria pro mateřskou společnost EMTC – Czech, což ale v praxi znamená odklad splatnosti pohledávek investorů. Soud prostřednictvím usnesení ze dne 10. 10. zároveň nevyhověl Bártově námitce proti insolvenčnímu návrhu a žádosti o prodloužení lhůty na doložení seznamů svého majetku, zaměstnanců, pohledávek a závazků. Aktuálně běží lhůta na jeho vyjádření se k insolvenčnímu návrhu.

Autorka je tisková mluvčí serveru www.rizikovedluhopisy.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šest let k rentabilitě nestačilo. EMTC má nyní začít vydělávat na aplikaci Lipa Learning

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Je Porsche výrazně podhodnoceno? Trhy si to nemyslí

„Jsme přesvědčeni, že Porsche SE je výrazně podhodnoceno,“ uvedl předseda představenstva Porsche SE Hans Dieter Poetsch, ale zdá se, že trhy s tím nesouhlasí, protože akcie firmy se obchodují pod úrovní jejích konkurentů.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB